Jak správně započíst dluh vůči SVJ z hlediska účetnictví a práva
V prosinci 2014 jsem koupil byt (byla podepsána kupní smlouva a návrh na vklad odnesen na KÚ). K zápisu do katastru došlo v lednu 2015, kdy mi také dorazilo z KÚ příslušné vyrozumění, kterým jsem se tedy o nabytí dozvěděl. Z formálního hlediska jsem ale vlastníkem bytu už od prosince 2014 (tzv. právní účinky vkladu, které odpovídá dni, kdy jsme na podatelnu KÚ odnesli návrh na vklad).
V souladu se zákonem jsem ve lhůtě 1 měsíce oznámil SVJ nabytí jednotky – viz „kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem“ z §1177, čímž se nepochybně myslí, kdy je nabyvateli od KÚ doručeno vyrozumění.
V únoru mi byl doručen předpis plateb od SVJ s předepsanými měsíčními platbami (příspěvek na správu, zálohy na služby apod.). Zaplatil jsem bezodkladně předpis za únor a zpětně též za leden a prosinec. (Protože jsem vlastníkem od prosince.)
V dubnu 2015 jsem dostal vyučtování za rok 2014 (konkrétně jen za ten prosinec), kdy mi vznikl přeplatek. Jenže mi nebyl vrácen celý přeplatek, SVJ od něj odečetlo úrok/poplatek z prodlení a vyplatilo mi o něj poníženou částku. Úrok/poplatek z prodlení měl podle jejich vyjádření vzniknout tím, že jsem prosincový a lednový předpis zaplatil až v únoru, tedy jsem byl v prodlení.
Já jsem vznesl námitku, že mi nemůžou účtovat úrok/poplatek z prodlení, protože já jsem svou zákonnou povinnost splnil – oznámil jsem nabytí jednotky ve lhůtě 1 měsíce. A že sice chápu, že jejich účetní program mi vypočítal úrok/poplatek z prodlení, protože platby ode mně reálně přišly až v únoru, ale podle mého názoru se to nemůže brát jako prodlení a myslím si, že si to v účetním programu musí nějak natvrdo přepsat, resp. vzniklý dluh ručně vymazat, pokud to účetní program neumí.
Moje námitky ale SVJ odmítá a peníze mi nevrátí.
Podle mého názoru mám vůči SVJ pohledávku, protože žádný úrok/poplatek z prodlení nevznikl. I když se jedná jen o pár desetikorun, chci si tento dluh započíst tak, že v listopadu jim pošlu měsíční předpis ponížený o tuto částku a oznámím jim započtení dluhu. Jaký je však formálně správný postup? Protože když teď zaplatím méně, byť jen o pár desetikorun, nerad bych se dostal do pozice dlužníka chybným postupem.
Vážený pane Lake.
Mám bohužel zkušenost s tím, že statu. orgán, odpustil vl. neb. prostor. fin. částky za spotřebované teplo . Tyto náklady byly vedeny řádně u správy domu a za roky 2009–2011 činily 10 881 Kč. Jako dluh byly opakovaně (jedno odvolání) vymáhány soudně. Tento soud svévolně statu . orgán přerušil a rozhodl bez schválení shromáždění, dluh za teplo spotřebovaný tímto dlužníkem odpustit. Současně tento orgán vydal své rozhodnutí výboru !!!!- nadále v roce ukončení soudní pře, zbavit povinnosti tohoto vlastníka hrazení nákladů za teplo ve výši 9,43 % účasti na společných částech domu. Dokonce mu rozhodl neúčtovat ani spol. el. energii a vodu. Tak rozhodl s odůvodněním místopředsedy statu. orgánu, že když tu nebydlí, nic nespotřebovává – hrůza právní povědomí místopředsedy s vysokoškolským titulem!!!! Stejně tak rozhodli zápisem, neplatit náklad za teplo pro další roky, které již nebyly souzeny . Pro rok 2012–2014, písemně zápisem výboru SVJ, zrušili povinnost tomu vlastníkovi, přispívat na úhradu spotř. tepla. Ovšem nezůstalo jen přitom. Rozhodli – umořit- dluh ukradením částky ve výši 16 871 Kč z účtu „Dlohodobých záloh na dané stř.“ – chybně ozn. jako „FO- fond oprav“), vedeného výhradně na správu a údržbu domu a tento dluh z účtů vlastníků jednotek zahladit. Tak se stalo, že můj podíl úhrady – označené čerpáním- Dohoda o narovnání dle ust. §585" ,s tímto dlužníkem, kterou nezákonně uzavřeli, bez schválení shromáždění po zrušené soudní při, činil cca 692,23 Kč. Každý z vlastníků obdržel svůj podíl dle % výměry jednotky na spol. částech domu a – basta. Tito statu. zástupci, nereagují na žádné písemné podněty a připomínky. Proto jsem podal žalobu na náhradu fin. škody. Napsal jsem žalobu o úhradu celkové sumy- 16 871 Kč v rámci SVJ , s povinností vrátit tuto částku žalovanými ideální 1/3 sumy na účet SVJ. Správa by pak měla vrátit částky stržené a vedené na jednotlivých účtech vlastníků dle skutečně provedených srážek. Vzhledem k tomu, že soud mi poslal již 2× požadavek na doplnění žaloby, obávám se, že nebude reagovat na škodu jako celku, byť k ní došlo, ale bude chtít max. rozhodovat o částkách k žalobci. Nevím a nejsem si jistý, zda nebude žádat pověření od ostatních vlastníků, aby fin. škoda jim způsobená jim byla rozhodnuta vrátit. Rovněž nevím, zda je možno považovat protizákonné jednání ve smyslu § 159 NOZ jako trestní čin, jak ho definuje , § 209 TZ – Podvod a § 220 TZ – Porušení povinnosti při správě cizího majetku žalovanými ? Rád bych slyšel i názor k tomu, zda, v případě, že u soudu budu úspěšný, zda mohou, nebo nesmí žalovaní v případě adv. zastoupení, krýt náklady soudu a žaloby k tíži SVJ, jehož jsou voleným orgánem. Tímto by vlastně bylo poškozeno samo společenství. Žaloba je veden proti fyzickým osobám – členů statu. orgánu SVJ.
Děkuji za veškeré reakce.
Ing. Krejča
Pane Krejčo,
soud Vaši žalobu nejspíše odmítne, či zamítne, pro nedostatek aktivní
legitimace žalobce. Případně pro nedostatek pasivní legitimace žalovaných
osob. Nedojde tedy vůbec k situaci, na kterou se zde ptáte.
Pokud žalujete nesprávné rozúčtování služby, pasivně legitimován by byl poskytovatel služby, tedy SVJ. Pokud žalujete neřádné hospodaření právnické osoby, pasivně legitimována by byla tato právnická osoba, tedy SVJ.
lake
Narazil jste na hlupáky. Což v SVJ není nic neobvyklého ani nečekaného.
Povinnost hradit – ať zálohy, nebo příspěvky – Vám vznikla teprve v okamžiku, kdy Vám výbor či pověřený vlastník sdělil výši částky. Povinnost tedy mělo SVJ a pouze na SVJ záleželo kdy svou povinnost splní. Pro Vás jsou důležité informace:
- výše částky, kterou máte uhradit,
- den splatnosti,
- způsob úhrady (např. číslo bankovního účtu, požadovaný variabilní či specifický symbol).
Platit můžete teprve v okamžiku, kdy znáte informaci pod č. 1. Není-li den splatnosti uveden, je částka splatná ihned, tedy do následujícího dne. Není-li uvedeno místo plnění, plníte v místě sídla věřitele. Způsob úhrady může být specifikován ve stanovách, které jsou pro vlastníka závazné. Výzva k úhradě je platná, i když není vyjádřen důvod platby; věřitel je však povinen sdělit důvod závazku.
To je v podstatě vše. Názory blbečků ve výboru můžete ignorovat. Máte-li vůči SVJ splatnou pohledávku, která je dospělá (je možno ji vymáhat soudně), spárujte ji s dospělou pohledávkou SVJ a proveďte vzájemné započtení.
lake
Technická poznámka:
Prodlení nezávisí na tom, zda nějaká popletená účetní si označila
nějakou platbu jako „prosincovou“ či „lednovou“. Prodlení se
počítá ode dne následujícího po dni splatnosti. Když Vám výbor sdělil
výši částky, nemohl Vám k tomu stanovit den splatnosti zpětně.
K požadavku na nemožné plnění se nepřihlíží.
Poslední komentáře