Je na ustavující schůzi SVJ zapotřebí plná moc, když SJM zastupuje na schuzi pouze jeden z manželů?
Dobrý den,
ohledně ustanovující schůze SVJ, která se bude konat příští týden, bych se rád zeptal:
1/ zda je nutná (v případě SJM = Společné Jmění Manželů) od manželky plná moc, pokud se má manželka na ustanovující schůzi SVJ osobně nemůže dostavit (bude v zahraničí toho času)?
2/ pokud je zapotřebí plná moc, zda musí být úředně ověřená?
Předem děkuji za odpovědi.
1) Ne. Kromě specifik povinné účasti notáře apod. se jedná o stejné jako jakékoliv jiné shromáždění, se stejnými pravidly.
JardaParda uvedl, že „Kromě specifik povinné účasti notáře apod. se jedná o stejné jako jakékoliv jiné shromáždění, se stejnými pravidly.“
Dobrá, a jaká jsou ta pravidla? Za předpokladu, že se přijmou na první (ustavující) schůzi vzorové stanovy SVJ. Je tedy zapotřebí plná moc od toho z manželů (v SJM), který se nemůže dostavit na shromáždění SVJ, či ten z manželů, který se dostaví platně hlasuje za celé SJM automaticky?
Hlasování na shromáždění z hlediska SJM se nijak netýká stanov, ale § 145 ObčZ.
Jsou-li přítomni oba manželé, musí se shodnout (hlasovací lístek ale stejně dostane jen jeden z nich), při explicitně specifikované neshodě to ale v takovém případě každopádně není ani pro, ani proti. Je-li přítomen jeden z manželů, není potřeba jakákoliv plná moc nebo souhlas druhého.
Obecně se plné moci definují ve stanovách, jsou-li vynuceny jako písemné nebo ověřené. Ústní plné moci se u nehazardujících SVJ rozhodně nedoporučují. SVJ se u ověřování identity pro shromáždění řídí zdravým rozumem, v případě pravděpodobných podvodů tím víc striktněji.
Poslední komentáře