Kouření ve společných prostorách

Vložil Aklim (bez ověření), 31. Leden 2017 - 13:10 ::

Dobrý den, v nových stanovách svj jsme schválili zákaz kouření na společné chodbě našeho panelového domu.Stanovy již vstoupily v platnost 19.1.2017. Předseda SVJ ale zákaz nerespektuje a kouří dál s poznámkou,že ho to nezajímá. Jak lze docílit respektování schváleného zákazu? Kam se obrátit v případě opětovného porušování? Děkuji Aklim

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 1. Únor 2017 - 17:31

    S ohledem na Vaše stanovy je možné toto jednání žalovat.

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 23. Duben 2017 - 15:17

    „§ 159 (1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.“

    V žalobě bych uvedl, že jeho chování a nerespektování stanov je nejen nedbalost, ale i svého druhu podvod, protože takový předseda dodržování stanov neprosazuje a sám nejde příkladem.

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 23. Duben 2017 - 15:32

    Ještě doplňuji, pokud jde o focení, natáčení viníků :

    „§ 88 (1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.“

    Obě citace z NOZ.

    Vložil janica, 1. Únor 2017 - 8:53

    Dá se udělat jedna věc. Kdykoliv kouří předseda na chodbě či vestibulu, tak mu pravidelně nadávat, aby kouřil doma na balkoně nebo venku a nehulil na chodbě. Kouř se táhne přece do bytů a kdo má ten smrad čichat. A co jeho žena, ta nic neřekne nebo ho vyhnala z bytu, aby kouřil jinde?

    Vložil alena fuszteiová (bez ověření), 12. Březen 2019 - 9:34

    Mám stejnou zkušenost jako Janica .

    V našem bytovém domě ve vestibulu kouří předseda SVB na na mou výtku řekl, že on je kuřák a kouřit tam bude. Nemám jak se bránit, protože kuřáci jsou v tomto ohledu až agresivní a neústupní. V domě jsou i další kuřáci , ale většina kuřáků, bohužel, nikdo ani necekne, protože si to s předsedou nechtějí rozházet. A tak je mi málo platný zákon o nekouření,když nemám jak se proti tomu bránit. A otevřené okno v létě ( ložnice i obývák) je taky bez řešení, protože kuřáci až do pozdních nočních hodin ( až do 1 hod. ranní) si chodí kouřit na balkony a já mám plnou ložnici kouře. Pro ně je to OK, jsou přece na svém balkonu. Nikdo v domě proti tomu nic nemá.

    Kouření v hospodách, kde se prodává jen pivo, cigarety a oříšky apod., by kouření nikomu nevadilo, kvůli tomu naopak není nutné vyhánět kuřáky ven , aby si mohli zakouřit. To je další nelogičnost.

    Na zastávkách MHD se hulí dál, jen se podívejte, jak vypadá chodník v tom prostoru , bez ohledu na koš, který je tam taky.
    Nikdo nekontroluje, nikdo nedodržuje !

    Vložil JaVa, 31. Leden 2017 - 16:44

    Omezení vlastnického práva

    § 1013/89/2012 Sb.,

    (1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

    Práva a povinnosti vlastníka jednotky

    § 1175

    (1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.

    JaVa

    Vložil Aklim (bez ověření), 31. Leden 2017 - 16:59

    Děkuji za příspěvek. To je sice fajn, že vlastníci mají práva a povinnosti, ale jak donutit ty vlastníky, kteří to nedodržují aby se chovali tak jak mají? A ještě hůře , když tím ,kdo porušuje ,je předseda…?

    Vložil Pozorovatel, 3. Únor 2017 - 17:49

    Výkon vlastnických práv náleží shromáždění. To stanovilo domovní řád a určilo závazná pravidla. Zákaz kouření. Pokud jej někdo nerespektuje, je stanoven právní předpis pro udělení závazné pokuty ( ted nevím který), myslím, že je tam nejvyšší částka cca 50 Kč za den a je závazně vymahatelná. A to se můžete usnést jako shromáždění, pokud vám pán jako předseda blokuje výkonný orgán.

    Vložil JaVa, 31. Leden 2017 - 18:14

    Neděkujte a konejte.Váš předseda je snad nedotknutelný a neodvolatelný­.Kolika vlastníkům to jeho „smradění“ vadí?Spojte se a situaci ve vašem domě změňte.Nikdo jiný to za vás nevyřeší!Nejspíš máte strach,že by se nikdo jiný do té „funkce“ nepřihlásil.Tak se nabídněte,že to budete dělat Vy.JaVa

    Vložil BVP (bez ověření), 31. Leden 2017 - 19:41

    Tím, že odvoláte předsedu z funkce, neznamená, že přestane kouřit ve společných prostorách! Já také kouřím, ale na lodžii. Když se podívám na § 1013/89/2012 Sb., tak svým konáním porušuji tento zákon, protože kouřem obtežuji sousedku nad mou lodžií, která se tam v létě sluní.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 31. Leden 2017 - 16:24

    To je zákaz k ničemu, bezzubý, máte tam sankci? Ale kdo mu ji uloží, že ano. Společné prostory by ho měly zajímat, vyměňte ho. Denně upomínat. Kdo ho bude respektovat ve funkci? Kdyby to přesahovalo určité meze, tak ho soudit pro poškozování zdraví, nejste povinni to čmuchat. Ovšem to dokazování … A kdo se přidá??

    Vložil € (bez ověření), 31. Leden 2017 - 16:01

    Do působnosti SVJ to nespadá. Takže jedině se na kuřáka obrátit přímo, pokud to nezabere, zkusit místní úřad nebo soud. Úspěch nejistý, Česko je kuřácké. Bohužel.

    Vložil VN (bez ověření), 31. Leden 2017 - 15:03

    jde předseda pěkně příkladem :-( Jinak mám pocit , že s tím nic moc neuděláte.. Slyšel jsem o případu , kdy v bytovém družstvu (BD mají obecně větší sílu si prosadit dodržování pravidel) někoho kvůli tomu vyloučili z družstva a soud pravil , že to je zcela nepodstatné porušení pravidel a vyloučení zrušil…

    Vložil Nekuřák (bez ověření), 31. Leden 2017 - 15:32

    Neznám novelu protikuřáckého zákona, ale diskutovalo se i o zákazu kouření ve společných prostorách. Pokud to tam je, pak by již nešlo o pouhé porušení stanov, ale o porušení zákona. Ale v SVJ s tím v současné době nelze dělat nic.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".