Koeficient
Dobrý den. Mohl by mi někdo poradit, jak postupovat v mé situaci, kdy již několik let po sobě máme neustále vyšší koeficient a tím pádem podstatně vyšší částky za kubík vody? Nejde o nepřesnost měření, jde o to, že domovník chce údaje z domovních vodoměrů k určitému datu, ale pracovník VAKU dojde odečíst patní vodoměr podstatně později, letos to bylo dokonce o 2.měsíce později a tím vznikl velký rozdíl a koeficient se vyšplhal na 1.38. Družstvo se k tomu otáčí zády a tvrdí, že je vše v pořádku a domovník se hájí tím, že nedokáže zajistit synchronizaci odečtu domovních vodoměrů a příchodu pracovníka VAKU na odečet patního vodoměru. Ale bytové jednotky to pak vyjde často na několik tisícovek více.. Jak to řešit? Právně nebo požadováním instalace vodoměrů s dálkovým odpočtem? Děkuji za případně odpovědi. S pozdravem Milan Havránek
Pane Milane,
do rozúčtování nákladů na službu „dodávka vody“ musí na straně nákladů vcházet SKUTEČNĚ VYNALOŽENÉ NÁKLADY ZA ZÚČTOVACÍ OBDOBÍ. Není-li tomu tak, pak celé vyúčtování je vadné a Vy nejste povinen nic hradit. Podejte námitku proti vadnému vyúčtování a počkejte si na řádné vyúčtování.
Je totální pitomost tvrdit, že domovník se nemůže podívat na stav patního vodoměru dne 31.12 – že údajně musí čekat na odečítače. To samozřejmě není pravda. Něco takového může tvrdit jedině naprostý blb. Samozřejmě že domovník může odečíst stav vodoměru přesně v den kdy končí zúčtovací období, právě o půlnoci mezi 23:59:59:9999 a 00:00:00:0000 hodin.
Jestliže náklad je dodavatelem „fakturován“ později, (dokonce snad za období 14 měsíců), přiřadí se náklady poměrně ke dvěma zúčtovacím obdobím, a to jednoduše podle skutečných náměrů patního vodoměru. Nejsou-li snad náměry k dispozici (domovník se fláká a nedělá za co je placen), pak se náklady jednotlivých období stanoví náhradním způsobem podle časového rozlišení: 12/14 nákladů se přiřadí ke skončenému zúčtovacímu období, 2/14 nákladů k novému (následujícímu) zúčtovacímu období. (Tak lze postupovat v případě, že spotřeba studené vody je během roku přibližně stejná v každém měsíci.)
Je mnoho SVJ, kde mají v účetnictví zaveden náklad za období listopad-říjen (např. plyn, elektrická energie), a přesto tento náklad používají jako náklad zúčtovacího období (leden-prosinec). Rozdíl nestojí za řeč, vždy jde o 12 měsíců. Jedině kdyby došlo ke změně cen, mělo by se to korigovat a provést časové rozlišení nákladů s přihlédnutím ke změně jednotkové ceny v průběhu zúčtovacího období.
Není to žádná raketová věda. Účetní to dělají běžně, aby účetnictví poskytovalo pravdivý, věrný a poctivý obraz finanční situace účetní jednotky. Ovšem když máte domovníka troubu a lenocha, je těžké dobrat se nějakého použitelného výsledku.
Justitianus
Milý Milane,
není možné, abyste platili za vodu každý rok o několik tisícovek víc jen kvůli termínu odečtu…
Pokud letos byl odečet celého domu o 2 měsíce později, tak vám sice byla rozpočítána spotřeba za 14 měsíců, a platili jste proto víc.
Ale pokud příští rok bude odečet již začátkem ledna, tak vám bude rozpočítána spotřeba jen za 10 měsíců a tím se to zase vyrovná…
Takže žádné placení každý rok o dvouměsíční spotřebu více… To by se musel každý rok posunovat odečet celého domu o 2 měsíce… a to se podle Vás neděje. A stejně by se to muselo někdy v budoucnu vyrovnat, až by odečet proběhl třeba až v prosinci…
Milá Leni, možné to asi je, bohužel. Vždy, když dojde pracovník Vaku později na odečet patního vodoměru, než je poslán součet měření domovních vodoměrů a nejsou tyto údaje v sychronizaci. A čím později dojde, tím nám číslo narůstá na patním vodoměru,dokud nedojde k jeho odečtu oným pracovníkem. No a teď pro příklad naše cifry- součet vodoměrů v bytových jednotkách 748,996m3. Za asi 2.měsíce dojde teprve k odečtu patního vodoměru oným pracovníkem- 1034,000m3. Smluvní cenu za m3 vody máme 77,7186Kč. Pro další počítání budu lehce zaokrouhlovat. Tedy Z Vaku se dozvěděli a poslali na družstvo k fakturaci oněch 1034.m3. My měli číslo 748,996m3. Rozdíl je tedy 285m3 a ty musíme zaplatit. A tak se vydělí 1034 : 748 = 1,38 – koeficient. A tím koeficientem mi vynásobí smluvní cenu za 1m3 vody – tedy 77,7186 * 1,38 = 107,24Kč za 1m3 vody. Ano,další zúčtovací období budu mít kratší tady o ty 2.měsíce, ale pokud nastane odečet z patního vodoměru opět později, tak je tam zase koeficient rostoucí nahoru a tím dražší voda. Jde to tak dělat do konce věků a člověk tak bude pořád platit více. Možná by se to mohlo někdy srovnat, ale lidé se taky stěhují a nápravy se již nedočkají. Tedy považuji za samozřejmé, že by mělo k odečtu jask patního tak bytových vodoměrů docházet synchronně nebo s minimální časovou odchylkou. Tak se dá i lehčeji zjistit, poku je i tak nějaký alarmující rozdíl, zda někomu nepřestal fungovat vodoměr nebo to nějak neobchází atd.
„nedokáže zajistit synchronizaci odečtu“
S jakou přesností požadujete synchronnost?
Pokud odejde k odpočtu patního vodoměru o týden později, to mi opravdu nevadí, ale pokud je to o 2.měsíce později a naroste mi (všem v bytovce) tak koeficient na 1,38 , tak to mi opravdu vadí. Platím tak o 38% navíc jen proto, že někdo, na kom to v podstatě záleží, dojde o hodně později, než je vyžadován údaj od nás..
Jenže pokud byste odečet v bytech „synchronizoval“, tak sice koeficient snížíte, ale zase budete mít o ten koeficient (zjednodušuji) vyšší spotřebu v bytech …
Buď můžete zažádat o mimořádnou fakturaci (zažádat bude třeba co nejdříve po 1.1.) nebo si povedete svoji vlastní evidenci odečtů patního vodoměru od 1.1.-31.12. a tuto spotřebu budete brát jako celkovou spotřebu.
Dobrý den, váš domovník se pouze hloupě vymlouvá. Synchronizace odečtů patního a domovních vodoměrů je naprosto triviální. Stačí při odečtu domovních odečíst zároveň i ten patní.
Termín odečtu domovních vodoměrů by měl být co nejblíže konci zúčtovacího období.
A ještě dodatek: Vlastníky to nestojí o tisíce více, jak tvrdíte, protože bytové vodoměry jsou poměrovými měřidly, která pouze stanovují poměr k rozúčtování ročního nákladu na vodu.
Taky to tak vidím. Odečet patního vodoměru si chodí zaměstnankyně ČEVAKU odečítat 4× ročně (vždy se ozve na mobil a dohodne termín i čas). Já sám chodím zapisovat odečty bytových (podružných vodoměrů). A na konci té pochůzky se zastavím v suterénu a vyfotím ciferník vodoměru. Když potom zapsané odečty posílám správci (ne všechny zastihnu doma na 1. pokus), někdy i s odstupem 2 – 3. týdnů, vždy tam na konec seznamu dopisuji nafocený stav patního vodoměru.
Beze zbytku platí i poslední odstavec. Rozdíl posledního a předposledního (meziročně) odečtu patního vodoměru, dělá roční spotřebu v domě. Totéž u podružných stanoví poměr k rozúčtování změřené spotřeby toho patního. Malý posun náměrů patního a poměrných tedy není nic proti ničemu, stejně tak malý časový posun mezi odečty jednotlivých podružných.
Děkuji za odpověď. Ano, on může asi odečíst patní vodoměr sám (jistě nevím, zda má k němu přístup, ale počítám, že ano), nicméně mi tvrdí, že jeho hodnotu si musí odečíst sám člověk z VAKU. No a to je ten problém, jelikož ten člověk chodí údaj odečítat nepravidelně každý rok. A tím narůstá hodnota koeficientu, čím později dojde a je větší spotřeba na patním vodoměru oproti součtu spotřeb na domovních vodoměrech. Tedy pokud jsem měl platit za loňský rok za kubík vody 77,78Kč a koeficient narostl díky dvouměsíčnímu rozdílu o stovky kubíků a koeficient byl pak 1,38 , tak jsem platil nakonec 107Kč za kubík. A to mě, při vší úctě, opravdu přišlo při naší rodinné spotřebě o několik tisíc navíc, než bych platit měl.. V konečném důsledku celou bytovku asi o 21000Kč navíc. Tedy je družstvo povinno se tímto zabývat a napravit situaci tak, aby nedocházelo k prodlevám odečtu na patním vodoměru od daného data, kdy musíme poslat součet údajů z domovních vodoměrů? Dočetl jsem se, že od konce října vešla v platnost směrnice EU- https://webdomu.cz/…kovem-odectu , kdy musí mít každá bytovka či podobné obytné zařízení sdružené v družstvech dálkové odečty na teplo a vodu, ale to asi jen teplou. Naše bytové jednotky mají každá vlastní ohřev, teplou vodu nebereme, jen studenou. Tedy platí to i pro tu studenou vodu nebo ne? A jak tedy nakonec postupovat- chtít po družstvu sjednání nápravy nebo vyžadovat vodoměry s dálkovým odpočtem (jen patní nebo i domovní)? Děkuji za odpověď a Váš čas.
Milane,
v odkazu, který jste poskytl, je správně napsáno, že směrnice EED není dosud implementována do českého práva. To znamená, že pro občany ČR tato směrnice neplatí.
Píše se zde o tom opakovaně, např.:
http://www.portalsvj.cz/…i-povinnosti
Směrnice bude implementována možná k 1.7.2021 nebo k 1.1.2022.
Český zákon by měl řešit pouze teplo a teplou vodu nikoliv vodu studenou.
Hezký den a hlavně zdraví!
Pavel
Poslední komentáře