Král neplatičů
Bydlím v domě tři měsíce a byla jsem zvolena členem statutárního orgánu společenství. I ve výboru jsem byla úspěšná, byla jsem zvolena předsedkyní výboru. Zjistila jsem, že máme v domě neplatiče. Dluží bez penále 790000 korun. Je to nějaký zkrachovalý právník, nemá ani auto, pořád chodí pěšky. Taky jsem zjistila, že probíhá soudní řízení, napadl četná usnesení, vlastně vše, a domáhá se soudem toho, aby ho soud určil jako jediného člena statutárního orgánu společenství, prý proto, že nejsme ani schopni z něj vymoci žádné platby. Je to možné ? Aby ho soud pověřil správou domu, i když jsem byla demokraticky zvolena ? A on pořád dluží ? Od předešlých výborů jsem taky převzala jeho žalobní přípisy, pořád tam něco mele o nějakém nedobrovolné vstupu do společenství a o jakýchsi právech na spravedlivý proces, jak jsem pochopila, svoje žaloby opírá o ústavu. Je mu nějak pomoci ? Proč soudy promptně neřeší jeho neplatičství ?
Katka
Katko, celé vaše SVJ je jeden velký Absurdistán. Jediný, kdo se chová rozumně, je ten neplatič-právník.
SVJ není odběratelem vody pro dům, ani nemá ve stanovách uvedeno, že nějakou službu poskytuje. Přesto jednalo vůči vlastníkům jako by odběratelem a poskytovatelem bylo. Absurdistán …
SVJ vymáhá na vlastnících jednotek úhradu za službu, i když vodu neodebírá, a žádnou službu jim neposkytuje. Vlastník tedy neví komu má platit za odebranou vodu. Absurdistán …
Službu „dodávka vody“ konečným spotřebitelům poskytuje od počátku bytové družstvo, ale po konečných spotřebitelích v domě nikdy nic nevymáhalo. Absurdistán …
I kdyby bytové družstvo začalo s vymáháním, neexistují schválená pravidla. Takže každé dosavadní vyúčtování je napadnutelné jako nepřezkoumatelné a neurčité. Družstvo neprokáže výši údajného dluhu. Absurdistán …
Družstvo by se samozřejmě mohlo domoci svých peněz za dodávky vody do bytu, pokud by žaloba zněla na bezdůvodné obohacení a konkrétní výše obohacení byla stanovena např. znaleckým posudkem. Ale takovou žalobu nepodalo ani družstvo, ani SVJ. Absurdistán …
SVJ nepředepisuje vlastníkům jednotek řádně schválené platby záloh na správu. Pak se diví, že vlastník tyto částky neplatí. Inu – nemá důvod. Nebyl k tomu nikdy vyzván. Absurdistán …
SVJ pravděpodobně nevymáhá ani příspěvky na správu podle § 15 odst. 1 ZoVB, to jest již vzniklé pohledávky za vlastníky jednotek na úhradu nákladů správy domu. Proč to SVJ nečiní a proč takto samo sebe bezdůvodně ochuzuje není známo. Absurdistán …
SVJ požaduje po vlastníkovi úhradu neurčitých a protizákonně stanovených částek na jakýsi „fond oprav“ a diví se tomu, že tato nesmyslná platba není hrazena. Absurdistán …
SVJ – namísto toho, aby se začalo chovat v souladu s právem – chybuje stále stejně a už 10 roků zahajuje předem prohrané soudní spory. Absurdistán …
Mezitím podléhají promlčení částky, které bylo snad možno s úspěchem vymoci, pokud by ovšem byly řádně žalovány. Ale SVJ se do dneška nechová tak, aby vymohlo alespoň nepromlčené částky. Absurdistán …
lake
Kolik se u Vás platí měsíčně? Vzhledem k tříleté promlčecí době nemá smysl řešit cokoli staršího tří let. Pokud je tedy dluh 790 tis. Kč za tři roky, dělá to 22 tis. Kč měsíčně. To bych Vám taky neplatil.
On si vždy vypracoval vlastní předpis záloh, ten doručil společenství a podle tohoto předpisu hradil. Co mu jako předpis doručovalo společenství ignoroval. Již u prvního soud prohlásil, je to opravdu v protokolu, že poskytuje společenství odměnu za správu ve výši 15 korun měsíčně a že je to prý jeho velkorisost a jak společenství spory prohrávalo, snížoval tu odměnu, 13, 10, 8, . až na 2 koruny.
jr zřejmé že asi provádíte hromadu procesních chyb. Zjevně jej dost podceňujete. S odsudkem „zkrachovalý právník“ se nikam nedostanete. Společenství zřejmě nebylo schopno vystavit řádný předpis záloh v souladu s §15/2.
Nechte si provst důkladnou analýzu materiálů. A pro nás tady by byl přínost kdyby jste rozsudky i žaloby zveřejnila. Těžkou se radit pokud nevíte přesně co je obsahem spisů. Rozsudky jsou nakonec ze zákona veřejné a ničeho se tím tedy nemůžete dopustit.
Pokud máte správce, nechte jej připravit platební rozkaz, který za výbor podepíšete a správce předá soudu. Tím by mělo následně dojít k exekuci a případně prodeji bytu či jiného majetku k uspokojení pohledávky. Pokud již exekuční výměr je, předala bych jej soukromému exekutorovi k vymožení – hlavně ale takovému, který bude konat a nebude mu to ležet 2 roky na stole (doporučuji např. Ex. úřad Přerov)
Najměte si na to advokáta. Schopnějšího než tento vykuk. Tady Vám asi těžko někdo konkrétně poradí, když nezná detaily. Cesta vyčíslení dluhu – žaloba – dluh – soud – platební rozkaz – exekuce přeci může být docela rychlá.
To vám asi předešlý výbor zatajil, 790 tisíc dluhů neuděláte jen tak ze dne na den. Skoro to vypadá, že neplatí od sametové revoluce v roce 1989. Tam asi bude hodně prohraných sporů, proto asi taky nikdo nechce jít do výboru. Já vám to řeknu otevřeně. Mají z něj strach. Obávám se, že jste v roli bílého koně, až se ujme vlády ve všem domě, bude po vás chtít předat účetnictví, přesto že nemá auto a chodí pěšky.
Nemám vše úplně roztříděné, ale máte pravdu, jeho neplatičství je dlouhodobé. Mě by to ani ve snu nenapadlo, že něco takového může být dlouhodobě vůbec možné. Několikrát jsem jej potkala na chodbě. Chová se naprosto korektně, podrží dveře, prohodí společenskou frázi, chová se tak, jako by mu ten dům již patřil, nechová se jako ustrašený dlužník. Dokonce, když s ním jedu výtahem, já do práce a on na procházku, tak mě dokonce peskuje za to, jak jsem nemožně oblečená. Doporučuje mi barevnou kombinaci sukně a trička, tragédií je, že fakt vhodnou, když jsem to doma vyzkoušela. Zítra končím.
Nevěšte hlavu, taky máme neplatiče a ne jednoho, celkový dluh u nás činí asi 1 300 000,– Kč. Je to dáno tím, že vymahatelnost práva v ČR je prakticky nulová. Tím, že skončíte ve výboru problém nevyřešíte, naopak to dlužníkovi usnadníte. Znepříjemněte mu život jinak. Partyzánská válka slaví již mnoho let :-). S takovým šmejdem se musí zatočit a ne se podvolit. Hodně štěstí a pevné nervy :-)
První rozsudek mám z roku 2003. Tam to vyhrál na to, že si společenství nikdy neodsouhlasilo, že bude odebírat studenou vodu. K soud byla doložena smlouva s dodavatelem vodné/stočné, uzavřená po kolaudaci domu r. 1985. Do protokolu uvedl, že vodu sice odebírá, ale že neví, komu ji má hradit.
Druhý rozsudek byl vydán o rok později, tam zase tvrdil, že dodávka vody byla sice již odsouhlasena, ale nebyl určen způsob rozúčtování.
Co dva, tři roky, soud zašle společenství rozsudek, jak to mělo společenství správně dělat. On ale pořád neplatí vůbec nic. V ruce mám první protokol o nařízeném jednání a tam stojí, že žalovaný se dostavil, jeho totožnost je soudu známa a nemusí ničeho předkládat a potom se tři jednání táhla o tom, zda může advokátka společenství vůbec zastupovat.
Asi jsem fakt bílý kůň. Většinovým vlastníkem v domě je totiž původní družstvo. Mělo mě to dojít, proč mě jen tak nechají vše podepisovat.
To myslíte vážně, že vlastník vyhrál soud na základě tvrzení, že neví, komu má platit za odebranou vodu?
Rozúčtovávlo družstvo, podle svých směrnic, celé roky.I roky před tím, než jsme si s manželem koupili tento byt.
Proto taky náš neplatič všechny spory vyhrál.
Podle směrnic. Koho by to napadlo. Přece nebudete rozúčtovávat podle kubíků, nebo podle spoluvlastnického podílu.
Lituju Vás. Ale to pak bude mít pan neplatič pré až to povede. Sám sobě si dluh odpustí a už z něj nikdy nic nedostanete.
Paní Katko, není důležité, zda má auto či chodí pěšky. Důležité je, zda má ještě ten byt či jiný majetek. Ani nepíšete, zda na něj byla podána žaloba společenstvím. Jak schvalovali vlastníci závěrku ? Asi jako všichni. Zvednout ruku a rychle domů dělaẗ večeři. A potom se sem píší dotazy, proč soudy nekonají.
Poslední komentáře