Legalizace společné vodovodní přípojky
Před cca 25 lety byly postaveny 3 panelové domy, který byly sdruženy v jednom Družstvu. Pro tyto 3 domy byla vybudována jedna přípojka vody a to tak, že ústí v domě A, kde je také fakturační vodoměr a odtud je voda dále distribuována do domů B a C.
V průběhu let došlo k osamostatnění jednotlivých domů a vznikly 3 samostatné SVJ pro každý dům. Přípojka vody zůstala společná a řadu let vše probíhalo bez problémů tak, že domy B a C platily podle rozúčtování za vodu domu A a ten následně vodárnám. Mezi jednotlivými SVJ není podepsána žádná smlouva.
Nyní došlo k situaci, kdy SVJ domu A již v této praxi nechce pokračovat a vyhrožuje odpojením vodovodů do domů B a C s tím, že požaduje, aby si vybudovali vlastní vodovodní přípojky.
Jako SVJ domu B zastáváme názor, že vzhledem k tomu, že vodovodní přípojka byla vybudována na společné náklady všech tří domů jako jeden stavebně technický celek a celou dobu tak je užívána, tak že jsme de facto spoluvlastníky přípojky a že SVJ domu A nemá na uvedený postup nárok.
Je možné zachování společné přípojky vynutit právní cestou? Např. nějaké věcné břemeno? Poradíte jak v takovém případě postupovat?
Dobrý den, přispěji také svoji zkušeností. Máme na našem „sídlišti“ naprosto stejné řešení vodovodní přípojky. Všechny domy na pojené na vodovodní přípojku mají v prohlášení vlastníka, že dodávka vody je zajištěna místní vodohospodářskou společností (není zde uveden bližší popisú). Nyní bude město celý areál rekonstruovat a vznesli na zástupce SVJ dotaz, zda si současně s tou rekonstrukcí nechceme udělat vlastní nové přípojky. Zkusili jsme reagovat tím, že přípojky nejsou naše. Ale jak jsem ze zákona o vodovodech a kanalizacích pochopil, je vlastníkem přípojky majitel pozemku nebo koncový uživatel, pokud se neprokáže opak. Rád bych se tedy zeptal, jak a kdo má ten opak prokázat? My jako SVJ nebo město jako majitel pozemku nebo „vodárny“ jakožto subjekt zmíněný v prohlášení vlastníka. Oproti panu RP máme naštěstí s domem A dobré vztahy, takže odpojení nehrozí. Nicméně riziko tu je, protože také nemáme sepsanou žádnou smlouvu o dodávce vody a když voda neteče, tak „vodárna“ se s námi nebaví, protože nemáme odečtové místo. Děkuji předem za radu.
Zvažovali jste, že byste si nechali zřídit samostatné odběrní místo z téže přípojky? To by nemuselo být tak drahé jako nová přípojka, trubky už tam vedou, jde jen o přepojení odbočky před vodoměr a osazení vodoměru dalšího (dodají vodárny). Předpokládám že SVJ A jde právě o to, aby mělo svou vlastní fakturu, o kterou se nemusí dělit. Snad by tedy i strpěli těch pár metrů trubek navíc ve svém sklepě.
Nejdřív si zjistěte majitele přípojky. Je-li majitel dům A, požadujte doklad. Taky patrejte v prohlášení vlastníka domu A. Po zjištění těchto informací, bude možné říci co dále.
Vlastníkem přípojky určitě není SVJ domu A, takže nemá zákonné oprávnění ani vznášet požadavky, ani podnikat právní kroky v této věci. Vlastníkem přípojky nemůže být „dům“. Vlastníkem přípojky může být jedině osoba. V úvahu přichází:
- vlastník pozemku na kterém je přípojka umístěna,
- distributor vody, který přípojku převzal do svého vlastnictví,
- osoba, která přípojku vybudovala vlastním nákladem (původní družstvo),
- právní nástupce této osoby.
Vlastníkem přípojky mohou tedy být všichni vlastníci jednotek v domě A (čtvrtý případ), na základě Prohlášení vlastníka pro dům A. K tomu musí přípojka být uvedena v Prohlášení jako společné technické zařízení domu.
Vlastníkem přípojky mohou být všichni vlastníci jednotek v domech A,
B, C (opět na základě Prohlášení vlastníka pro domy A, B, C).
-------------------------------------------------------------------
Nicméně i v případě, že výhradním vlastníkem přípojky jsou snad vlastníci jednotek v domě A, nabyli vlastníci domů B a C služebnost (právo užívat cizí potrubí k dodávce vody) podle NOZ § 1260. Náklady na údržbu a opravy potrubí se rozdělí podle NOZ § 1263. Ale nepředbíhejme událostem: napřed musí být postaveno najisto kdo je vlastníkem přípojky.
lake
Poslední komentáře