Kdo může vyplnit daňové přiznání?
Jsme SVJ a naším statutárním orgánem je družstvo. Vede nám správu, účetnictví, členskou evidenci a jinou administrativu. Překvapilo mě, že si vyfakturovalo přes 3000 Kč za vyplnění a podání daňového přiznání našeho SVJ. Družstvo je k tomu oprávněno, protože má v předmětu podnikání poskytování daňového poradenství. Zajímalo by mě, zda jde o cenu obvyklou, ale zejména, zda vůbec může vyfakturovat tuto službu, když je vlastně statutárním orgánem toho subjektu. Tedy nejde o „externího“ daňového poradce, ale jde o „interního“ (jediného) člena statutárního orgánu, tzv. předsedu společenství. Nějaké názory?
Jaroslave, 3000 Kč je standardní cena za zpracování přiznání k dani z příjmů právnických osob, spíše se pohybuje na dolní hranici.
Dále, předpokládám, že si družstvo fakturuje i za účetnictví. Oboje je v pořádku. Probíralo se tu, co patří do činnosti statutárního orgánu, tj. co musí být vyplaceno jako odměna za výkon funkce a co může být vyplaceno např. formou DPP či vyfakturováno. A to z důvodu jiné formy zdanění (u DPP platíte jen daň, u smlouvy o výkonu funkce i ZP, případně SP).
Nicméně u statutára právnické osoby (tj. např. družstva) toto rozdělení nemá smysl. Právnická osoba ZP a SP sama za sebe neplatí, platí vždy pouze daň. Takže je logické, že si tuto odměnu vyfakturuje.
Šlo mi spíš o to, zda jde o standardní praxi v odměňování statutára. Vezměte si eseróčko, ve kterém jednatel dostává měsíční odměnu a ještě navíc svojí firmě fakturuje na ŽL další práce (různé úkony pro firmu), pokud vím, tak úřady křičí, že jde o vyvádění peněz z firmy (byť jeho vlastní, když je majitelem). Družstvo je v roli statutárního orgánu SVJ, nikoli externího správce, nebo externího daňového poradce. Mezi družstvem a SVJ je uzavřena smlouva o příkazu, kdy družstvu je hrazena paušální odměna 200 Kč/byt, což dělá něco přes 20 tisíc Kč měsíčně. Kromě toho ještě fakturuje SVJ jednotlivé úkony, mj. právě za podání DPPO, což je ročně dohromady dalších cca 120 tisíc (pokusil jsem se odměny družstva identifikovat v hlavní knize podle pravděpodobných účtů, na které mohou svoje dodávky účtovat). Zajímalo by mě, zda vlastně nejde o způsob tunelování našeho fondu oprav. Členové SVJ o tomto nevědí, já o této praxi také nevěděl, protože jsme dosud nikdo neviděli smlouvu o příkazu, já to zjistil po podání žaloby, když mi družstvo neumožnilo nahlížet do účetnictví, ale po podání žaloby se ozvali, že mohu přijít. Žaloba ještě běží, já ji nestáhl, oni očekávají, že ji nyní stáhnu. Ale neukázali mi vše a nedovolili mi pořídit si kopie ani vlastním přenosným skenerem, prý to zákon nedovoluje a zakazují to i stanovy. Čekám, co soud udělá nyní s mojí žalobou, protože advokát SVJ už do spisu založil repliku, že mi nahlédnout umožnili a navrhl svědectví dvou pracovníků družstva. Chtěl jsem si mj. okopírovat smlouvu o příkazu, hlavní knihu aspoň s ročními obraty a právě i daňové přiznání, protože se mi tam nezdály některé věci a chtěl jsem se poradit s daňovým poradcem.
Jak jsem psal, je potřeba rozlišit odměnu, když je statutárem fyzická osoba a když je statutárem právnická osoba. U fyzické osoby jako člena statutárního orgánu to skutečně může být problém, protože ta by neměla fakturovat.
Ale u právnické osoby jiný způsob odměny není, takže ve vztahu k orgánům je to v pořádku.
Jiná věc je ale samotná výše odměny. 3000 Kč za DPPO není moc, resp. je to standardní cena. Ale družstvo by to samozřejmě nemělo střílet od boku, mělo by to vycházet ze smlouvy schválené shromážděním, jejíž znění neznáme (to stejné platí pro odměnu za správu).
No a kdybyste již neměl svého vyhlédnutého daňového poradce, klidně se ozvěte ;)
Takže když jednatelem s.r.o. bude právnická osoba, může za výkon funkce pobírat paušální měsíční odměnu a pak ještě fakturovat za každý úkon ve prospěch s.r.o.? Může i fakturovat provize za zprostředkování zakázek pro s.r.o.? Pak vlastně dopředu nikdy nevíte, jakou odměnu statutárovi zaplatíte.
Jevilo se mi toto konání jako střet zájmů, nehospodárné zacházení s penězi cizí osoby a porušování povinností při správě cizího majetku, kdy družstvo fakticky tuneluje fond oprav našeho SVJ a já s tím nemůžu nic dělat, jen bezmocně pozorovat, jak z našeho účtu mizí peníze (a vlastně ani to, protože výpisy z účtu mi odmítli ukázat, takže se mohu jen domýšlet).
Jaroslave, pokud ostatní vlastníci nemají zájem cokoliv řešit, nezajímá je to a bez zábran nechávají družstvo utrácet peníze jak si usmyslí, tak sám zmůžete velice málo. To je lepší z takového společenství, takového domu prchnout pryč. Já vím, že se to snadno napíše a hůř uskuteční,ale pokud není v domě nikdo, koho by to zajímalo a měl snahu to řešit, uvažujete o změně bydlení.
Mně se to stejně zdá přehnaná cena. Družstvo nám vede účetnictví a pak jen klikne na ikonku a z programu se vygeneruje účetní závěrka a formulář daňového přiznání, resp. exportní soubor do EPO. Znám to, protože mám ve firmě svojí účetní a programy toto dnes všechno umí, i export do angličtiny. Máte pravdu, že jde o tristní situaci. Že tuneluje náš fond oprav družstvo lidem nevadí a vyhovuje jim to. Kdybych byl předsedou já a začal si účtovat za jednotlivou práci totožné částky, tak by mě lidi v domě zmlátili a vypráskali jako zloděje a podvodníka. Občas psychologii lidí nerozumím. Dokázal by mi to někdo vysvětlit?
Jaroslave, pokud si myslíte, že stačí kliknout na ikonku, tak netušíte, co je to účetnictví a zpracování daňového přiznání. Ostatně když používáte pojem „fond oprav“, tak to o mnohém vypovídá.
Ale neukázali mi vše a nedovolili mi pořídit si kopie ani vlastním přenosným skenerem, prý to zákon nedovoluje a zakazují to i stanovy.
Dovolím si upozornit na jinou diskusi k nahlížení a pořizování kopií, a to konkrétně na příspěvek citující z rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 26.3.2008, č.j. 7 Azs 3/2008. Rovněž, obdobně jako lake, se domnívám, že uvedený jazykový výklad je obecně aplikovatelný. Příspěvek naleznete na http://www.portalsvj.cz/…do-dokumentu#…
Abyste se dopracoval k poznání, za co vlastně družstvu platíte, musíte znát obsah smlouvy. Pokud je ve smlouvě uvedené, že odměna je 200 Kč/za byt a k tomu ještě všechny ty další platby a smlouva je podepsaná, pak je to v pořádku. Je potřeba platit podle podepsané smlouvy. Otázkou je, které pako takovou smlouvu podepsalo. Za co je tedy těch 200 Kč, když se každý úkon účtuje ještě navíc? Je to ve smlouvě uvedené?
Jak jsem napsal, co je ve smlouvě nevím, protože jde o utajovanou skutečnost. Podal jsem žalobu, ve které mj. požaduji poskytnutí smlouvy, nahlížení do účetnictví atd., žaloba běží, i když mi něco málo ukázali, žalobu stahovat nebudu. Na družstvu mi řekli, že soud žalobu zamítne, abych ji stáhl. Advokát SVJ v replice navrhl svědky, kteří potvrdí, že mi bylo umožněno nahlížet. Smlouvu o příkazu podepsalo družstvo samo se sebou.
Poslední komentáře