Kupuji byt

Vložil Anonymous, 5. Červenec 2023 - 9:21 ::

Kupuji bytovou jednotku v domě ve správě SVJ.

  • Které všechny listiny je vhodné požadovat po prodávajícím (kromě těch dostupných z veřejných rejstříků)?
  • Které z nich jsou natolik zásadní, že je při jejich nedoložení třeba zpozornět?
  • Je nějaká služba, která prověří případné právní vady bytové jednotky a bytového domu?

(Služby na prověření stavebního stavu bytu a stavebního stavu domu dostupné jsou.)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Červenec 2023 - 12:06

    dle meho nazoru je nejdulezitejsi potvrzeni bezdluznosti od SVJ, urcite insolvencni rejstrik, eventuelne exekuce prodavajiciho.

    Pak je dobre si zjistit jak funguje SVJ, vstupujete do spolecenstvi s kterym budete muset vychazet, zajimal bych se o planovane investice a uverove zatizeni, tj jaky je poplatek do FO a zda se nebude navysovat, i by me osobne zajimali zda jsou v SVJ dluznici, za ktere sluzby plati ostatni.

    Vložil Petr, 5. Červenec 2023 - 13:29

    Na internetu jsou rady, na co nezapomenout v kupní smlouvě.

    Pokud jde o SVJ, zajímejte se o Prohlášení vlastníka, Stanovy, Rozpis záloh (Evidenční list).

    Také se zajímejte, zda má SVJ úvěr. Jeho podíl na byt nebývá v Rozpise záloh uveden v samostatné rubrice, ale bývá připočten k Příspěvkům správy domu (tzv. Fond oprav). Prodávající prodá byt s novými okny, výtahem, zateplením apod., tato vylepšení (pořízená často na úvěr) započítá do ceny bytu, a kupující potom ještě splácí podíl úvěru za prodávajícího (převodce).

    Dluh převodce

    Pokud jde o bezdlužnost převodce (viz předchozí příspěvky), tak si přečtěte § 1186. Zde v diskusi zadejte buď „bezdlužnost převodce“ nebo „§ 1186“.

    Vtip je ale v tom, že ke dni převodu BJ nejsou ještě dluhy (pochopitelně) známy. Ty jsou vyčíslené až vyúčtováním k 31.12. předch. roku. A ke dni jeho vyhotovení (duben násl. roku) mohly vzniknout nové dluhy od 1.1.

    Viz diskuse zde např.

    www.portalsvj.cz/…ajiteli-bytu

    Dluh ostatních vlastníků (členů SVJ)

    Nezapomeňte si zjistit, zda jsou v domě SVJ dlužníci, někteří mohou mít již dokonce dluhy promlčeny, protože dle § 1194

    (1)

    (2) Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Červenec 2023 - 17:57

    Je skoda, ze nepisete z praxe jak se to bezne resi, to nejste v SVJ, ci bydlite na ubytovne ?

    Dle Vaseho nazoru by vybor SVJ mel vyvinout aktivitu na shaneni byvaleho vlastnika, nebo to prehodit pravnikum, aby za prislusne palmare ( vetsinou vetsi nez puvodni dluh ) honili byvale majitele, a nebo to po urcite dobe prenesli na soucasne vlastniky k uhrade ci potaji to uhradili z FO.

    pozn … FO je zkratka pro dlouhodobé zálohy na opravy domu.

    … § 1194 Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech … ona je to spise pohledavka spolecenstvi za majitelem bytove jednotky nez dluh spolecenstvi, ale je mozne ze se pletu a jedna se o dluh vuci dodavatelum.

    Vložil Justitianus, 5. Červenec 2023 - 16:18
    • Petr: „ke dni převodu BJ nejsou ještě dluhy (pochopitelně) známy.“

    A právě proto tyto dluhy nabyvatele jednotky nezajímají. Tyto dluhy předchozího příjemce služeb nepřejdou na nabyvatele jednotky.

    • Petr: "Ty jsou vyčíslené až vyúčtováním k 31.12. předch. roku. A ke dni jeho vyhotovení (duben násl. roku) mohly vzniknout nové dluhy …

    Nové dluhy vzniknou pouze tomu kdo byl příjemcem služeb ve zúčtovacím období od 1.1. do 31.12. předchozího roku. Nabyvatel jednotky s těmito cizími dluhy nemá nic společného. Na něj samozřejmě tyto dluhy nepřejdou, protože v době změny vlastníka jednotky vůbec neexistovaly ani nebyly uvedeny v potvrzení podle § 1186.

    Justitianus

    Vložil Odečetl (bez ověření), 5. Červenec 2023 - 16:21

    A co takhle mimořádné vyúčtování?

    Dodavatelé vody, elektřiny a plynu běžně vyhotoví mimořádné vyúčtování k datu mimořádného (samo)odečtu, který jim stačí nahlásit a o mimořádné vyúčtování požádat.

    Proč by to nemělo být možné v SVJ?

    Odnikud neplyne, že by potvrzení o dluzích muselo být vystaveno před převodem jednotky.

    To se týká služeb.

    Dluh na příspěvcích na správu domu znám je a vyhotovení potvrzení žádný mimořádný odečet nevyžaduje.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Červenec 2023 - 17:42

    TVL … protoze ma SVJ rocni vyuctovani, jinak plati zalohove.

    Kdyz tam necha 15.000 jako zalohu, vyjde to levneji, nez by platil naklady za vsechny na mimoradne vyuctovani sluzeb, vcetne vsech odectu.

    Jinak by mel mit predepsane odpovidajici zalohy, ktere by meli byt uhrazeny.

    Vložil Odečetl (bez ověření), 5. Červenec 2023 - 18:41

    „ma SVJ rocni vyuctovani“ (Vložil Hubert (bez ověření), 5. Červenec 2023 – 17:42)

    To mají dodavatelé vody, plynu a elektřiny zpravidla také (někdy mají vyúčtování půlroční, což na podstatě věci nic nemění). Ochotně vyhotoví mimořádné vyúčtování, do několika dnů od požádání.

    „by mel mit predepsane odpovidajici zalohy, ktere by meli byt uhrazeny.“ (Vložil Hubert (bez ověření), 5. Červenec 2023 – 17:42)

    Jistě. Potom není co řešit a není dluh. Tady řešíme dluh, tj. sitauci, pokud buď zálohy nejsou odpovídající a jsou uhrazení, a nebo sice odpovídající jsou, ale nejsou uhrazené, pane Huberte.

    Vložil Justitianus, 5. Červenec 2023 - 19:10
    • Odečetl (bez ověření): „Ochotně vyhotoví mimořádné vyúčtování, do několika dnů od požádání.“

    To jsou zbytečné kecy v rozporu se zákonem č. 67/2013 Sb. Takto se neprovádí rozúčtování a vyúčtování služeb pokud došlo ke změně v osobě příjemce služeb. Přečtěte si zákon !


    • Odečetl (bez ověření): „Tady řešíme dluh, tj. sitauci, pokud buď zálohy nejsou odpovídající a jsou uhrazen[é], a nebo sice odpovídající jsou, ale nejsou uhrazené, pane Huberte.“

    Ne. Pletete dohromady dva úplně odlišné případy. Je zřejmé že nerozumíte dotazu.

    1. Pokud „zálohy nejsou odpovídající a jsou uhrazené“, pak žádný dluh ke dni převodu jednotky neexistuje. Tento případ zde neřešíme, protože se netýká nabyvatele jednotky. To si pak (po vyúčtování služeb) vyřídí SVJ s převodcem.
    2. Pokud „zálohy odpovídající jsou, ale nejsou uhrazené“, pak existuje dluh na zálohách na služby v okamžiku převodu jednotky. Výši dlužné částky uvede SVJ v potvrzení podle § 1186. Tento dluh převodce přejde na nabyvatele.

    Justitianus

    Vložil Odečetl (bez ověření), 5. Červenec 2023 - 19:11

    „kecy v rozporu se zákonem č. 67/2013 Sb. Takto se neprovádí rozúčtování a vyúčtování služeb. Přečtěte si zákon !“ (Vložil Justitianus, 5. Červenec 2023 – 19:08)

    Kde přesně se v zákoně píše o mimořádném vyúčtování, nebo kde přesně zákon mimořádné vyúčtování zakazuje?

    Vložil Justitianus, 5. Červenec 2023 - 19:26
    • Odečetl (bez ověření): „Kde přesně se v zákoně píše o mimořádném vyúčtování, nebo kde přesně zákon mimořádné vyúčtování zakazuje?“

    Podle § 2 zákona platí, že zúčtovacím obdobím [je] období, za které poskytovatel služeb provede rozúčtování a následné vyúčtování nákladů; zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční a jeho počátek určí poskytovatel služeb. Podle § 5 platí, že změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.

    Z uvedeného plyne, že zúčtovací období musí být určeno předem. Změna délky zúčtovacího období v jeho průběhu je nepřípustná a byla by i nerozumná.

    Navrhujete totální kraviny. Už toho nechte.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".