Kdo platí protažení výtahu v domě s SVJ
Dobrý den, zvažuji nákup půdního bytu v bytovém domě v Praze, kde je sice nainstalován výtah, avšak jezdí jen o patro níže / do bytu vede pár schodů/. Případná investice do protažení výtahu do nejvyššího obytného patra domu – je či není investicí všech členů Společenství vlastníků byt.jedn.? Výjezdem výtahu do nejvyššího patra se přece zhodnotí nejen můj byt, ale též společné nebytové prostory Společenství, které se tam též nacházejí, anebo případné nákladzy do mého patra musím zaplatit sám?
Pro SVJ to jsou vyhozené peníze a SVJ nemusí souhlasit ani s Vaším výhradním financováním.
Nu, SVJ do toho přece vůbec nic není! Pokud se má zasáhnout do společné věci, bude nutný souhlas tří čtvrtin vlastníků jednotek. Pokud se změní vnitřní uspořádání, nebo půjde o zásah do nosných konstrukcí, bude nutný souhlas všech vlastníků jednotek. Není však potřebný souhlas SVJ, které je v domě pouhý sluha a údržbář.
Jiná otázka je kdo bude prodloužení výtahu financovat. Nejspíše ten, kdo chce jezdit až do nejvyššího patra. Tazatel se může jedině pokusit přesvědčit vlastníky jednotek o tom, že prodloužení výtahu o jednu stanici jim všem přinese nějaký prospěch.
lake
Dobry den pane Lake,
řešíme stejný problém a byla bych ráda za váš názor. V našem domě dosluhuje stávající výtah, a vlastníci bytů na Shromáždění vlastníků jednotek pověřili výbor aby začal zjišťovat kolik by případná výměna výtahu stála (výměna samotná zatím odsouhlasen nebyla, to se bude dělat až se bude vědět přesnější cena a podmínky úvěru). Majitelka dvou půdních bytů zkolaudovaných před cca 8 lety automaticky předpokládá, že výtah se protáhne až k ní (nyní je tam pouze strojovna), a zaplatí se to z úvěru který si bude SVJ brát. Mám dva dotazy- znamená prodloužení výtahu o jedno patro změnu vnitřního uspořádání? (tj. bude potřeba souhlas všech vlastníků?). A druhý dotaz- na základě čeho NEMUSÍ SVJ hradit prodloužení výtahu o jedno patro?
Děkuji
Prodloužení výtahu je nepochybně technickým zhodnocením majetku. Otázka je čí je to majetek. Takže si přečtěte prohlášení vlastníka budovy, či smlouvu o výstavbě, ať se dozvíte kdo je vlastníkem výtahu. Podle toho lze začít uvažovat kdo uhradí prodloužení výtahu o jednu stanici.
Soudím, že prodloužení výtahu (svisle) není změnou vnitřního uspořádání. Většinou bývá schodiště v nástavbě umístěno přesně tam, kde je i v nižších patrech, a prostor výtahové šachty je také půdorysně ve stejném místě.
Váš dotaz ohledně SVJ je zmatečný. Jediný případ, kdy SVJ NEMUSÍ hradit prodloužení výtahu, je ten případ, že vlastníci jednotek zadají zakázku jiné osobě než společenství. Nejde o správu domu, takže SVJ nemá ani zákonné oprávnění, ani povinnost provádět technické zhodnocení na cizí nemovitosti.
Jestliže SVJ dostane zakázku, přijme ji a k realizaci si najme subdodavatele, bude muset tomuto subdodavateli samozřejmě uhradit částku podle smlouvy. Je pak věcí SVJ, aby vynaložený náklad vymohlo na osobách, pro které realizaci zakázky zajistilo.
lake
Vážený anonymní pane, ačkoliv jindy s Vámi mlčky souhlasím,dnes to bude diametrálně jinak. Jak jste přišel na to,že SVJ je sluha ? A jak bude zhodnocen celý dům protažením výtahu do soukromého patra ? Asi stejně jako vybudováním terasy tamtéž…JB
Dekuji za odpoved. V prohlaseni vlastnika je ze vytah patri mezi spolecne casti domu. Znamena to tedy ze bychom naklady na extra patro meli hradit my vsichni (tj. SVJ ktere si vezme uver), a nejenom majitelka pudni nastavby? Otazkou o NEHRAZENI vystavby jsem mela na mysli to, jak argumentovat s majitelkou nastavby, ktera tvrdi ze prodlouzeni vytahu bude hradit automaticky SVJ (a omlouvam se za zmatecnost dotazu).
Dekuji za vas cas
Poslední komentáře