Konec volebního období "starého" výboru SVj a počátek funkčního období "nového" výboru, a kdy volit nové členy výboru
Zdravím Vás a prosím o radu. Mám dotaz týkající se konce volebního období „starého“ výboru SVJ a počátku funkčního období „nového“ výboru SVJ. Výbor SVJ byl zvolen dne 13.11.2007 a jeho funkční období končí po 5 letech, tj. 13.11.2012.
Ve stanovách k volbě členů volených orgánů máme k volbě toto: „Výbor společenství je povinen nejpozději čtyři měsíce před skončením svého funkčního období připravit a svolat shromáždění společenství a předložit mu ke schválení zprávu o své činnosti a připravit volbu nového orgánu.“
Co to prakticky pro stávající výbor znamená? Jasné je, že nejpozději do 13.8.2012 musí být svoláno shromáždění SVJ. A teď mi jde o to, jak si vysvětlit závěrečná slova „připravit volbu nového orgánu“. Dá se to chápat tak, že 13.8.2012 bude provedena i volba členů nového výboru s tím, že jeho funkční období bude začínat 14.11.2012 (když starý výbor končí 13.8.2012)? Nebo mohou být členové výboru zvoleni na „normálním“ shromáždění před, nebo i 13.11.2012 s tím, že jim funkční období začne 14.11.2012? Jak si to máme vysvětlit a prakticky provést.
Děkuji
Mýlíte se pokud jde o časové údaje.
Napsal jste, že výbor "... je povinen nejpozději čtyři měsíce před skončením svého funkčního období připravit a svolat shromáždění společenství".
To znamená, že povinností výboru je odeslat pozvánky na shromáždění tak, aby byly doručeny do 13.08.2012 vlastníkům jednotek.
Výbor NEMÁ povinnost svolat shromáždění tak, aby se uskutečnilo do 13.08.2012. Nic vás tedy nenutí ke schůzi uprostřed období dovolených a prázdnin.
Co znamená "připravit volbu nového orgánu" snad víte. Volba proběhne na shromáždění. To jste povinni svolat. V pozvánce uvedete jako jeden z bodů "volba výboru". Jakou další přípravu musíte provést víte pouze vy sami (zajistit místnost, připravit prezenční listiny, hlasovací listiny nebo vytisknout hlasovací lístky, pokud je používáte).
Vhodná (nikoliv však povinná) činnost je zajistit plné moci od nepřítomných a předjednat s jednotlivými kandidáty, zda jsou ochotni pracovat ve výboru.
Výbor je volen na jednoznačně stanovené volební období. Počátek volebního období výboru - u vás 14.11.2012 - musí být uveden v zápisu ze shromáždění; od toho se pak odvíjí konec jejich volebního období (to vyplývá ze stanov). Občas se zde objevuje tvrzení, že volba výboru je automaticky účinná od okamžiku volby. To je ovšem nesmysl. Volba je platná od okamžiku vyhlášení výsledku, avšak účinek volby (zahájení výkonu funkce) nemůže nastat před ukončením funkce členů dosavadního výboru.
lake
ad lake: ještě upřesním informaci k volbě výboru, kterou jsem teď dopátral – první výbor SVJ byl zvolen na schůzi 11.6.2001 (funkční období dle stanov bylo 2 roky). Další volba výboru proběhla až 13.11.2007 (od té doby, po změně stanov, má výbor 5-ti leté funkční období). Tzn., že od 12.6.2003 do 13.11.2007 existovalo v SVJ „bezvládí“. Nemohla by tato skutečnost znamenat, že výbor zahájil své funkční období ihned po volbě, tj. 13.11.2007 a jeho funkční období tedy končí 13.11.2012. A nový výbor začne 14.11.2012?
Větu z našich stanov o volbě: „Výbor společenství je povinen nejpozději čtyři měsíce před skončením svého funkčního období připravit a svolat shromáždění společenství a předložit mu ke schválení zprávu o své činnosti a připravit volbu nového orgánu.“, už začínáme chápat ve světle vašeho vysvětlení – že jde jen o přípravu a ne o samotnou volbu. Je nám jasné, že je to zřejmě špatná formulace, dávat 4 měsíce předem pozvánky (kdo si za 4 měsíce vzpomene, že je chůze, a tak nám nezbude nic jiného, než 15 dní před schůzí rozdat opět pozvánky). Myslíte si, že kdyby nás někdo napadl s tím, že má jít o skutečnou volbu 4 měsíce před uplynutím funkčního období, že to z právnického hlediska „ustojíme“?
Děkuji
Poslední komentáře