kontrola odběru TUV
Prosím, mohl by někdo sdělit, jak postupovat při zájmu kontroly odběru TUV na patě domu v paneláku? V zásadě jde o skutečnost, že všichni v paneláku platíme množství TUV, které nám sdělí Teplárna. Není tu žádná možná kontrola, kterou by teplárna připustila. Je pravda, že máme zájem o tuto možnou kontrolu jako je tomu u odběru SV na patě domu. Na dotaz nám bylo sděleno, že se tu jedná o náhradu TUV, která je zapsána u každého bytu vždy v pololetí a na konci roku. Ano,co víme, můžeme si sami instalovat pro nás kontrolní vodoměr,ale bohužel, nebude teplárnou akceptovaný coby fakturační.A přitom je pravda, že pro odběr TUV je trasa („větev“), na kterou je napojeno třeba 10 paneláků a samotný vodoměr je ve výměníkové stanici. Při této trase mohou vznikat ztráty TUV ať již prasknutím potrubí či jinou technickou závadou, takže se ztráty rozpočítávají snad mezi všechny napojené paneláky. Proč ale tyto ztráty mají hradit občané, kteří za technologii neručí a přesto se podílejí na fin. ztrátách. Zná zde někdo na tuto situaci odpověď? Jinak je mi známo, že měla být rovněž úprava Vyhč.372/2001 Sb., která se měla těmito problémy zabývat. Tato úprava se ale nekonala. Co se s tím dá dělat?
Vážení, děkuji z Vaše dosud zde uvedené příspěvky.K tomu prvému.Je nám jasné, že by musely být dva měřiče, příchod a odchod.K tomu nám byl sděleno, že by se jednalo o dost neupřesněné měření odběru. S tímto názorem bych zcela souhlasil. K tomu druhému názoru jen jedno zásadní. Za úniky a tím ztráty na trase, jde na vrub dodavatele.O tom jsem se již zmiňoval. To je jeho problém. Já bych měl platit to, co si koupím. Tedy co si natočím do hrnce. Tady by se nemělo jednat o jakoukoli spornou diskuzi. O tomto problému se již jednalo a přes výtky teplárenské lobby se návrh na změnu zákona stáhl. Jinak přesto děkuji za Vaše názory. Já Vám na oplátku něco zde přidám. Za těchto pár hodin, jsem získal novou informaci k „problému“ měření odběru TUV. Má se jednat o zařízení SKALAR III, což je vyráběno snad v licenci s některou německou firmou a o tomto zařízení se dají zjistit veškeré informace na netu. Má se jednat o firmu ULITEP v Ústí n/L. Teď je zde ještě otázka, zda by teplárna akceptovala toto zařízení coby fakturační. S pozdravem J.Čermák
Hmm, to je zajímavé. Zákon 458/2000 §78/6 říká, že „Při společné přípravě teplé vody pro více odběratelů nelze měření instalované odběrateli použít pro stanovení množství dodávané tepelné energie.“ Takže si můžete nainstalovat cokoli, ale teplárna to musí ignorovat, leda že by to aspoň formálně odkoupila.
Na základě čeho vám nyní teplárna účtuje množství tepla a vody v teplé vodě? Musí vysvětlit co konkrétně měří nebo jak to vypočítávají. Nedovedu si představit že z teplárny jde jeden pár trubek do každého domu, to se spíš nějak větví cestou, a ten jejich měřič by pak byl kde?
Ještě jsem se sem vrátil pro jiné informace, takže si Vám dovolím k tomuto problému něco dále ještě napsat.Ve středu jedu na firmu do Úl,kde se chci pozeptat na detaily.Hlavně samozřejmě se zaměřením na paneláky.Jinak pro lepší pochopení.Jde mi samozřejmě o měření TUV v paneláku!Zda by byla možnost toto zařízení využít i na samotné „větvi“, je otázka… Co se týká odboček, alias „větví“(jak to sami nazývají),tak ty vycházejí z jednotlivých „předehřívacích stanic“, jinak řečeno, „výměníkových stanic“. Odtud vychází roura někam do pryč a na kterou jsou napojeny odbočky do jednotlivých paneláků…Pochopil již? Takže dobrý… Pokračuji dál.. Jaké získám v Úl informace, tak budu jednat a případně navrhovat, lépe řečeno, dojednávat dohodu o možnosti využití tohoto zařízení k fakturaci při odběru TUV. Údajně je zde možnost využití ke kontrole jednotlivých tras rozvodů TUV samotnou Teplárnou… Prozatím jsou to jen akademické řeči, které nemám dosud podložené. Když by to vyšlo, bylo by to perfektní. Vše je jen o důvěře s možnou kontrolou zařízení. Je zcela evidentní, že tu musí být souhlas dodavatele. Otázkou je skutečnost,že tu není nikde daná zákonná povinnost měření odběru TUV, jako je tomu u odběru SV! A protože tu není možná přímá byť osobní kontrola, může si Teplárna napočítá i ty své ztráty na prasklých potrubích a pod. Když již vím, že v současné době máme platit cca 250,– Kč/m3 TUV a za teplo u Gj/487,– Kč (jinde je to i 600–700,–Kč, tak si myslím, že je to až dost na to, abychom se třásli strachy,aby zima jako taková proběhla při teplotách nejhůře –10o C… A jak že teplárna počítá náhrady za TUV?Rozělí to na podlahovou plochu, má záznam svých vodoměrů,když následný součet v bytech určí taxu úhrady za TUV. K tomu si přidejte nepsané ztráty můžete se jít někam schovat do nory… Takže to je na vysvětlenou.
Souhlasím s Vámi, že rozpočet centrální výtopny na paneláky podle jejich podlahové plochy, není zrovna ideální způsob. Tak pak napište, jak jste uspěl, hlavně v jednání s teplárnou. Protože je pořád na překážku ten citovaný paragraf zákona, že na měřidlo které si instalujete vy, nesmí dodavatel brát zřetel.
Z Vašeho popisu není jasné, jak to u vás máte, ale nejspíš to bude tak, jak bývá zvykem.
V každém paneláku je výměníková stanice a v ní je fakturační měřidlo. Čili – každý dům platí jen to, co jde přímo do domu, žádné ztráty po cestě.
Přeji všem dobrý den. Dovolím si jen všem zájemcům zde poznamenat vzkaz od p.Čermáka, který je mimo bydliště. Mj. je to zarputilý člověk ve věci zde uvedené, právě se zájmem získat pro nás možnou kontrolu odběru TUV, kterou hradíme pro nás, nezjištěné a neověřené náhrady.Je nás již více, kteří se o tento problém zajímáme.A to si někteří jedinci již stačí dopisovat s některými členy vlády, i když je to dosud k ničemu.Takže to pro Vás k dobru. Jinak zde odpovím na dotaz, výše uvedený.V žádném našem panel.sídlišti nejsou výměníkové stanice. je tu jediná, od které vedou trasy v kolektorech s rozvětvením do jednotlivých panelových domů.Jak jsme si ověřili, nikde u odboček nejaou žádné vodoměry!Vše je zaznamenáno ve výměníkové stanici.A že jsou ztráty na trasách, je samozřejmé. At již praskáním armatury či praskáním tělesa ventilů uzávěrů. A zda to je jinde, jak uvádíte Vy,potom bych chtěl znát velikost kolektorů, když by tam měly být vedseny trubky do všdch panelových domů. A to v kolektorech nejsou jen trubky pro TUV, ale i pro SV a další kabelizace v „horních částech“ kolektorů,vedených po držácích. Toť vše pro vysvětlení.Je samozřejmé, že zde budeme referovat, jak jsme u Teplárny dopadli.Ing.Votruba
Předpokládám že ztráty vody na trase budou nepatrné až žádné. To by se nelíbilo správci kolektoru, protože by mu v tom vlhku hrozily další škody od koroze. Mnohem podstatnější budou ztráty tepla.
Ale na druhou stranu, berte to tak, že na Vašem sídlišti existuje určitý způsob výroby tepla, jehož součástí jsou i nějaké provozní ztráty. Pokud byste měřili až v domě, aby se ztracené m3 a GJ vyloučily, tak by Vám dodavatel příslušně zdražil jednotkovou cenu, a nula od nuly pojde. Protože měřením ty ztráty nezmizí a dodavatel je z vlastního dotovat nebude.
Jediné v čem by Vám měření prospělo, je spravedlivější rozdělení celkových nákladů mezi domy. Nepoužívejte tedy při jednání argument o tom, že nehodláte hradit ztráty, protože je poněkud nesmyslný. Říkejte že nehodláte hradit to, co spotřebovali sousedi.
Pane P.V, Váš uvedený názor v závěru posledního příspěvku bych asi takto akceptoval. Ne být kategorický,ale vstřícný v diskuzi vůči dodavateli.Snad to přinese očekávaný efekt. Děkuji za Vaší spolupráci.S jistotou budu informovat našeho souseda,p. Čermáka.Je vidět, že když se jeden setká s někým, kdo projeví kladný přístup ve věci, hned je na světě veseleji, že v tom nelítá sám.
Jelikož teplá voda cirkuluje, kontrolní vodoměry byste museli mít dva, na přívodu a odvodu, a vzájemně je odečítat.
Poslední komentáře