Jméno na zvonku a schránce
Dobrý den,
chci se zeptat po svatbě jsem si na schránce u svého jmena prilepila papírek se jménem ještě za svobodna. Předseda mi ho asi 3× strhl s tím, že prý nesmí být papírek na zvonku nalepen. Teď je u nás na neschopence moje maminka a její jméno jsem přilepila ke svému jménu na zvonku a stalo se to samé. Kdyby přišla kontrola tak ji ani nenajdou, když jsme mu řekly že tam jméno potřebuje kvůli kontrole, řekl že ho to nezajímá. Dotaz zní má na to předseda právo nebo jak se mám bránit.
Máme ten samý problém, jen že nás nikdo nebuzeruje za to, že máme jména nalepená jen tak. Nicméně, udělat to pořádně taky nikdo nespěchá. Bydlíme v nájmu 4 roky, asi před rokem ptala se nějaká paní na aktualizace jmen na zvonku. Doposud to je stejné jako bylo. Nejhorší je to, že takovéto lepení na venkovním zvonku člověk musí pravidelně obnovovat kvůli povětrnostními vlivu – nálepku buď spláchne déšť, anebo vypálí slunce.
Aktuálně je tam psané jméno páru, co tady bydlil X let před náma (mezi tím tam byl zase někdo jiný).
Vaše zvonky musí vypadat krásně. No hlavně, že vás nikdo nebuzeruje. Ono totiž závisí od toho, zda je zvonek váš nebo společná část domu. To je jedna věc. Pak další věc je, že se o výměnu jmenovek musí někdo starat, že ano. Když nikdo takový není, tak se lepí papíry navrch.
Dobrý den řeším podobný problém . Žiju v bytě , kde je matka majitelem. Já zde mám trvalý pobyt. Přítel má trvalý pobyt v jiném městě . Je na nemocenského cca 2 měsíce a teď se lidi kteří jsou ve výboru našeho panelového domu rozhodli upravit tablo. S čímž problém nemám , naopak vypadá to lépe a přehledně. Je však problém s tím že na zvonku je pouze moje jméno. Když jde mluvila se sousedkou , která jej v tomto výboru. Tak my bylo řečeno , že zde nemá trvalý pobytu, tak nelze . Problém je však v tom že jméno tam měl již předtím než oni to vyměnili. Když jsem navrhla , aby to tam bylo aspoň dočasně, než domarodi, tak nelze. Když jsem nabídla , že na vlastní náklady nechám přidělat vizitku s jeho jménem , tak taky nelze. Opírají se o to , že zde nemá trvalý pobyt. A že podle zákona to takhle má být.
Mohu vědět zda se jejich tvrzení opírá o pravdu ? Popřípadě či mohu udělat , aby to jméno tam bylo . Děkuji Márinka.
Neopírá, je to nesmysl, zákon na zvonky fakt neexistuje.
“rozhodli upravit tablo” – určitě proběhl dotaz na vlastníky, jaký si přejí uvést text na tablo, asi nechodíte na shromáždění…?
Nechť člen SVJ (tedy matka) písemně průkazně oznámí výboru SVJ požadavek s uvedením jména či jmen, které požaduje na zvonku.
Do doby změny si jmenovku přelepte jak chcete a pokud byste uviděla někoho, jak jmenovku strhne, jedná se o přestupek.
Ostatně pokud tam jméno bylo již dříve, přijde mi to absurdní schválnost ze strany osoby odpovědné za správu domu.
„jsem navrhla , aby to tam bylo aspoň dočasně, než domarodi“ (Vložil Márinka (bez ověření), 17. Červen 2021 – 19:02)
Tady je řešení poněkud jiné, a sice to, že Váš přítel oznámí svému ošetřujícímu lékaři označení zvonku na adrese, kterou mu sdělil a kde se zdržuje, a nejlépe rovněž i svůj mobilní telefon, který bude mít po dobu nemoci při sobě. Pokud se kontrola nedozvoní, může Váš přítel účinně namítat, že měla zavolat na mobil, který právě z tohoto důvodu uvedl. Povinnost nemocného mít na zvonku své jména dána není. Problém s kontrolou léčebného režimu je tak vyřešen.
„my bylo řečeno , že zde nemá trvalý pobytu“ (Vložil Márinka (bez ověření), 17. Červen 2021 – 19:02)
Jak sousedka zjistila, kde má Váš přítel trvalý pobyt? Není to údaj, který je možné snadno zjistit.
Označení zvonku určuje vlastník bytu. Možností je celá řada, např.:
Byt č. 27
npor. Bc. Lenka Potůček, DiS.
Dlouhý
Nekraďte!
Spravservis, spol. s r. o.
a mnoho dalších možností
Už se zde řešilo.
„Výbor si má možnost opatřit výpis osob s TP evidovaným v domě SVJ – oficiálně z ohlašovny.“ (Vložil sudeťak (bez ověření), 17. Červen 2021 – 23:22)
Podložte, prosím, své tvrzení (právním předpisem, soudním rozhodnutím, odbornou literaturou ap.). Děkuji.
A vedle toho výbor má podle o.z. povinnost evidovat ty bydlící osoby, kde se hlásí jak jméno, tak i adresa. Předpokládám že adresa TP.
„A vedle toho výbor má podle o.z. povinnost evidovat ty bydlící osoby, kde se hlásí jak jméno, tak i adresa. Předpokládám že adresa TP.“ (Vložil sudeťak (bez ověření), 17. Červen 2021 – 23:3)
Podložte, prosím, své tvrzení, že adresou podle Vámi uváděného zákona se rozumí adresa trvalého pobytu (právním předpisem, soudním rozhodnutím, odbornou literaturou ap.). Děkuji.
Tak to neznáte naši přecedu. Také odlepuje.
Před rokem byla písemně požádána o změnu jmenovky plata, které je zamčené. Odlepovala.
Na požadavek dokonce písemně odpověděla: že z důvodů opatření COVID bla bla bla jmenovku udělá až po skončení covid opatření! Které skončilo před půl rokem cca v létě. Logika né?
Možná odpověděla jen proto, že jsme přivolali PČR, která to předala na MÚ na přestupky…
Dodnes neudělala se jmenovkou nic :-) Třeba to tady čte a něco s tím udělá. Protože emailem a datovkou nekomunikuje a na dopis odpoví třeba za 6 měsíců.
„Odlepovací manii má bohužel mnoho představených Tak to neznáte naši přecedu. Také odlepuje.“ (Vložil Ladys (bez ověření), 9. Březen 2021 – 1:00)
Ladys,
náš předseda zase opakovaně polepuje společné prostory domu i vnější strany dveří bytů přístupné ze společných prostor domu nejrůznějšími papíry s osobními a číselnými údaji. Nahlášeno, podle přestupkové komise je takovéto počínání v souladu s právem. Mám to písemně.
Není povinnost označovaz zvonky, schránky. Vaše maminka jistě oznámila lékaři kde, u koho! se bude zdržovat. Nesdílím tedy Vaše obavy z kontroly když ví, kam má jít. SVJ má právo si určit podmínky co se týká společného majetku. Kdyby si každý lepil papírky, jak by to vypadalo. Proč si nenecháte dát řádnou jmenovku?
Za dávných časů, ten, komu se dostalo urážky, mohl vyzvat protivníka na souboj. To je nádherné řešení problému. Když souboj skončil, problém přestal existovat.
Dnes? Prohlášení vlastníka (komu patří schránky), darování vodky a uctivé zdravení předsedy (sme kámoši), nebo … bla, bla, bla (jako příspěvek od janopace).
Proboha statutáři SVJ, přestaňte otravovat lidem životy v jejich domovech. Nazdar.
kdyby pan předseda, dotyčné paní vysvětlil, jak má problém správně
vyřešit.
„Dotaz zní má na to předseda právo nebo jak se mám bránit.“ – dotaz
měl znít: Pane předsedo, jak mám problém správně vyřešit?
Anynomous (bez ověření) je zcela mimo realitu. Předseda jednal rozumně jako dobrý hospodář.
Nerozumím proč tazatelka prostě nepožádá o změnu označení na zvonkovém tablu. Namísto toho ničí tablo nějakými nalepenými papírky. Zcela správně je tento vandalismus odstraňován. Ve svém bytě může tazatelka třeba sprejovat po zdech, nebo házet odpadky pod stůl; ale pokud jde o společné části, neměla by je svévolně poškozovat.
Když proti tomu nebude zakročeno, může dům po pár letech vypadat jako ty paneláky v Mostě nebo v Košicích: https://data.tvkosice.sk/…_image5.jpg.
Kdybych byl v tom domě členem výboru, příště nechám pozvat úklidovou službu k odstranění a vyčistění polepeného zvonkového tabla, a celou částku dám vlastnici jednotky k úhradě. Rychle by pochopila že ničit společnou část se nevyplácí.
A mimochodem, tazatelko: nevím kde jste došla k tomu nesprávnému názoru, že pro účely kontroly práce neschopného pojištěnce musí existovat nějaký zvonek a na něm nějaké jméno. Nic z toho nemusí existovat!
Práce neschopná osoba prostě sdělí lékaři adresu místa kde se bude zdržovat v době pracovní neschopnosti a jakým způsobem tam může být kontaktována (např. sdělí jaké je označení na štítku u zvonku). Ostatně zkontaktovat práce neschopného pojištěnce je možné i pomocí telefonu či mobilu, chybí-li zvonek zcela. Postačí dát lékaři kromě adresy místa pobytu i telefonní číslo, případně jiné nutné instrukce: „Zabouchat silně na malé dveře vedle zelených plechových vrat a počkat, až uvážu psa“.
Justitianus
Pouze a jen osoba psychicky vyšinutá, vandal, nebo zloděj může svévolně opakovaně strhávat soukromé jmenovky z cizích schránek, zvonků. Že to dělá statutár SVJ? V ČR věc naprosto běžná.
Možná s tím po zaplacení škody za nedoručení důležité zásilky na jméno za svobodna přestane.
„Teď je u nás na neschopence moje maminka a její jméno jsem přilepila ke svému jménu na zvonku a stalo se to samé. Kdyby přišla kontrola tak ji ani nenajdou,“
- – – – – – – – – – – – – – – –
Souhlasím s Justitianem
"…že pro účely kontroly práce neschopného pojištěnce musí existovat nějaký zvonek a na něm nějaké jméno. Nic z toho nemusí existovat!
Práce neschopná osoba prostě sdělí lékaři adresu místa kde se bude zdržovat v době pracovní neschopnosti a jakým způsobem tam může být kontaktována (např. sdělí jaké je označení na štítku u zvonku). … zkontaktovat práce neschopného pojištěnce je možné i pomocí telefonu či mobilu, chybí-li zvonek zcela. Postačí dát lékaři kromě adresy místa pobytu i telefonní číslo“.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Předseda by ale měl zvolit slušnější, lidštější přístup. V domě nejsou důležitější problémy k řešení, než strhávat papírky se jmény ?
Tazatelka, pokud ohlásila úřadům pobyt maminky, tak stačí, když jim sdělí, že je třeba zvonit na „paní M“. Některé zvonky ani nefungují, takže kontakt mobil.
Slušný statutár by zazvonil a nabídl opravu, nebo vhodil do schránky instrukce, co má udělat nálepkář pro změnu.
Jak na ty neslušné:
Jedná se formálně o “schválnost” ve smyslu § 49 odst. 1 písm. c) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích. To potvrdila i PČR.
Jenže aby to MÚ dořešil, nutno ztotožnit pachatele – odlepujícího, a zavolat 158. Anebo alespoň někdo musí vidět, kdo to odlepil a potvrdit to policii, která na takové hlášení musí dojet.
Bez svědka to MÚ bez dalšího odloží. Policie pachatele sama nezjistí.
To je praxe, ne teorie.
Ladys, co píšete jsou kecy. Pachatelem je ten kdo přelepil zvonkový štítek. Nikoliv ten kdo vandalismus ze štítku odstranil.
Osoba s rozumem průměrného člověka zná obsah prohlášení a ví že zvonkové tablo je společnou částí. Osoba s rozumem průměrného člověka ví že nemůže-li se dostat k výměně jmenovky pod krytem, musí o to požádat osobu, která zajišťuje správu společných částí. Osoba s rozumem průměrného člověka ví, že tou osobou je SVJ.
Justitianus
Osoba s rozumem průměrného člověka svévolně nestrhne soukromou nálepku „nevhazovat reklamu“, natož identifikátor pro přátele a instituce – jméno! Platí jak pro schránku, tak pro zvonek. Nazdar.
Justiane/nusi, tak nevím, Vy takový ctitel Prohlášení, Stanov ..... Povinnou součástí stanov jsou pravidla pro užívání společných částí domu. Nepíše se tam nic o tom, že nelze na zvonky nalepovat štítky zvenčí, ale pouze pod plastovou krytku, nejsou-li tedy stanovena pravidla pro vylepování jmenovky na zvoncích, pak se domnívám, že lze stěží tvrdit, Že si nemůže vlastník či nájemce nalepit štítek na zvonek zvenčí, nic takového v pravidlech pro užívání společných částí jako jsou zvonky zřejmě nestojí. Takže prosím čím odůvodněte právo členů výboru či předsedy strhávat označení ze zvonku? Souhlasím že je to hnusné zvlášť když je na sobě takových cedulek již 10. Ale zcela upřímně některých bytech se mění nájemník několikrát za rok Obzvláště v těch malých investičních bytech. U některých zvonkových tabel je výměna jmenovek poměrně náročná. Taková výměna jmenovek je poměrně náročná věc. Někdo to musí zaplatit. Jednoho dne pracně dokončíte zjišťování Jaká tam chtějí vlastníci jména,pověříte správce výměnou, zaplatíte a za pár měsíců jste tam kde jste byli. Co kdyby bylo ponecháno na vůli vlastníků jak má jejich dům a zvonkové tablo vypadat a kolik mají za neustále výměny jmenovek platit. Dohodnou-li se na nějakých pravidlech, vložil je do stanov, pak nechť se dodržují. Jinak je to opravdu pouze šikana.
Pane AnonymousQwerty (bez ověření), podle Vaší logiky je možno srát na schodišti, protože stanovy to výslovně nezakazují.
Ponechte si Váš názor, já si ponechám ten svůj.
Justitianus
Pardon, pokud si vlastníci dohodnou, že budou chodbu používat jako WC, tak dle logiky, kterou zde hlásáte, je to jejich věc. A statutárnímu orgánu SVJ je do toho hovno, snižuji se k Vámi zvolenému stylu, ačkoli se mi příčí. Pokud se mýlím, opravte mě. Děkuji.
- AnonymousQwerty (bez ověření), napsal jste: „… pokud si vlastníci dohodnou, že budou chodbu používat jako WC …“.
A vo tom to je!
Pokud si vlastníci DOHODNOU (v prohlášení nebo ve stanovách), že si mohou sami přelepovat štítky u zvonků, pak takovou dohodou sui generis budou všichni vázáni. A tato dohoda bude zavazovat i SVJ – právnickou osobu, i její statutáry. Tuto skutečnost by respektoval i soud.
My zde ale diskutujeme o případu, kdy si nic takového nedohodli. Jste tedy mimo téma.
Dokud tento vandalismus není výslovně uveden ve stanovách jako aprobovaný (povolený), pak statutár SVJ zcela správně dbá na to, aby udržoval společné části domu v původním civilizovaném stavu. Vandalem je ten, kdo svévolně přelepuje, čmárá fixou, sprejuje, sere na chodbách. Divím se, že toto nedovedete (či nechcete) rozeznat.
Možná patříte k těm salónním liberálům, kteří žvaní o individuální svobodě, a doma mají blechy a špínu pod kobercem.
Justitianus
V jednom našem SVJ je problém s tuhými exkrementy psíků na chodbách. V jiném s tekutými (kočky). Výborkyně napsaly prosbu, aby si chovatelé tyto po celou dobu pohybu ve společných prostorách je nechávaly na vodítku. Nedodržuje se to ani po této publikované prosbě, a ani hrdá matka výborkyně této prosby nedbá. Portál s poměrně nákladně opravenou fasádou domu (okolí vchodových dveří) je flekatý od chcanek psů, a chovatelé (všichni) se dušují, že je to od psů ze sousedních domů. Výborkyně (nečlenka společenství) nabízela k důkazu alibi jejich pejska vzorek na rozbor DNA … Přelepení jmenovky zvonku lze provést slušně i prasácky. Je na statutárech aby průkazně informovali, kdo z nich zajistí aktualizaci jmenovek a v jakém čase (příp. za kolik). To se ale nikomu většinou nechce, či to vůbec nedokáží (bez dodavelele např. tabla s videotelefonem …) .
To je omyl. Společenství spravuje společné části domu. Minimálně má povinnost zařídit úklid (ne uklidit) takového počinu vlastníků, o kterém píšete a předepíše jim to k úhradě. Když to bude několkrát opakované, tak se vlastnící podívají do peněženky a přejde je chuť dělat to, co píšete.
Aktulizace údaje na tlačítku zvonku je v některých stanovách povinností vlastníka. Není-li písemně stanoveno (např. domovním řádem), jak to dotyčný vlastík má zařídit, aby se v reálném čase dočkal žádoucího výsledku, byl bych zejména u poštovní schránky s tím vandalismem velmi opatrný. Statutára bych si pro PČR nahrál, jak obhajuje jím prováděné odstraňování „vandalismu“ (naschvál). Ladys o žádných strážnících (městské policii) nic nepsal.
Poslední komentáře