Jaké je nebezpečí při koupi bytu bez SVJ
Jaké hrozí nebezpečí při koupi bytu v domě, kde nefunguje SVJ a vše je založeno na jakési smlouvě o sdružení vlastníků domu, které předcházelo převodu BJ do vlastnictví.
Je to normální standard, nebo je tato sdružení v rozporu se zákonem 72/1994 Sb a je nutné neprodleně založit právnickou osobu? Do kdy musí být SVJ založeno?
Děkuji ŠB
Byt nemůžete koupit tam, kde jak je napsáno níže není SVJ. SVJ vzniká ze zákona po splnění určitých kritérií. Další možnost vlastnictví, je „Podílové vlastnictví nemovitosti“ dle občanského zákoníku.V tomto vlastnictví nevlastníte byt, ale podíl na domě.Takto se prodávali většinou obecní bytové domy, před vznikem zákona č.72/1994 Sb. Tento druh vlastnictví je v mnoha případech problémový (špatná vymahatelnost dluhů spoluvlastníků, žádná banka Vám nedá úvěr jak na opravy domu, potažmo ani bytu v němž bydlíte, pří prodeji podílu na domě/bytu/mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo, nižší prodejní cena podílu/bytu/,veškeré stavební úpravy v domě nebo bytě musejí odsouhlasit všichni spoluvlastníci a tak bych mohl psát dále). Ale má i své klady (nejste žádná právnická osoba se všemi povinnostmi atd.).I zákon č.72/1994 Sb. dává možnost přechodu ze SVJ na podílové spoluvlastnictví nemovitosti.Stačí, si jen vybrat. Ale když vše funguje, je lepší dle mého názoru SVJ.
Važený(á) ŠB – SVJ se nezakládá ale lidově řečeno vzniká samo ze zákona. Jakmile je v domě min. 5 bytových jednotek , které vlastní minimálně 3 vlastníci – tady vznikne SVJ. Nemá statutární orgán ani stanovy ale to je již na vlastnících…
Tak tomu nerozumím a slyším to poprvé, že by vznikla sama od sebe právnická osoba. To jim někdo násilím přidělí IČ?
Domnívám se, že ke vzniku SVJ (právnické osoby) je nutné splnit určité podmínky a zapsat SVJ do soudního rejstříku a musí být přiděleno identifikační číslo (IČ).
Do doby přidělení IČ se podle mne vždy bude jednat pouze o sdružení podle zákona o sdružovaní osob a nikdy nemůže být náhradou za právnickou osobu a splnění požadavku zákona 72/1994 Sb..
Možná žiji v omylu?
ŠB
No coment… Snad se pan Matějka nebude zlobit ale tady je jeho velice kvalitní příspěvek: Vážení, opět hledáte kličky jak něco neudělat, ušetřit korunu a časem řešit problémy, případně škody na majetku a zdraví soudní cestou.
Nejdříve jste si všichni měli uvědomit, co vás vede k převodu jednotek-bytů do osobního vlastnictví včetně všech povinností a po té konat. Většina vidí „vlastním byt“, mám na to „papír“ – výpis z katastru nemovitostí a ostatní mě je „ukradený“; ovšem neznalost zákona neomlouvá a kdo bude řešit společné záležitosti týkající se domu a pozemku, to je již problém.
Jsou-li již zapsány jednotlivé jednotky-byty v katastru nemovitostí, tak SVJ vzniklo ze zákona, tedy dle §9 odstavce 3., zákona č.72/1994 Sb.: „Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.“
Činnost SVJ se řídí dalšími ustanoveními ZoVB dle §9:
odst.8. – „Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství (odstavec 3); svolá ji původní vlastník budovy. Na této schůzi shromáždění schvaluje stanovy společenství a volí orgány společenství podle odstavce 7 písm. b) a c). Tato schůze se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství. Náklady na činnost orgánů společenství se považují za náklady společenství spojené se správou domu.“ odst.9. – „Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.“ odst.10. – „Pokud shromáždění neschválí stanovy společenství, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády. V případech družstev uvedených v § 24 odst. 1 a 2, která byla původním vlastníkem budovy a vykonávají správu domu, plní funkci orgánů společenství toto družstvo až do doby, kdy budou orgány společenství zvoleny.“ Dle vašeho „vybruslit“ můžete v souladu se ZoVB dle §5, odst.6. – „Vlastníci všech jednotek v domě mohou uzavřít dohodu o tom, že vlastnictví jednotek změní na podílové spoluvlastnictví budovy. Dohoda musí mít formu notářského zápisu. Vkladem spoluvlastnického práva do katastru nemovitostí podle této dohody zaniká vlastnictví jednotek a vzniká podílové spoluvlastnictví budovy. Velikost spoluvlastnických podílů na budově se rovná velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.“
Matějka
Prosím Vás cituji zákon: Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí… přečte te si vážený chytrolíne dotyčný zákon.....IČ přiděluje obchodní rejstřík ale k tomu je potřeba uskutečnít první shromáždění a na něm je potřeba......
Ono je to pane Jarku složité pochopit. V zákoně je napsaný text, vše se zdá jasné, ale není. Podle mě 60-ti denní lhůta začíná běžet, aniž by si to vlastníci uvědomovali. Totiž právní účinek vkladu vzniká už když to leží na katastru. Za předpokladu, že k faktickému zápisu dojde až za 3 měsíce po povolení vkladu, zákonitě musíte prošvihnout termín založení SVJ. Uvedu náš příklad: Smlouvy na katastr dány 7.11.2007. Právní účinky vznikly ke dni 21.11.2007. Do katastru zapsáno koncem ledna 2008. Ale to jsem věděla jen já, protože mám internet. Listiny z katastru přicházely cca do 15.2.2008. Kde je lhůta 60-ti dnů? Můžu jen konstatovat, jasné není vůbec nic. Jana
V katastru nemovitostí jsou zapisováni jednotliví vlastníci BJ, zatím co v rejstříku společenství je zapsáno SVJ jako „právnická osoba“ a je mu přiděleno IČO. Pro tento akt musí být (někým – kým asi ?) učiněny a doloženy konkretní náležitosti.
Samo se nic neudělá. Nezbývá než se s tímto stavem smířit až do doby nového ZoVB. Jinak je to „mudrování“ kolem dokola, podobné tomu „co bylo dřív ?, slepice nebo vějce“ ?.
Proč to pane kolar píšete? Nejedná se o slepici, ani vejce. Jedná se o platný zákon. Ten udává lhůtu 60-ti dní. Ale od kdy? V doručené listině je jasně vyznačen právní účinek. Napadat přítomné diskutující je jistě jednodušší, než prostě napsat, že to nevím. Jana Jestli máte pocit, že se babrám v nepodstatných věcech, klidně to napište.
Vážená Jano, nikoho jsem svým příspěvkem nenapadl. Jen jsem uvedl svůj názor k tematu o kterém najdete v archivu „okinfa“ už také dost informací.
Lhůta 60 dní pro podání návrhu na zápis do „rejstříku“ je dle §10/2) ZoVB „od doby zvolení“ výboru nebo pověřeného vlastníka.
Nechápu Vaše oslovení „pane chytrolín“. Asi jsem se dostal na nesprávné místo. Myslel jsem, že se zde diskutuje na odborné a hlavně slušné úrovni. Zákony číst umím a snad jim i rozumím, pane Jarek SVJ.
Díky za školení ŠB.
Vážený pane ŠB, nedomnívám se, že příslušný odstavec zákona o vzniku společenství je jasný, když datum vzniku váže na doručení jakési listiny poslednímu z „těchto“ vlastníků, přičemž poslední z „těchto“ vlastníků mohl mezitím umřít, být zrušen, rozdělen, zaniknout, sloučen, zdržovat se v Antarktidě ad. Kromě toho zájmeno „těchto“ obvykle odkazuje na něco, co je vyjádřeno v předchozím textu, jenže v tomto případě nejsem schopen dešifrovat, k čemu se zájmeno „těchto“ vztahuje.
Shrňme: Způsob vzniku je jasný – ze zákona při splnění daných podmínek. Datum vzniku je více než nejasné.
KarelJ
Ano, a taky tu bylo uvedeno, že společenství vzniká doručením příslušné listiny „třetímu z vlastníků“, což se ze zákona žádným způsobem dovodit nedá.
KarelJ
kdo hledá najde – a je slušnost, když už nejste schopný se zaregistrovat tak se podepište. Dobrou noc. Zítra pokr.
http://www.stavebni-forum.cz/detail.php…
Tak tomu říkám fundovaná odpověď pane JarekSVJ. Portál, který se ohání názvem „super portál“ a ke není známo, kdo je jeho provozovatelem a kde nejsou uvedeny základní kontaktní informace, může těžko admin (asi JarynSVJ???) vyčítat anonymům, že jsou nepřihlášení a nebo že se neumí podepsat.
ŠB
Dobrý den, dovolím si uvést několik poznámek. Pan JarekSVJ zde není administrátorem ani k němu nemá žádný vztah.
Co se týká vytýkání anonymům, že nejsou přihlášení, nemám to v úmyslu. Je na každém, jak se zde (a i na jiných místech) bude chovat a jak se podle toho budou ostatní chovat k němu. A nezáleží to ani moc na tom, zda se zde podepíše nebo nikoli.
Anonymita je s Internetem poměrně těsně spojena a nepovažuji ji ve většině případů za překážku. I v případě, že by se vyžadovalo zadání jména, stejně ten, kdo své jméno nechce zveřenit, tak by jej nevyplnil pravdivě. Tím bychom tady měli akorát plno smyšlených jmén, které by neměly větší vypovídají hodnotu.
Co se týká provozovatele, tak technickou správu zajišťuji zejména já, ale na faktickém fungování portálu se zde podílí celá řada lidí tím, že zde diskutují, dělí se o své zkušenosti apod. Kontaktovat mě můžete pomocí odkazu „kontaktujte nás“ v levém sloupci.
S pozdravem
Administrátor
Mne by zajímalo, jaké vznikne společenství, když developerská firma staví dům, obec v tomto domě koupí několik bytů a zbytek bytů koupí jednotliví občané. Obec je právnická osoba s povinností vést podvoj. účto. Kdyby všechny byty koupili jen občané-FO, vzniklo by společenství, které vede daň. evidenci a nezapisuje se do OR? Dík za reakci.
Poslední komentáře