krátkodobý pronájem

Vložil stepan (bez ověření), 23. Březen 2014 - 10:58 ::

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně pronájmu bytové jednotky v rámci SVJ. Na posledním shromáždění nám členka SVJ, která je vlastníkem předmětné bytové jednotky oznámila, že ji hodlá využívat za účelem krátkodobého pronájmu ( 1 až 3dny) pro zahraniční turisty.

K pronájmu mám několik dotazů?

  1. je vůbec pronájem možný za předpokladu, že se jedná o provozování živnosti pronájmu a bytová jednotka za tímto účelem nebyla nikdy kolaudována. Předpokládám, že prostor sloužící krátkodobému pronájmu musí splňovat jiné zákonem stanovené náležitosti než bytová jednotka. Prosím o sdělení jaké jsou tyto náležitosti?
  2. Další dotaz směřuje k placení poplatků. Ze zákona vyplývá ohlašovací povinnost pouze, pokud bytovou jednotku užívá někdo déle než dva měsíce resp. po této době musí být nahlášen, ale jak to udělat s rozpočtem záloh v případě, že se tam budou během týdne měnit počty osob i vícekrát využívající tuto bytovou jednotku?
  3. potřebuje vlastník bytové jednotky souhlas SVJ k pronájmu bytové jednotky v případě, že ji bude využívat pro podnikání?

předem Vám děkuji za odpovědi

Štěpán

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Emill (bez ověření), 24. Březen 2014 - 15:54

    Stanovení záloh u b.j., kde se častěji mění počet osob není problém. Problém je udělat vyúčtování pokud máte v pravidlech toto nešikovné kriterium.

    Vložil Luigi (bez ověření), 23. Březen 2014 - 17:59

    Jak bylo níže uvedeno, nikomu není nic do toho, co bude vlastník bytové jednotky ve své bj. dělat. Samozřejmě, že si v ní nemůže zřídit například restauraci. Pokud vlastník bytové jednotky bude byt pronajímat, pak to není podnikání, pokud bude pronajímat byt jako ubytování v soukromí, pak je to živnost, na základě živnostenského listu, ale probíhá v prostorách určených k bydlení – nepotřebuje od nikoho ani k této činnosti žádný souhlas, ale fakt je ten, že by bylo slušné,kdyby ohlásil zvýšený počet osob po celou dobu podnikání, nebo pronájmu bytu. Také jsem takto ubytovával, tedy na živnostenský list, byt byl ve II. patře, jednou za tři týdny jsme uklízeli až do přízemí, trvale jsme měli hlášeny 2 osoby navíc, všichni hosté byli obeznámeni s tím, že se musí chovat tiše, tak, aby neobtěžovali ostatní majitele domu. Takto jsem podnikal od r. 1991–2008 bez jakýchkoliv stížností ze strany ostatních majitelů domu.

    Vložil § (bez ověření), 23. Březen 2014 - 13:09

    Vlastník bytové jednotky si svoji jednotku může pronajímat jak uzná za vhodné, SVJ do toho nic není a vlastník shromáždění nemusí vůbec nic oznamovat. Ponájem jednoho bytu není podnikání. Pokud je pronájem součástí podnikání, tak podnikatel musí plnit povinnosti podnikatele ve vztahu k úřadům, SVJ do toho ale vůbec nic není. Stresujte se naprosto zbytečně.

    Vložil levape, 23. Březen 2014 - 16:19

    § 1177 NOZ : (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.

    Vložil Monik (bez ověření), 13. Říjen 2014 - 10:53

    V domě (SVJ) jeden majitel pronajímá 2 byty ke krátkodobým pronájmům. Majitel platí několik let jen za jednu osobu i když hostů bývá 4 až 6 a pobývají většinou jen pár dní. Netřídí odpad,takže díky nim musíme častěji vyvážet popelnice atd. Podle NOZ je tedy správné, že platí jen za 1 osobu?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".