jaké údaje o vlastnících(nájemnících)musí SVJ evidovat?
Chci se ujistit,jaké údaje jsme jako SVJ povinni evidovat o vlastnících a nájemnících. 1)vlastníka bytu a jeho adresu,to je jasné. Dále počet osob bydlících (alespoň 90 dní v roce). Ne tedy další jména,jen počet.?? 2)osobu,které je byt přenechán do užívání )např.příbuzný vlastníka) …je to na základě smlouvy nebo jen tak? a dále opět jen počet osob,bydlících s ním (bez jmen)??
- osobu (nebo osoby),kterým byt pronajal , tedy jen jméno osoby,která má smlouvu ( nebo jich může mít smlouvu více) a dále opět jen počet osob bydlcích
- všechny uvedené údaje předpokládám dodává vlastník, nikoliv nájemník.
- i u nájemníků máme mít kontakt (míněno telefon?)
jsou k dispozici na LV na netu. Je dobrým zvykem mít kontakt tel. a mailový. O počtu osob je vlastník povinen informnovat pouze pokud to SVJ potřebuje k vyúčtování služeb. Tam kde se použije pouze vlastnický podíl je taková informace nadbytečná. Způsob jakým vlastník přenechá byt někomu jinému je jeho osobní záležitost a SVJ do toho nic není. Kontakt na nájemníka může, ale nemusí vlastník poskytnout.
Informace PavlaII platí jen za předpokladu že považujete § 1177 za neurčitý a tedy za nevymahatelný. Jinak platí to, co je uvedeno v zákoně tedy:
§ 1177 (1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení. (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.
Pane roztomily, pouze zde bez smyslu opakujete nesmysl uvedený v NOZ. Takto se zbytečně šíří bludy a fámy.
Nikdo v České republice totiž netuší co znamená „mít v bytě domácnost“. Nikdo netuší které osoby se mají do tohoto počtu započíst. Nestanoví to ani NOZ, ani jakýkoliv jiný účinný právní předpis. A hlavně: nikdo netuší k čemu by se měl ten tajemný počet osob použít. Neexistuje pro něj totiž žádné využití v žádném právním předpisu – snad jen v budoucím zákonu o sčítání lidí, domů a bytů v roce 2021. Takový zákon ovšem dnes neexistuje ani v návrhu.
Ani Vy nevíte co ten pojem znamená, takže by bylo lepší zdržet se udělování bezcenných „rad“ o ničem.
Já naopak doporučuji každému, kdo snad bude vyzván ke sdělení tohoto tajemného počtu, aby odpověděl, že netuší co by měl sdělit, ani netuší podle čeho má ty osoby rozeznat.
Neurčitý a nesrozumitelný požadavek zákona je nesplnitelný.
lake
Ano,máte pravdu. A jako přenechání bytu do užívání se podle mě počítá i pronájem. Ačkoliv nás v zásadě nezajímá,komu se byt pronajímá, musíme to jako SVJ dle NOZ evidovat. Také si myslím,že Pavel nemá pravdu, NOZ hovoří jasně,,,druhá věc je, zda nám pronájem vůbec někdo oznámí,případně aktualizuje…
V Evidenčním listu bytu máme uvedeno: vlastníci – jméno, příjmení, datum narození, bydliště, kontakt – telefon, mail. Další osoby bydlící s vlastníky – jsou děti, rodiče, přítel, přítelkyně, druh, družka – jméno a příjmení, popř. kontakt. Vlastníci mohou uvést další osobu mimo dům, kterou lze kontaktovat v případě havárie, pokud bychom nezastihli vlastníky. Pokud vlastník pronajímá, tak uvedli jmenovitě všechny nájemníky, kteří bydlí v bytě (jméno a příjmení, popř. trvalý pobyt, vč. kontaktu). Nebyl s tím problém. Je nás jenom 30 a nevědět, kdo vlastně v baráku bydlí? Oslovujeme je všechny pan, paní s příjmením.
Poslední komentáře