Legalizace společné vodovodní přípojky

Vložil RP, 20. Leden 2014 - 16:07 ::

Před cca 25 lety byly postaveny 3 panelové domy, který byly sdruženy v jednom Družstvu. Pro tyto 3 domy byla vybudována jedna přípojka vody a to tak, že ústí v domě A, kde je také fakturační vodoměr a odtud je voda dále distribuována do domů B a C.

V průběhu let došlo k osamostatnění jednotlivých domů a vznikly 3 samostatné SVJ pro každý dům. Přípojka vody zůstala společná a řadu let vše probíhalo bez problémů tak, že domy B a C platily podle rozúčtování za vodu domu A a ten následně vodárnám. Mezi jednotlivými SVJ není podepsána žádná smlouva.

Nyní došlo k situaci, kdy SVJ domu A již v této praxi nechce pokračovat a vyhrožuje odpojením vodovodů do domů B a C s tím, že požaduje, aby si vybudovali vlastní vodovodní přípojky.

Jako SVJ domu B zastáváme názor, že vzhledem k tomu, že vodovodní přípojka byla vybudována na společné náklady všech tří domů jako jeden stavebně technický celek a celou dobu tak je užívána, tak že jsme de facto spoluvlastníky přípojky a že SVJ domu A nemá na uvedený postup nárok.

Je možné zachování společné přípojky vynutit právní cestou? Např. nějaké věcné břemeno? Poradíte jak v takovém případě postupovat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel C (bez ověření), 11. Září 2014 - 14:17

    Dobrý den, přispěji také svoji zkušeností. Máme na našem „sídlišti“ naprosto stejné řešení vodovodní přípojky. Všechny domy na pojené na vodovodní přípojku mají v prohlášení vlastníka, že dodávka vody je zajištěna místní vodohospodářskou společností (není zde uveden bližší popisú). Nyní bude město celý areál rekonstruovat a vznesli na zástupce SVJ dotaz, zda si současně s tou rekonstrukcí nechceme udělat vlastní nové přípojky. Zkusili jsme reagovat tím, že přípojky nejsou naše. Ale jak jsem ze zákona o vodovodech a kanalizacích pochopil, je vlastníkem přípojky majitel pozemku nebo koncový uživatel, pokud se neprokáže opak. Rád bych se tedy zeptal, jak a kdo má ten opak prokázat? My jako SVJ nebo město jako majitel pozemku nebo „vodárny“ jakožto subjekt zmíněný v prohlášení vlastníka. Oproti panu RP máme naštěstí s domem A dobré vztahy, takže odpojení nehrozí. Nicméně riziko tu je, protože také nemáme sepsanou žádnou smlouvu o dodávce vody a když voda neteče, tak „vodárna“ se s námi nebaví, protože nemáme odečtové místo. Děkuji předem za radu.

    Vložil P_V (bez ověření), 21. Leden 2014 - 14:00

    Zvažovali jste, že byste si nechali zřídit samostatné odběrní místo z téže přípojky? To by nemuselo být tak drahé jako nová přípojka, trubky už tam vedou, jde jen o přepojení odbočky před vodoměr a osazení vodoměru dalšího (dodají vodárny). Předpokládám že SVJ A jde právě o to, aby mělo svou vlastní fakturu, o kterou se nemusí dělit. Snad by tedy i strpěli těch pár metrů trubek navíc ve svém sklepě.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 20. Leden 2014 - 18:01

    Nejdřív si zjistěte majitele přípojky. Je-li majitel dům A, požadujte doklad. Taky patrejte v prohlášení vlastníka domu A. Po zjištění těchto informací, bude možné říci co dále.

    Vložil lake, 21. Leden 2014 - 8:40

    Vlastníkem přípojky určitě není SVJ domu A, takže nemá zákonné oprávnění ani vznášet požadavky, ani podnikat právní kroky v této věci. Vlastníkem přípojky nemůže být „dům“. Vlastníkem přípojky může být jedině osoba. V úvahu přichází:

    • vlastník pozemku na kterém je přípojka umístěna,
    • distributor vody, který přípojku převzal do svého vlastnictví,
    • osoba, která přípojku vybudovala vlastním nákladem (původní družstvo),
    • právní nástupce této osoby.

    Vlastníkem přípojky mohou tedy být všichni vlastníci jednotek v domě A (čtvrtý případ), na základě Prohlášení vlastníka pro dům A. K tomu musí přípojka být uvedena v Prohlášení jako společné technické zařízení domu.

    Vlastníkem přípojky mohou být všichni vlastníci jednotek v domech A, B, C (opět na základě Prohlášení vlastníka pro domy A, B, C).
    -------------------------------------------------------------------

    Nicméně i v případě, že výhradním vlastníkem přípojky jsou snad vlastníci jednotek v domě A, nabyli vlastníci domů B a C služebnost (právo užívat cizí potrubí k dodávce vody) podle NOZ § 1260. Náklady na údržbu a opravy potrubí se rozdělí podle NOZ § 1263. Ale nepředbíhejme událostem: napřed musí být postaveno najisto kdo je vlastníkem přípojky.

    lake

    Vložil RP, 11. Červen 2014 - 14:50

    Podali jsme prostřednictvím advokáta žalobu proti rušení držby (užívání) přípojky, které soud vyhověl a zakázal žalované straně jakkoliv bránit či přerušit přívod vody do našeho domu.

    Protistrana se nicméně odvolala a tak uvidíme, co bude dál.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".