Krádež společných částí domu
V úterý 6. 11. 2007 prý byl v televizi pořad, jak vlastníci bytů demontovali ve svých bytech radiátory a prodali je v kovošrotu, včetně úspěšného řešení právní cestou. Neviděli jste to, prosím? Zajímaly by mne jednak podrobnosti, jednak jméno redaktora, abych ho případně mohl kontaktovat. Děkuji. JosefK
2. VYMEZENÍ JEDNOTEK 2.1 Jednotka č. 1 je byt o velikosti
1+1 s příslušenstvím v 1.NP domu a obsahuje : místnosti plocha v m2
vybavení kusů Vstupní hala 6,50 Baterie 2 Obytná kuchyně 33,80 Umyvadlo
1 Pracovna 14,80 Umývátko 0 Koupelna 5,20 Vana 1 Sumace 60,30 WC-mísa
1 Předzahrádka 15,50 Bidet 0 Celkem 75,80 Sprchový kout 0 Sklep
5,00 Otopná tělesa 5 Sumace celkem 80,80 Měřiče spotřeby vody 2
Měřiče spotřeby tepla 1
Listovní schránka 1
Domácí telefon (audio) 0
Domácí telefon (video) 1
Centrální vysavač 1
EPS 1
Ventilator 1
Kuchyňská linka 1
Celková podlahová plocha jednotky je 60,30 m2.
Součástí bytové jednotky je její veškerá vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, kanalizace, topení včetně radiátorů, elektroinstalace silno i slaboproudá) kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů. K vlastnictví bytové jednotky patří podlahová krytina, obklady stěn, vnitřní omítky, nenosné příčky, vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř jednotky, jakož i vstupní dveře a vnější okna.
3. URČENÍ SPOLEČNÝCH ČÁSTÍ BUDOVY 3.1 Společnými částmi Budovy jsou: základy včetně izolací, nosné svislé a vodorovné konstrukce, vnější omítky, plášť, střecha, střešní krytina, vnější zámečnické a klempířské konstrukce, výtah včetně strojovny, výtahové šachty a výtahových dveří, schodiště, chodby, komora, dveře a okna u společných částí, hlavní rozvody topení, instalací studené a teplé vody, kanalizace, silno a slaboproudé elektroinstalace, plynu, vše s výjimkou částí patřících k některé z vymezených jednotek, a hromosvody. 3.2 Všechny tyto společné části mají právo užívat a povinnost podílet se na jejich opravách a údržbě všichni spoluvlastníci z titulu svého spoluvlastnického práva.
Přesně tak a ne jinak. Pokud držím v ruce smlouvu o odkupu a tohle tam je, tak radiátory patří k vlastnictví bytu.
Vážení, opět problém z neznalosti technických předpisů a tím zásadní chyba při vypracovávání „Prohlášení…“ původním vlastníkem a následně stanov.
Otopná soustava je vybrané technické zařízení, které tvoří jeden celek.
Otopnou soustavu tvoří:
- tepelný zdroj ( domovní kotelna, domovní předávací stanice) včetně všech zařízení, které regulují a zajišťují cirkulaci otopného média (otopné vody): čerpadla, MaR, tlakové regulátory a další dle technického vybavení,
- páteřní rozvod (vodorovný rozvod),
- jednotlivé stoupací větve (stupačky), včetně uzávěrů na větvích, případně regulačních armatur zajišťující průtok a tlak v dané větvi,
- odbočky ze stoupacích větví (stupaček) k jednotlivým otopným tělesům-radiátorům, včetně uzavíracích ventilů před otopným tělesem-radiátorem,
- jednotlivá otopná tělesa-radiátory.
Otopná soustava je složitý systém. Jakýkoliv zásah do otopné soustavy, například výměna otopného tělesa-radiátoru má za následek změnu diferenčních tlaků v otopné soustavě (jiný odpor průtoku otopné vody radiátorem). Instaluje-li se jiné otopné těleso musí se otopná soustava přepočítat a přenastavit tlaky-průtoky, případně přenastavit výkony ve zdroji tepla: výkony čerpadel, MaR, apod. Následek: v některé stoupací větvi se může přestat otápět.
Poznámka: Některé domy mouhou mít jiný systém otopné soustavy, především nové domy. Teplo je do bytu přiváděno v jednom bodě, opatřeným hlavním uzávěrem pro byt na přívodu a hlavním uzávěrem na odvodu otopného média. Většinou zde bývá i měřicí zařízení na množství dodaného tepla v závislosti na množství protečeného média (otopné vody) a teplotě vstupní a vratné otopné vodě. Zde lze za určitých technických podmínek uvažovat o skutečnosti, že rozvod po bytě a otopná tělesa-radiátory jsou ve vlastnictví vlastníka jednotky. Ne nutné vždy posoudit dle projektové dokumuntace otopného systému daného domu.
Matějka
Ze je cela otopna soustava spolecnou casti mi prijde logicke. Tedy podle meho je spolecnou casti i radiator vcetne ventilu. U samotne termostaticke hlavice si nejsem jist. Prislo by mi logicke, ze hlavici si uz muze vymenit kazdy sam za napr. hlavici s dalkovym ovladanim, nebo elektronickou hlavici. Nebo je hlavice take soucasti soustavy a menit ji nemuzu? Podobny problem je nefunkcni (zaneseny) ventil termostaticke hlavice. Hradit opravu z prispevku na spravu domu nebo vlastnich?
ivo6
Vážený pane ivo6, k dotazům:
- Termohlavice již není součástí otopné soustavy. Doporučujeme vlastníkům pořídit – instalovat si termohlavice programovatelné elektronické (teplota a čas), cena do 1.000,–Kč. Snižuje spotřebu tepla, zvyšuje standart bydlení. Jejich výměny si již hradí každý vlastník sám.
- Ventil na otopné soustavě před radiátorem je součástí otopného systému, tedy celé soustavy. Zanešení ventilu nezpůsobil uživatel-vlastník bytu. V souladu s technickými normami pro domy u nás ve správě je hrazeno ze společného, včetně proplachu radiátoru, je-li potřeba. Tyto náklady nelze zahrnout do ceny tepla! (Cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu + kalkulační vzorec ceny tepla.) Je nutné uskutečňovat pravidelné čištění filtrů otopné soustavy a vnitřní médium – otopnou vodu „upravovat“ (chemicky, magneticky, apod.)
Matějka
Otopná tělesa v bytové jednotce dle mého názoru nejsou „společnou částí domu“ – nesplňují znak „společného užívání“ jakožto jednoho z podstatných pojmových znaků. Společnou částí jsou ve smyslu § 2 ZoVB „rozvody tepla“ – tím jsou páteřní potrubní vedení v domě. Nicméně v TV jsem pořad neviděl.
Pokud by snad radiátory nebyly společnou částí domu, mohl by vlastník s radiátory ve svém bytě bez dalšího nakládat, tj. např. odebírat vodu z radiátoru a používat ji jako teplou užitkovou vodu nebo měnit velikost a počet otopných těles. Problematické by patrně bylo rovněž umísťování a odečty poměrových indikátorů. Z toho plyne, že radiátory jsou společnou částí domu.
Návrh ZoVB to už naštěstí výslovně uvádí.
JosefK
Co rozvádí teplo do prostoru bytu ? Je to jen přívodní potrubí nebo zejména otopné těleso – radiátor ? Dle mého názoru, i když ZoVB to přesně nedefinuje, je i radiátor jako součást otopné soustavy společnou částí domu.
Stejný názor mám i na vlastnictví indikátorů. Slouží pro přerozdělení společně měřených nákladů na teplo pro celé SVJ, zrovna tak jako vodoměry SV a TUV, pro rozdělení nákladů společně měřené spotřeby vody.
Za úvahu stojí i zda el. instalace vedená uvnitř společných částí domu- v podlahových, stropních a stěnových kostrukcích by neměla být společnými částmi domu a do vlastnictví BJ by patřily jen její zakončení -vypinače a zásuvky, případně jističe v BJ. V případě zásahu do el. instalace, vedené v těchto konstrukcích -společných částech domu, není takový zásah možný bez souhlasu SVJ.
A nechtěli by jste snad nakonec opět znárodnit námi koupené byty do vlastnictví SVJ? Kážete zde bludy protože společným vlastnictvím je jen rozvod tepla a to z toho důvodů že procházi všemi byty a nelze jej prerušit. Na rozdíl od toho radiator, hlavice, měřidlo je váš majetek i pokud jste se ve společenství dohodli na jeho financování ze společnych prostředků či vlastní kapsy. Je hloupost tvrdit že pokud odmontuji svůj radiátor tak někoho tím poškozuji, je to totéž jako bych ho dlouhodobě uzavřel na vstupu i výstupu na což mám jistě právo i když Vy jste schopni mi ho upřít. Co se týká měřidel SV a TV v bytě, měřím svou spotřebu a né spotřebu SVJ. Dále stěna, podlaha i strop v mém bytě není společným prostorem a tudiž i rozvod elektřiny v mém bytě je mým majetkem. Podle Vás jsme si zřejmě koupili jen vzduch a vše ostatní je majetkem SVJ. Byty jsme si kupovali v době kdy zde žádné SVJ nebylo ještě pár let a všichni máme ve smlouvách v celém městě naprosto přesně definováno co je společné a co ne. Znova opakuji že radiatory jsou vlastnictvím majitele bytů a nikoliv nikoho a nebo SVJ.
Radiátor na vstupu a výstupu samozřejmě zcela uzavřít nejste oprávněn.
Vaše pozorování, že tzv. bytovou jednotku v podstatě tvoří „vzduch“, je zcela správné. Jedná se o právní konstrukci, nikoli o reálně existující samostatnou věc. Rovněž správně píšete, že obvodové stěny jednotky jsou společné.
Zde máte výňatek z prohlášení vlastníka budovy z něhož jasně vyplývá že Vaše úvahy a pozorování jsou velmi zcestné. Ja mám na rozdíl od Vás, zcela hmotný a reálný byt a nikoliv právní fikci.
2. VYMEZENÍ JEDNOTEK 2.1 Jednotka č. 1 je byt o velikosti
1+1 s příslušenstvím v 1.NP domu a obsahuje : místnosti plocha v m2
vybavení kusů Vstupní hala 6,50 Baterie 2 Obytná kuchyně 33,80 Umyvadlo
1 Pracovna 14,80 Umývátko 0 Koupelna 5,20 Vana 1 Sumace 60,30 WC-mísa
1 Předzahrádka 15,50 Bidet 0 Celkem 75,80 Sprchový kout 0 Sklep
5,00 Otopná tělesa 5 Sumace celkem 80,80 Měřiče spotřeby vody 2
Měřiče spotřeby tepla 1
Listovní schránka 1
Domácí telefon (audio) 0
Domácí telefon (video) 1
Centrální vysavač 1
EPS 1
Ventilator 1
Kuchyňská linka 1
Celková podlahová plocha jednotky je 60,30 m2.
Součástí bytové jednotky je její veškerá vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, kanalizace, topení včetně radiátorů, elektroinstalace silno i slaboproudá) kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů. K vlastnictví bytové jednotky patří podlahová krytina, obklady stěn, vnitřní omítky, nenosné příčky, vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř jednotky, jakož i vstupní dveře a vnější okna.
Srovnejme, prosím, následující formulace. Rozvod vody je společnou částí domu až po bytový uzávěr. Rozvod tepla je společnou částí domu. Jakékoliv omezení, vynětí některých částí, třeba formulací „až po uzávěr před radiátorem“, chybí. Takže je to jasné.
Ta Vámi uváděná „formulace“ je odkud? Pokud vím, tak ZoB uvádí „(…) rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, (…)“ bez uvedeného omezení.
Ve vzorových stanovách vydaných vládou, které používá hodně SVJ, je uvedeno v čl.III., že správou domu se rozumí zajišťování.....odst.1 d): revizí a oprav SPOLEČNÝCH ČÁSTÍ technických sítí, rozvodů......tepla a teplé užitkové vody VČETNĚ RADIÁTORŮ..... Takže pokud používáte tyto stanovy, jsou tam radiátory uvedeny ve společných částech domu.
Hana Fojtíková
imho ne…
…SPOLEČNÉ části rozvodů…
tj. nikoli, že rozvody jsou SPOLEČNÉ, nýbrž že mají části společné (spravované SVJ) a jiné, než společné.
A opět chytrý Anonymous – bez podpisu a „mlácení prázdné slámy“.
Vážený chytrolíne, co je na otopné soustavě „jiné, než společné“. Rozepiš se prosím o tomto sprecifickém technickém zařízení domu. Děkuji.
Matějka
„revizí a oprav společných částí (…) rozvodů (…) tepla a teplé užitkové vody včetně radiátorů (…)“ Osobně bych to vyložil restriktivně, a to tak, že se jedná o radiátor ve společném části domu, např. na chodbě.
Děkuji za upozornění. Takže podle ZoVB jsou veškeré rozvody vody společnými částmi domu, nejen po bytový uzávěr.
S tím nesouhlasím. Rozvodem vody ve smyslu cit. ust. ZoVB je pouze úsek potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru – a ta je společnou částí domu, co je „za“ vodoměrem je ve vlastnictví majitele jednotky. Opět uvádím – musí se jednat o část domu určenou pro společné užívání.
Až za uzavírací ventil, kohout na připojovací části potrubí pro připojení BJ, ev. na hranici vstupu přípojky vody ze společných částí domu do prostoru BJ.
Poslední komentáře