jaké výdaje lze považovat za součást odměny funkcionáře SVJ
Jedná se mi o problém, zda člen orgánu oprávněně
nárokuje úhrady za činnosti mimo funkční odměny.
Zejména za činnosti:
- příprava (vyhotovení, rozmnožení, distribuce odběratelům) podkladových materiálů schůze orgánu (výboru, shromáždění, KK)
- příprava (vyhotovení, rozmnožení, distribuce odběratelům, zvěřejnění) zápisu schůze orgánu (výboru, shromáždění, KK)
- úkony aktualizace OR
- zakládání, aktualizace přístupu bankovního účtu SVJ
- náhrady dopravy (os. vozem, MHD) člena výboru na schůze SVJ (bydlí mimo vlastní byt)
- náhrady dopravy (os. vozem, MHD) člena orgánu na jednání ve věci SVJ (externí správce, obchodní partner)
- náhrada výdajů el. komunikace (poplatek internetu, toner/papír do tiskárny)
- náhrada výdajů doručení/převzetí písemnosti mezi SVJ a externím správcem
- náhrada věnovaného času na přístupnění míst SVJ pro provedení povinných revizí nebo odečtů dodávek odběru služeb
- vedení pokladní služby pro drobná vydání.
„náhrady dopravy (os. vozem, MHD) člena výboru na schůze SVJ (bydlí mimo vlastní byt)“
Výbor nechť svolává v zájmu snížení nákladů schůze v místě svého bydliště, potom tyto náklady opadnou. Už se zde řešilo.
$$
docela by by bylo zajímavé kdybyste k položkám jěště přiřadil Vaše ceny buď za položku nebo za vlastníka.
Docela by mne zajímalo kolik stojí jinde „Členství ve statutárním orgánu zahrnuje pouze přímou rozhodovací, hodnotící a kontrolní činnost“
Možná by se šiklo některé úkony ještě více rozpitvat: třeba „úkony aktualizace OR“ se mi zdají moc „komplexní“ a cena by mohla neodpovídat skutečným nákladům – byla by podhodnocena.
Můžete to tedy rozvést?
Za co potom dostává tento „funkcionář“ tedy odměny ? Záležitosti materiální povahy (poštovné, papíry, tonery aj.) se proplácejí z hotovostní pokladny (po předložení pokladního bločku)a zaúčtovávají se do položky – náklady na provoz a správu domu (tuto položku máte jistě plánovánu a rozepsánu v rozpisu měsíčních zálohových plateb pro každého majitele bytu – člena SVJ), na cestovné nemá nárok, protože „bydlí“ (podle výpisu z katastru nemovitostí) v místě SVJ (proč bydlí jinde – to byt pronajímá ?), ostatní „ztráty času“ (při přítomnosti různých organizací v domě za účelem vykonávání kontroly, odečtu stavu vodoměrů, odečtu spotřeby tepla aj.)- to je přece dle Stanov povinnost zajišťování členy výboru. Proto dostávají ty „odměny“ !!!!!!
Bla, bla, bla. Edo, podložte Vaše názory zněním nějakého celostátně platného právního předpisu, buďte tak hodný. Pokud to takto upravují jen vaše stanovy – ty platí pouze pro vaše SVJ, víte to?
Zákon o vlastnictví bytů popsal činnost výboru jednoznačně a určitě: „Výbor nebo pověřený vlastník rozhodují o věcech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění.“. Edo, víte co znamená rozhodovat?
Z Vás kdyby udělali generálního ředitele ve Škodovce, byl byste první, kdo bude křičet: že běžné práce mají vykonávat Vaši podřízení, ne Vy. Že kopírovat a rozesílat dopisy mají přece sekretářky, kontrolovat úklid v dílnách mají mistři, odečet vodoměrů má provádět technik od údržby, peníze v hotovosti má přijímat pokladní, nákupy tonerů a papírů má vyřizovat nákupní oddělení.
lake
Pane Laku, kecáte, jako vždycky. Tedy – bla, bla, bla. Nepochopil jste, na co se ptal dotazující – a podle toho taky citujete (lépe řečeno „upravuje“) znění zákonů. Jsem již od roku 2002 jedním z vedoucích členů výboru SVJ (jsem tedy podle Vás „ředitel), které má více jak 200 bytů, a v tomto směru řídíme celou činnost SVJ (absolvovali jsme již několik kontrol z Finančního úřadu i jiných státních institucí a… – vše v naprostém pořádku. Bylo by dobré, kdybyste nevystupoval ve svých častých "odpovědích a příspěvcích“ tak suverénně s pocitem vlastní neomylnosti…
Domnívám se, že všechny uvedené položky požaduje člen výboru proplatit oprávněně. Členství ve statutárním orgánu zahrnuje pouze přímou rozhodovací, hodnotící a kontrolní činnost a činění právních úkonů za právnickou osobu. To vše je spjaté s odpovědností člena statutárního orgánu.
Veškeré další činnosti nad tento rámec (které by v běžně fungující korporaci vykonávaly podřízené osoby sekretářky, referenti, náměstci či další zaměstnanci) si může nechat člen statutárního orgánu proplácet jako výkon závislé činnosti pro zaměstnavatele, případně jako cestovní náhrady.
Nesmí se však jednat o činnosti, které jsou svým obsahem shodné s obsahem výkonu funkce člena statutárního orgánu.
lake
Pane lake, děkuji za návod, nenapadlo by mne, a určitě mnoho jiných členů výboru si nechat tyto činnosti zaplatit. A jsem moc zvědavá na reakce členů SVJ. Makahari
trochu mě děsí, že si někdo myslí, že členové výboru ze svého (tj. odměn statutára)mají platit poštovné, kolky, náplně do tiskáren, papíry, telefon atd. Ano, „cesťák“ je asi za hranou, ale ostatní jsou jasnými náklady SVJ, nikoliv člena výboru, ten to jen ze svého zafinancoval a teď to chce pochopitelně proplatit z pokladny zpět… spíše se zamyslete, co výbor skutečně dělá (nad rámec svých povinností) a co si nechává dělat externě a podle toho jim dávejte odměny. Sám jsem předseda Společenství a výbor toho udělá i „rukama“ hodně, ale musí za to být odměněn. Pokud mi Shromáždění dá pár korun nebo to nikdo nebude chtít dělat, pak se najmou profesionálové, kteří to zvládnou, ale za 5-ti násobek ceny a věřte, že si naúčtují i telefonickou konzultaci trvající 10 minut. Zkuste si všichni dělat práci ve výboru a zjistíte, že máte ve výsledku 20,–Kč/hodinu. P.S. lake má 100% pravdu
" „cesťák“ je asi za hranou,"
Cesťák je zcela v pořádku: Předseda opakovaně jedná ve věci správy domu na místě vzdáleném stovky kilometrů, a Vy mu chcete odpírat cestovné, nocležné a stravné ve výši upravené právními předpisy, stejně jako náhradu za promeškaný čas, na které má nárok?
$$
Poslední komentáře