Kdo platí příspěvky a zálohy po zemřelém vlastníkovi?
Pána odvezla sanitka na základě telefonátu sousedů, pán po odvozu bohužel zemřel v nemovnici. Kdo prosím platí příspěvky a zálohy po zemřelém vlastníkovi? Minulý měsíc zemřel pán a dluží za říjen, za listopad předpokládám bude dlužit také.
Je třeba už při zahájení dědického řízení vejít v jednání, možná ani dědicové nevědí, že musí po pozůstalém platit příspěvky a zálohy.
Kde zjistíme, kdo je dědic a jak je kontaktovat? Asi u notáře? A jak zjistit, který notář v okrese má pána na starosti? Musí zaplatit už říjen? A jak je vyzvat? Máme jim poslat kopii evidenčního listu? Nebo jak se to dělá?
Trápí mě, že pokud vím, dědické řízení trvá třeba rok. Možná ještě ani nebylo zahájeno a notář dědice neoslovil. Co když se pak ukáže, že je dědic někdo jiný, nebo je dědiců více, než jsme mysleli? Nebo se vzdají dědictví? Pán žádné dluhy u nás neměl.
Děkuji.
Po úmrtí většinou pohřební služba předá vypraviteli pohřbu úmrtní list
Vystavení dokumentu „úmrtní list“ je automaticky komunikováno příslušnému soudu, který (údajně elektronicky) přidělí řízení konkrétnímu notáři.
Toto je záležitost nějakých 14 dnů… prodlení může nastat v případě úmrtí v zahraničí, kde list vystavuje jediná matrika v Brně.
Od toho okamžiku se telefonicky -stačí zavolat na ústřednu a říct, jakou info potřebujete- od soudu dozvíte, který notář je příslučný: sdělíte jméno a datum úmrtí dané osoby (případně sdělíte rodné č., které má SVJ k dispozici.
Pak již na www najdete kontakt na notáře a tomu napíšete, jaké máte pohledávky a domluvíte se na způsobu úhrad. Pro notáře jsou toto běžné způsoby řešení. SVJ bude účastníkem dědického řízení.
- jak zjistit, který notář v okrese má pána na starosti
stačí pátrat trochu na netu (pokud to není přímo v zákoně 89/2012 někde od § 1475) a v OSŘ (příslušnost k soudu) a odpověď lze nalézt. např
http://www.jaktak.cz/…-rizeni.html
„Pokud nevíte, který notář byl pověřen projednáním dědictví (například od rodiny dlužníka nebo od jiných věřitelů), obraťte se na okresní soud podle místa dlužníkova posledního bydliště“.
Snad odkaz přečtete celý včetně začátku.
- „možná ani dědicové nevědí, že musí po pozůstalém platit příspěvky a zálohy“
Možná dědicové nevědí, že musí platit vyúčtování za 2016, a možná že dostanou i přeplatek. Možná bude dědit stát.
pošlete mu doporučeně dopis s požadavkem uznání konkrétní pohledávky v dědickém řízení. Narazil jsem na notáře, který na moji konkrétní pohledávku + informaci měsíční platby s dobou platnosti (přiložil jsem k tomu neověřenou kopii našich pravidel, stanov a zálohový list zemřelého) reagoval tak slušně, že příslušnou částku povýšenou o platby za dobu vyřizování pozůstalosti na náš účet nechal zaslat ze zablokovaného účtu nebožtíka.
Poslední komentáře