Kontroly u SVJ

Vložil Pavel, 23. Červen 2016 - 15:27 ::

V jiném vláknu se vyskytl tento příspěvek:

„Že kontroly (pozn. na SVJ) nechodí? To je iluze, stát začne esvéjéčky, která nemají zveřejněné závěrky. A klidně si počká, proč spěchat, čím delší prodleva, tím větší pokuta, a až nakouknou do účetnictví a zjistí, jak se někde hospodaří, budou lítat další pokuty.“

Toto tvrzení považuji za zcela nereálné.

  1. povinnost uložit ÚZ uplynula teprve dnem 31.3.2016 pro rok 2014. Soudy jsou zahlceny jednak ÚZ od SVJ, spolků a jiných neziskovek, které dosud povinnost ukládat neměly. Že by se soud nebo FÚ zmohly kontrolovat uložení ÚZ v současné době je nereálné. Nicméně je velmi vhodné ÚZ uložit, neboť to ukládá zákon.
  2. pokuta za neuložení se neodvíjí od času. Nicméně čím dříve po termínu se uloží, tím lépe.
  3. FÚ není oprávněn zkoumat „jak se někde hospodaří“. To je laická představa jedinců, kteří se domnívájí, že když udají své SVJ, tak že FÚ v SVJ udělá pořádek. Neudělá. FÚ pouze zkontroluje, zda je dobře odvedená daň a ta většinou bude dobře odvedena, protože často limituje k nule. Kontrolu vedení účetnictví jsem ještě nezažil, protože nejsou ani jednoznačné předpisy pro vedení účetnictví. A FÚ by musel dokazovat, co je v účetnictví špatně. Kdo zná poměry na FGÚ tak ví, že v současné době jsou přetíženy kontrolním hlášením k DPH a na SVJ skutečně nemají čas.

Závěr: pokud se někomu nelíbí fungování výboru, tak má možnost iniciovat výměnu členů výboru. Udáváním na FÚ se toho moc nedosáhne, protože FÚ je vázán mlčenlivostí a udavačovi ani nesmí sdělit, pokud by něco zjistil.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 24. Červen 2016 - 7:11

    1. Že by se soud nebo FÚ zmohly kontrolovat uložení ÚZ v současné době je nereálné. – není pravda, pokud někdo udá SVJ, tak do toho FÚ jde. A udání na SVJ je snad víc, než na podnikatele:-( 2.pokuta za neuložení se neodvíjí od času. ano, to jsem psala už včera když tu někdo vykonstruoval, že FÚ čeká, aby byla pokuta větší

    3. Kontrolu vedení účetnictví jsem ještě nezažil, protože nejsou ani jednoznačné předpisy pro vedení účetnictví.- a to já jich už pár zažila … tak ví, že v současné době jsou přetíženy kontrolním hlášením k DPH a na SVJ skutečně nemají čas – víte něco o tom, že jsou oddělení na DPPO a zvlášť na DPH? takže opět není pravda

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 7:37

    Radko,

    netuším, co Vás opravňuje tvrdit, že „opět nemám pravdu“.

    ad1) Slovy „Že by se soud nebo FÚ zmohly kontrolovat uložení ÚZ v současné době je nereálné.“ jsem mínil, že ze své vlastní iniciativy se soudy ani FÚ nebudou snažit kontrolovat uložení ÚZ. O tom, jak postupují FÚ v případě udání jsem nic nepsal. Takže jsem napsal pravdu.

    ad2) Opět jsem napsal pravdu.

    ad3) Tvrdím, že jsem ještě nezažil kontrolu vedení účetnictví u SVJ. Nepsal jsem o tom, že by snad nikdy a nikde neproběhla kontrola vedení účetnictví. Takže opět mám pravda. Složení jednotlivých ÚzP a jejich vytížení je mi známo.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil radka222222 (bez ověření), 24. Červen 2016 - 9:30

    1.Že by se soud nebo FÚ zmohly kontrolovat uložení ÚZ v současné době je nereálné – reaguji na psané slovo, ne co tím míníte, když se to s významem psaného rozchází:-) 2. však píšu že je to tak 3. ad 1:-)

    Vložil Zděšenýčtenář (bez ověření), 24. Červen 2016 - 6:22

    Pane Pavla, kde žijete..???

    Ano, máte pravdu, když píšete že…povinnost uložit ÚZ uplynula teprve dnem 31.3.2016 pro rok 2014. Napsal jste to velmi šikovně, diplomaticky, je vidět, že se pohybujete mezi politiky.

    Jenže ono platí, že…nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky bez ohledu na to, zda byly tyto účetní záznamy uvedeným způsobem schváleny.

    Já totiž znám SVJ, která neuložila závěrku od svého založení, a je to i v řádu deseti, dvanácti let.

    Doufám, že mi nebudete rozporovat, že existoval již v době jejich založení a existuje i nyní Zákon o účetnictví.

    Zaráží mne ve Vašem příspěvku ale ještě něco jiného, jak jste si jistý, co bude či nebude dělat FÚ, a ještě svým způsobem urážíte vlastníky, kteří už nemají jinou šanci, než vyvolat právní spor.

    Vy vycházíte ze stavu SVJ, ve kterých se pohybujete, jste v nich nějakým způsobem zainteresován. Jak ale z toho můžete vyvozovat, že je to i v ostatních SVJ v pořádku?

    Tak slyšte – není!

    A můj názor je jeden:

    1. Byl to stát, kdo lidi přinutil stát se bez vlastní vůle – bez možnosti svobodně se rozhodnout – členem právního subjektu, SVJ.
    2. Pokud ale stát nedal přesná pravidla hry, podle kterých se má hrát, a jedná se o peníze, tak je to špatně.
    3. Proto je zavádějící, že svým příspěvkem svým způsobem urážíte jedince, kteří vědí, že něco v pořádku není, že jejich peníze jsou používány na úplně něco jiného, než by se mělo, a jejich snahu se bránit nazýváte udavačstvím.

    Samozřejmě je na hraně zákona, když například SVJ vybírá za vlastníky peníze za nájem společných prostor, a vlastník ani netuší, že má nějaký příjem. Statutáři za pomoci šikovné účetní firmy je vlastníkům vlastně ukradnou, nebo jak byste to nazval?

    Občas je dobré se podívat na problém z ptačí perspektivy, ale v tomto případě bych Vám doporučil hodně rychle přistát na zem.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 7:44

    Zděšený čtenáři,

    žiju v Praze.

    Zákon o účetnictví znám a sleduji již velmi dlouho. Proto vím, že do jeho novely č. 221/2015 Sb. neexistovala povinnost pro SVJ zveřejňovat ÚZ. Mám na to i příslušné judikáty. Tvrdím, že první termín pro uložení ÚZ uplynul 31.3.2016.

    Pokud někdo chce vyvolat „právní spor“ má možnost podat žalobu k soudu. Sice tomuto postupu moc nevěřím, ale ta možnost tu je.

    Pokud někdo udá SVJ na FÚ, tak je udavač.

    Pokud se někomu nelíbí situace v „jeho“ SVJ, tak má možnost navrhnout odvolání stávajícího výboru a zvolení lepšího výboru.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil tp (bez ověření), 24. Červen 2016 - 9:45

    Pojem udavač je snad z kategorie komunistického ČSSR, Protektorátu ČM, možná z dob R-U. Také nerozumím tomu, proč urážet někoho, kdo podá podnět FÚ ke kontrole daňového subjektu. Někde jsem narazil na diskusi, že bytové družstvo neodvádělo DPH ze svých odměn za poskytování služeb SVJ a vysvětlovalo to tím, že prý družstva nemusí z poplatků za správu DPH odvádět, když je služba poskytována vlastníkům, v daném případě však službu neposkytovalo vlastníkům, ale SVJ (družstvo normálně SVJ každý měsíc vystavovalo fakturu). Jeden z vlastníků podal podnět FÚ a to skutečně provedlo u družstva kontrolu. Bohužel už pak z diskuse není jasné, jak to dopadlo a nejspíš se to ani nedozvíme s ohledem na mlčenlivost FÚ a samo družstvo se asi nepochlubí, jde o velké družstvo, kde ani pořádně nefungují kontrolní orgány, shromáždění delegátů se schází 1× ročně a schůze trvá dvě hodiny, kde delegáti jen odhlasují, co jim představenstvo připraví. Sám se někdy divím, proč někdo přijme funkci, a pak ji ani pořádně nevykonává…

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 10:23

    tp,

    máte pravdu, že v dnešní hyperkorektní době se nepoužívá správné slovo udavač, ale korektní oznamovatel podnětu ke kontrole.

    Psal jsem to již mnohokráte. Tím, že udáte SVJ na FÚ (nejčastěji bez podpisu na udání) se mnoho nezmění. FÚ je vázáno mlčenlivostí a i kdyby jste udání podepsal, výsledek kontroly Vám FÚ nesdělí. Ostatně to uvádíte i ve svém příspěvku.

    Jako jediné reálné řešení vidím v případě nepravostí odvolat výbor.

    Teoreticky můžete také podat žalobu, ale při stavu českých soudů je to dlouhá cesta s nejasným výsledkem.

    Ještě méně reálná cesta je podat trestní oznámení. Zatím se nikdo nepochlubil, že by to mělo pozitivní ohlas.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil radka222222 (bez ověření), 24. Červen 2016 - 10:24

    opět lžete. co se týká družstev a svj, naprostá většina „udání“ je podepsaná, dokonce převažuje osobní podání do protokolu. Právě proto, že ti lidi ví, že jde i o jejich majetek a domnívají se, že jim bude sdělen výsledek. já osobně jsem se s anonymním udáním na SVJ ještě nesetkala, a že jsem jich pár desítek zažila. Takže nepište jako by to byla pravda, ale že vy se domníváte.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 10:36

    Radko,

    z vašich reakcí soudím, že jste zaměstnaná na nějakém ÚzP.

    Já mám od berušek z ÚzP informaci, že udání chodí často nepodepsaná, ale připouštím, že můžete mít jinou informaci.

    To však nic nemění na tom, že se udavač/stěžovatel nemůže od FÚ dozvědět, jak kontrola dopadla. V tom se asi shodneme, že?

    Doufám, že pokud do protokolu dává podnět ke kontrole svého SVJ, tak že ho řádně poučíte, že mu nic o výsledku kontroly nesdělíte.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil radka222222 (bez ověření), 24. Červen 2016 - 11:21

    na ÚzP nejsem, mám ale přehled o VŠECH udáních v jednom z největších krajů a SVJ i v celé čr. Takže vaše pražské berušky mluví asi o udáních na podnikatelské subjekty, kde bývají často anonymní, ale u svj nee:-) Doufejte v co chcete, já vím co mám dělat a svou práci zvládám docela obstojně.

    Vložil xxxx (bez ověření), 24. Červen 2016 - 12:16

    Pááne jo, Radko, vy jste „zvíře“ celostátního významu. Šup v vámi do Bruselu.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 11:35

    Radko,

    takový přístup k informacím nemám, dokonce jsem ani nevěděl, že se něco takového sleduje.

    Ale celé vlákno není o tom, zda udání jsou podepsaná či ne.

    Co byste doporučila těm, co nejsou spokojeni s výborem?

    Máte nějaké pozitivní ohlasy na provedenou kontrolu ze strany FÚ? Že se něco zlepšilo?

    Na tomto webu nic takového, pokud si pamatuji, nezaznělo.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil radka222222 (bez ověření), 24. Červen 2016 - 12:31

    udáním svj (i na BD) na FÚ si v případě finančního postihu uškodí sami sobě jak víte. Leda,že by pak dali k soudu výbor, že za to mohli „oni“. Já sama bojuju s výbory dvou SVJ, děs a hrůza, do soudu se mi nechce (nemám čas a energii), tak jsem zatím jen prudič a čekám, jestli se někdo z členů zmátoří, pochopí, a vymění je a půjde do toho místo nich. Zatím se procento NEovčanů zvětšuje. SVJ je paskvil, já osobně vidím jediné řešení – prodat byty a koupit dům na samotě u lesa :-)

    Vložil miriii (bez ověření), 27. Červen 2016 - 11:59

    Bingo, to by byl asi nejlepší nápad který vás napadl.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 12:50

    Radko,

    v zásadě máme stejný názor.

    Já nedoporučuji udávání na FÚ už proto, že se od FÚ nemůžu dozvědět výsledek. A pokud by bylo něco SVJ doměřeno na základě udání, tak bych musel žalovat členy výboru. Jak žaloby končí u českých soudů jsem informován. Pro přesnost, jen u některých žalob znám výsledek, ne u všech. :-))

    Souhlasím také s tím, že SVJ je paskvil. Jak podle ZoVB tak podle NOZ. Píšu to zde již mnoho let.

    Já jsem v jednom SVJ předseda výboru, v několika jsem jako vlastník a v několika jako zástupce vlastníka. Ve všech mám to štěstí, že lze s výbory komunikovat. Pokud jim jako poučený laik připravím informaci o tom, co nedělají v souladu s předpisy a jak to napravit, tak to akceptují. Samozřejmě pokud by se to dostalo do roviny, že bychom se překřikovali na shromáždění, označovali se za lháře, manipulátory atd., tak je to špatné. Ale to nedělám a členové mých „zlatých“ výborů také ne. Pro přesnost nemluvím o všech 60 000 výborech, abych nebyl chytán za slovo, mluvím jen o těch, co znám.

    Odstěhování na RD je také možnost, ale to mi nevyhovuje a bral bych to jako svou prohru.

    Stejně tak, jako zařazení do mlčící většiny. Na to nemám povahu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil tp (bez ověření), 24. Červen 2016 - 12:01

    Co poradíte vlastníkům, kteří by i rádi výbor v SVJ navolili, ale bohužel většina starousedlíků, vesměs důchodců (vidím realitu, chodím aktivně na schůze ve více SVJ, nejen v mém, zastupuji rodiče a sestru), je spokojená se současným stavem, kdy jim pověřeného vlastníka vykonává družstvo, oni nemusí nic dělat, o nic se zajímat a o zvolení výboru ani nechtějí slyšet, protože je to pro ně něco neznámého? A družstvo odmítá nechat nahlédnout nejen do proplácených faktur, ale i do uzavřených smluv a odmítá i poskytnout takové základní dokumenty jako prohlášení vlastníka? To je moje reálná zkušenost. V mém SVJ opakovaně navrhuji zvolení výboru, ale pracovnice družstva to odmítá byť jen dát na program, natož aby umožnila hlasovat. A když na schůzi protestuji, lidé mě okřikují, abych nezdržoval, že spěchají na fotbal… Přitom družstvo v domech vlastní už jen jeden nebo několik bytů, čili drtivou většinu mají vlastníci.

    Vložil Zděšenýčtenář (bez ověření), 24. Červen 2016 - 8:49

    Pavle, je mi líto, ale to co tvrdíte pravdou není.

    Výňatek – Předpis č. 563/1991 Sb. Zákon o účetnictví § 1 odst(2) Tento zákon se vztahuje na účetní jednotky, kterými jsou

    1. právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky,

    § 21a

    Způsoby zveřejňování

    (1) Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku nebo přehled o majetku a závazcích a výroční zprávu, vyžaduje-li jejich vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty,

    které se zapisují do rejstříku,

    nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis. Účetní jednotky zveřejňují účetní závěrku v rozsahu, v jakém jimi byla sestavena (§ 18 odst. 4) a v případě účetních jednotek, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, v rozsahu a znění, ve kterém byla ověřena auditorem. Povinnosti účetních jednotek ke zveřejnění či uveřejnění jiných informací stanovené ve zvláštních právních předpisech nejsou dotčeny. Ustanovení o účetních záznamech podle tohoto zákona se mohou použít obdobně i v uvedených případech.

    Ostatní co jste napsal už pojímám jako čistý alibismus – není přeci podstatné, čemu Vy věříte či nevěříte.

    Jen mi není jasné, proč odrazujete lidi, aby se bránili, ono slovo udavač skutečně nezní dobře.

    Když vám někdo ukradne auto, tak to necháte být – nebo půjdete na Policii a nahlásíte to?

    Ono je totiž jedno, o jakou újmu na majetku jde, nemyslíte?

    Tak nepodsouvejte lidem, že se z nich stanou udavači, jenom proto, že brání svůj majetek a peníze. Tomu se totiž říká manipulace, ale proč to děláte je mi záhadou, ale i na to přijdu.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 9:08

    Zděšený čtenáří,

    nevím jestli „pouze“ neznáte zákon o účetnictví nebo ho znáte, ale manipulujete čtenáři tohoto webu.

    Citujete totiž z aktuálního znění ZoÚ, ale do roku 2015 platilo znění § 21a, ve kterém byly místo slova „rejstříku“ slova „obchodního rejstřílu“.

    Snad tušíte, že SVJ se zapisují do rejstříku SVJ a nikoliv do obchodního rejstříku.

    Nadále tvrdím, že do konce roku 2015 nebyla povinnost pro SVJ ukládat účetní závěrky do sbírky listin. Pravdivý argument jste nepředložil.

    Nebráním nikomu, aby vlastním jménem podal žalobu k soudu. Pouze jsem sdělil svou zkušenost, že se ještě nikdo zde nepochlubil, že by to mělo pozitivní dopad. Žalující stranu nenazývám udavačem, to si opět vymýšlíte.

    Udavačem nazývám toho, kdo pošle nepodepsané udání na FÚ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Zděšenýčtenář (bez ověření), 24. Červen 2016 - 9:49

    Pavle, teď jste uvedl očividnou a průkaznou nepravdu.

    Použil jsem přesnou citaci, a to ZÁKON o účetnictví 563 ze dne 12. prosince 1991

    A ta je

    které se zapisují do rejstříku,…

    Nikde tam není ani zmínka – jak Vy uvádíte – „obchodního rejstříku“.

    Tak co si dovolujete psát, že jsem → Pravdivý argument nepředložil.

    Druhou nepravdou je Vaše obhajoba ohledně kontroly FÚ, kterou jste nyní změnil na anonymní udání. Nikde se o něčem takovém nezmiňuji ani náznakem.

    Vám jde skvěle podsouvání a manipulace. Ale vůbec si asi neuvědomujete, že dáváte – možná nevědomky – návod lidem, kteří jenom čekají, kdo pro ně vymyslí skulinku, aby toho druhého mohli odrbat.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 11:00

    Zděšený čtenáři,

    najděte si zákon č. 221/2015 Sb., čl. II bod 2 a bod 3.

    Zákonodárce uložil nejen SVJ, aby do 31.3.2016 a 30.11.2017 uložily ÚZ za roky 2014 a 2015.

    Proč by to moudrý zákonodárce dělal, když podle Vás tato povinnost platila vždy a to do 12 měsíců po uplynutí účetního období?

    Napovím Vám, povinnost ukládat ÚZ nikdy pro SVJ neplatila a proto jako novinku musel zákonodárce vložit do citovaného zákona čl. II.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Dvořák (bez ověření), 24. Červen 2016 - 10:57

    Tady jste se asi opravdu spletl. Podívejte se na http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563/zneni-0, kde jsou všechna historická znění daného zákona. V tom původním znění z roku 1991 je to dokonce ještě jinak :-)

    Vložil P.V., 24. Červen 2016 - 9:06

    Buď jste pouze neznalý věci nebo jste manipulátor.

    V § 21a první věta zněla: Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku i výroční zprávu, vyžaduje-li její vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty, které se zapisují do obchodního rejstříku, nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis.

    Až od 1.1.2016 je účinná novela zákona o účetnictví, kde první věta zní: Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku nebo přehled o majetku a závazcích a výroční zprávu, vyžaduje-li jejich vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty, které se zapisují do rejstříku, nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis.

    SVJ nikdy nebylo zapisováno do obchodního rejstříku, takže pravdu má Pavel a ne Vy.

    P.V.

    Vložil Zděšený čtenář (bez ověření), 24. Červen 2016 - 9:54

    Vy jste si tam svévolně přidal slovíčko obchodní..

    Přesná citace je: § 21a

    Způsoby zveřejňování

    (1) Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku nebo přehled o majetku a závazcích a výroční zprávu, vyžaduje-li jejich vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty,

    které se zapisují do rejstříku,

    nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis.

    Slovíčko obchodní tam prostě není. Takže manipulátor to někdo je, ale já to nejsem, PV!

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 9:10

    P.V.,

    děkuji, alespoň někdo ví, o čem píše.

    Pěkný tropický den a víkend!

    Pavel

    Vložil Zděšenýčtenář (bez ověření), 24. Červen 2016 - 10:01

    Kdo má pravdu si každý čtenář může ověřit zde:

    http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563

    a to

    § 21a

    Protože mám vše i v tištěné podobě, že by došlo k omylu, a ve dvou vyhotoveních by chybělo slovíčko

    obchodní

    je nepravděpodobné.

    Nicméně, občas se lidem stává, že čtou i co nevidí – to nemyslím zle, prostě Vy dva tam slovíčko obchodní vidíte, protože to má mozek tak zafixován, ale ono tam není.

    Vložil P.V., 24. Červen 2016 - 11:30

    Ano, laskavý čtenář nechť sám posoudí, kdo má pravdu a kdo ne: http://www.zakonyprolidi.cz/…eni-20140101#p21a

    P.V.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 10:10

    Zděšený čtenáři,

    přičítám pouze dnešnímu vedru, že stále uvádíte AKTUÁLNÍ znění ZoÚ pro rok 2016 a nikoliv znění, které platilo do konce roku 2015.

    Cituji z Vámi uváděného webu:

    Způsoby zveřejňování

    (1) Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku i výroční zprávu, vyžaduje-li její vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty, které se zapisují do obchodního rejstříku, nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis.14) Účetní jednotky zveřejňují účetní závěrku v rozsahu, v jakém jimi byla sestavena (§ 18 odst. 3). Povinnosti účetních jednotek ke zveřejnění či uveřejnění jiných informací stanovené ve zvláštních právních předpisech15) nejsou dotčeny. Ustanovení o účetních záznamech podle tohoto zákona se mohou použít obdobně i v uvedených případech."

    Skutečně stačí si na Vámi uváděném webu najít historické znění, které platilo před 1.1.2016 a poznáte jak jste se mýlil.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil páčko (bez ověření), 24. Červen 2016 - 12:09

    Pro zvědavý – paragraf 21a s obchodním rejstříkem vložen do ZoÚ Zákonem 492/2000 Sb. s účinností od 1.1.2001.

    Vložil osma, 24. Červen 2016 - 10:57

    Zděšený čtenáři,

    na vazuji na Pavla

    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-221…

    ZÁKON ze dne 12. srpna 2015,

    kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

    Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:

    51. V § 21a odst. 1 větě první se slovo „i“ nahrazuje slovy „nebo přehled o majetku a závazcích a“, slovo „její“ se nahrazuje slovem „jejich“ a slovo „obchodního“ se zrušuje.

    Vložil Jar (bez ověření), 23. Červen 2016 - 23:22

    Pane Pavle,

    chystám se nechat si předložit účetnictví za dva až 3 roky zpět. V jednom SVJ není k dispozici ÚZ od vzniku SVJ, tedy za dvě účetní období, v dalším ano, leč ve vyúčtování nákladů např. odměn je z mého pohledu vada, praví se, že odměny výboru činily 250 000, ale v účetnictví činily 75 000, zbytek DPP, které si schválil výbor, nikoli shromáždění, v jiném jsou vedeny nevyplacené mzdy na nikdy neuzavřenou dohodu. Co myslíte, budou mě mít členové stat. orgánu rádi, když řeknu, že účetnictví je zásadní a pokud předpis záloh a vyúčtování, které jsou s ním v rozporu, asi OK není?

    Proč vede pak SVJ účetnictví? A potřebuji vůbec, aby něco kontroloval FÚ?

    To zase bude nářků, jak prudím…

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 7:53

    Jar,

    proč nejsou k dispozici ÚZ? Nevede se účetnictví nebo je výbor „pouze“ nechce vydat?

    Pokud výbor překročil pravomoci, tak to můžete projednat na shromáždění a případně navrhnout odvolání výboru a zvolení nového.

    Řešení sporu mimo vlastní SVJ pomocí české policie či českého soudu vidím jako velmi problematické i když teoreticky možné. Přispěvatelé, co tvrdili, že podají trestní oznámení, nikdy nenapsali, že by snad uspěli. Několik jich napsalo, že TO bylo odloženo.

    Souhlasím s Vámi, že není důvod, aby FÚ něco kontroloval. Kontrolovat by měli členové SVJ nebo kontrolní komise SVJ.

    O důležitosti vedení účetnictví je tu mnoho příspěvků. To máte jako s dopravními předpisy. Pokud je někdo porušuje, tak to přece není důvod, aby se dopravní předpisy zrušily.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil kontrolovaný (bez ověření), 23. Červen 2016 - 22:41

    Nás téměř každý rok navštíví buď pracovník zdrav. poj. nebo soc. poj. Už jsme dostali i pokutu. FU ještě u nás nebyl.

    Vložil Pavel, 24. Červen 2016 - 7:55

    Kontrolovaný,

    u nás je to obdobné.

    FÚ k nám ještě nikdy nezavítal.

    PSSZ kontroluje jednou za 2 či 3 roky.

    Ze zdravotních pojišťoven u nás kontroluje pouze VZP asi jednou za 2 roky.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".