Koeficienty přestupu tepla z radiátorů na indikátory tepelných nákladů
Dobrý den,
chtěla bych poprosit, zda byste někdo mohl uvést, jaké hodnoty koeficientů přestupu tepla z radiátorů na indikátory tepelných nákladů používáte při vyúčtování tepla.
Naše rozúčtovací firma používá tyto hodnoty:
litinové článkové radiátory Slavia 0,83 litinové radiátory Kalor 0,83 litinové radiátory Termo 0,82 plechové Radik klasik 0,85 topné žebříky,registry 0,91
Na naše dotazy o správnosti těchto koeficientů jsme dostali odpověď, že jsou dány výrobcem a že jsou správné.
My máme pochybnosti o koeficientech používaných u plechových deskových radiátorů. Připadá nám, že z plechového deskového je snadnější přestup tepla než u litinových žebrových…a přitom použité koeficienty svědčí o tom, že počítají s opakem a více snižují dílky načtené na litinových radiátorech.
Chtěla bych si dotazem hlavně ověřit, zda máte také rozdíl koeficientů ve prospěch litinových žebrových radiátorů oproti deskovým plechovým.
Předem děkuji za reakce.
„Moje“ hodnoty: litinové článkové radiátory Slavia rozteč 500, hloubka 150mm, koeficient přestupu tepla (Kc) 0,901
Protože si rozúčtovatel plete světové strany a podstřešní byty se středovými, rozhodla jsem se pro hlubší kontrolu jeho práce a oslovila přímo výrobce RTN se žádostí o sdělení koeficientů. Dostala jsem odpovědi (je jich více, v první se mě snažil odrazit tvrzením, že nemohu rozúčtování laicky kontrolovat, protože „Rozúčtování se dělá dle vyhlášky 372/2001“), z nichž vyjímám: „Koeficienty Kc může sdělit jenom firma, která Vám nainstalovala rozdělovače. Pokud Kc znáte a firma Vám je sdělila, tak v tom nevidím problém. … Myslím si, že naši partneři používají správně koeficienty Kc. Pokud se náhodou stal omyl, tak to určitě napraví.“
Postoupila jsem tedy žádost dále, případné nové informace dodám.
Pokud zde je někdo, kdo dokáže srozumitelně vysvětlit, proč se s koeficienty přestupu tepla dělají takové tajnosti, prosím o info.
Jakým způsobem budu doma vytápět si zvolit nemohu (tím mám na mysli alternativní vytápění k ÚT) a kontrola účtované ceny je mi de facto odepřena s tím, že „partneři používají správně koeficienty“.
Koeficienty přetupu tepla jsou samozřejmě známy pro každou kombunaci indikátoru + držáku. Výrobce IRTN a držáků IRTN je musí poskytovat svým zákazníkům. Vy získáte tyto hodnoty od poskytovatele služby (SVJ). Odmítne-li, je celé rozúčtování nepřezkoumatelné (a tedy není řádné) a rozúčtovatel nesplnil svou povinnost uloženou mu vyhláškou.
lake
Omlouvam se za pozdni pripojeni do diskuse, ale presne jste uvedl neco co me velmi zajima. V rozuctovani ktere nam provedla firma ISTA, uvedla jen celkove nasobitele indikovane hodnoty (tj. vysledek soucinu vykonu, coef. prstupu a polohoveho coef), a ty se nam zdaji velmi podivne. Po nekolka urgovani poskytla jeste vykony, a polohove koeficienty.
Firma ISTA ktera to rozuctovani provedla ale vytrvale odmita poskytnout jakekoli hodnoty koeficientu prestupu tepla, ktere na toto nase rozuctovani pouzila. ISTA se vymlouva ze koeficienty prestupu tepla maji jakousi ochranu „firemniho know-how“, ale nam vsem je jasne, ze jejim hlavnim cilem je prave znemoznit přezkoumavatelnost toho rozuctovani.
Muj dotaz je: Podle ktere vyhlasky ma rozúčtovatel uloženou povinnost poskytnout hodnoty vsech pouzitych Koefientu prestupu tepla v rozuctovani?
Dobrý den, tento problém řeším s ISTOU tento rok – reklamovali jsme vyúčtování, neboť jsme zjistili, že u totožných těles jsou koeficienty prostupu (UF) odlišné. Prý chyba technika- když sem se dotazovala na postup jak vypočítat UF koeficient – poslali mě neskutečný vzorec – nehneme se z místa – oni se prý drží vyhlášky a my tomu nerozumíme.
Změnte indikátory a používejte denostupňovou metodu. Tím se zbavíte ISTY a máte po problému. Denostupňová metoda je taky podle vyhlášky, nemusíte mít obavy.
Děkuji za odpověď. Hledám něco jiného – hodnotu znám, je to uvedených 0,901. Ale jak ověřím, že je to hodnota správná a ne „vycucaná z palce“? Např. v úvodním příspěvku Leni píše, že litinové článkové radiátory Slavia mají stanoveny koeficient 0,83. Existuje u poskytovatele služby např. nějaký doklad, do něhož mohu nahlédnutí nárokovat?
Nehledám tedy informaci o hodnotě koeficientu, hledám informace, jak ověřit správnost uvedené hodnoty. Pokud tato možnost kontroly správnosti neexistuje, mohou si poskytovatelé služeb koeficienty generovat jak se jim zlíbí, bez jakékoliv garance a případné sankce. Už jsem došla ve svém výzkumu tak daleko, že jsem pátrala i v Listině základních práv a svobod, právo na informace mi sice Listina teoreticky garantuje, ale v reálu to s těmi koeficienty vypadá na běh na dlouhou trať.
Koeficienty používané při rozúčtování nákladů na vytápění(Kq,Kc,Kf)při použití elektronických indikátorů, jejich přesná formulace a způsob stanovení je uveden v normě ČSN EN 834,která byla dnem 1.4.2014 novelizována a nahrazuje starou normu stejného označení z roku 1994. Výrobcům indikátorů musí stanovené koeficienty ověřit zkušební ústav-pro jednotlivé druhy otopných těles-a vydat na ně osvědčení. Nechápu kde je problém, ten kdo Vám indikátory osazuje, musí Vám na požádání koeficienty sdělit a případně i předložit osvědčení zkušebny. Norma uvádí i další potřebné údaje pro elektronické indikátory, s nimiž je dobré se obeznámit.
Firma, která našemu SVJ provádí rozúčtování a osadila nové EITN reagovala na uplatněný požadavek o koeficientech přestupu tepla:
„Koeficienty přestupu tepla poskytuje výrobce pouze rozúčtovatelům pro zpracování odečtů a rozúčtování.Jsme vázáni smluvní pokutou a nemůžeme tyto koeficienty postoupit uživatelům bytů.“
Samotný výrobce EITN tyto koeficienty nesdělí a uvádí, že osazující firmy jsou proškoleny a musí si samy zdůvodnit eventuální problém v rozúčtování.
U mého bytu se u deskových radiátorů přepočtem výkon nezměnil, ale u litinových radiátorů se přepočtem výkon zvýšil o 33 %. Je potom toto zvýšení o 33 % v pořádku, když rozúčtující firma koeficienty odmítá sdělit?
V našem SVJ byly vyměněny indikátory a do vyúčtování se uvádí
součin koeficientu výkonu radiátoru a koeficientu přestupu tepla.Je
zajímavé, jak to řešil Inmes,protože u mého bytu u deskových
radiátorů ponechal stejný údaj(2,2990 a 2,6270) jako u minulých EITN, ale
u litinových radiátorů údaj zvýšil o 33% na současnou hodnotu
1,8074.Litinové radiátory jsou asi 36 let staré, původní.Zateplili jsme
před šesti lety,teplotní spád je snad původní, jako před zateplením.Zda
k jeho snížení od správce došlo jak sliboval, nevím, ale žádala jsem
dodatek ke smlouvě o teple a v ten moment mi správce starostlivě
odpověděl, že tyto údaje pro kontrolu mého vyúčtování nepotřebuji.
Pokud by byl snížen teplotní spád, měly by poklesnout výkony radiátorů,
ale naopak u mne údaj u litinových radiátorů (výkon radiátoru násoben
koeficientem přestupu tepla)vzrostl,protože selským rozumem zateplením
mám asi v bytě „větší pohodu a šetřím“.Inmes uvedl:
„koeficient přestupu tepla je dán výrobcem indikátoru(ten je jeho
vlastnictvím a není možné jej uvádět samostatně)“.Kontaktovala jsem
tedy výrobce EITN a ten se nad takovým stavem podivoval a vylučoval
zvýšení o 33%.SVJ mi odmítá cokoliv k reklamaci doložit.
Mohl byste prosim uvest ktera firma takto blokovala prezkoumavatelnost utajovanim (resp. dolozenim) koeficientu prestupu tepla ? Rad bych si rozsiril obrazek o verohodnosti konkretnich firem u nas pusobicich. Ja mam zkusenosti s firmou ISTA ktera tyto koeficenty zasadne odmita poskytnout a znemoznuje tak provereni. A nadruhe strane s firmou Energia ktera s dolozenim vsech techto udaju nema nejmensi problem.
Poslední komentáře