Kogentní § 8 zákona č. 67/2013 Sb.
Je § 8 zákona č. 67/2013 Sb. kogentní nebo dispozitivní? Děkuji.
Pane Jaroslave, a čtete někde dřív v zákoně č. 67/2013 Sb., že si jeho § 8 můžete upravit podle svého uvážení?
- Jaroslav se táže: „Je § 8 zákona č. 67/2013 Sb. kogentní nebo dispozitivní?“
Dotaz je nejednoznačný. Ustanovení § 8 obsahuje více právních norem (napočítal jsem jich nejméně sedm). O kterou z nich Vám jde ?
Justitianus
- „Mám na mysli počet dnů na předložení námitek.“
Takže Vám jde o zákonem určenou lhůtu 30 dnů na předložení námitek ke způsobu a obsahu vyúčtování. Jistě Vám neušlo, že k tomu zákon stanoví i toto: „Nepředloží-li příjemce služeb námitky v této lhůtě, platí, že se způsobem a obsahem vyúčtování souhlasí.“ Podle toho je třeba posoudit význam lhůty 30 dnů.
Jde o právní domněnku, v tomto případě nevyvratitelnou.
- Právní domněnka staví na lidské zkušenosti a předpokládá, že k domnívané skutečnosti i reálně došlo (a pouze situaci v zájmu právní jistoty staví „najisto“).
- Právní domněnky a fikce mohou být platně založeny toliko zákonem, a nikoliv smluvním ujednáním stran.
- Výrazem „platí, že …“ se označuje nevyvratitelná právní domněnka.
- U právní domněnky nevyvratitelné následek nastává bez ohledu na vůli účastníků právního vztahu. Takovou domněnku nelze dodatečně vyvrátit, i kdyby se ukázalo, že byla nesprávná.
Jestliže si s poskytovatelem ujednáte delší lhůtu, soud k tomu nepřihlédne a může označit takové ujednání za nulitní (neplatné od samého počátku). Uplynutím třiceti dnů jste ztratil možnost podat námitku a souhlasil jste se způsobem a obsahem vyúčtování.
Jestliže si s poskytovatelem ujednáte kratší lhůtu, soud to může posoudit jako porušení veřejného pořádku, nebo porušení práva týkajícího se postavení osob (2012/89/§1/2). Příjemce služby je totiž v závazkovém vztahu slabší stranou a náleží mu z toho důvodu zvýšená zákonná ochrana. Ujednání zkracující jeho práva může soud označit za neplatné.
Justitianus
„Nepředloží-li příjemce služeb námitky v této lhůtě“. Předpokládám, že je tím myšleno předložit do „sféry dispozice“ do 30 dnů, tedy nikoli pouze odeslat.
Může však příjemce služeb vznést námitky po více než 30 dnech? Aktuální odpověď na tuto otázku je ano. Ani po novele zákona č. 67/2013 není dle mého názoru odpověď jiná. Třicetidenní lhůta k podání námitek ke způsobu a obsahu vyúčtování je lhůtou pořádkovou. Je třeba však brát v úvahu, že nebude možné ze strany uživatele požadovat smluvní pokutu za období, kdy platila fikce, že vyúčtování bylo řádné (Krajský soud v Ostravě, 57 Co 63/2022).
Více viz zde.
Poslední komentáře