Jak rozúčtovat elektřinu - vyúčtování po vchodech?

Vložil Zdeněk K. (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 0:15 ::

Jsme panelák, máme 4 vchody. Vzniklo SVJ. Chceme nastavit způsob rozúčtování společné elektřiny s tím, že jsou dva návrhy:

  1. náklad za celý dům rozdělit mezi všechny vlastníky podle určité metody (na každý byt stejně, podle plochy bytu, nebo podle počtu osob)
  2. náklad za vchod rozdělit mezi vlastníky jen toho vchodu podle určité metody (na každý byt stejně, podle plochy bytu, nebo podle počtu osob). Možné to je, protože v každém vchodě je svůj elektroměr. Jeví se to spravedlivější. Nebude to ale 100% spravedlivé, protože v jednom ze vchodů je schůzovna (z bývalé sušárny), která slouží jako kancelář SVJ a ta nemá svůj elektroměr.

Svoje elektroměry mají i výtahy, proto uvažujeme i zavést službu Výtah (doposud taková služba nebyla).

Jak to máte u vás?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jolprenhu (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 10:51

    Doporučuji trochu počítat: Platíte 8 elektroměrů (a uvažujete o devátém pro schůzovnu), zatímco stačí elektroměr jeden. Výše stálé platby za elektroměr podle ceníku Vám to argumentačně osvětlí.

    Způsob rozúčtování je na Vás, ale opakovaně se zde dovodilo, že je třeba brát jedině rozúčtování podle spoluvlastnického podílu. Nic lepšího nevymyslíte.

    Vložil hes (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 12:00

    Jak chcete 4 samostatné vchody v paneláku napojit na 1 elektroměr? V tom paneláku může být 80, 100, 150 bytů… 4 vchody, 4 výtahy.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 31. Říjen 2017 - 17:17

    Jeden elektroměr na vstupu a zbytek podružné, které si koupíte. Ano, úprava elektroinstalace je nutná, S ohledem na to co nás čeká s OZE se ale vyplatí investovat do budoucna a zejména u výtahů, kde je potřeba větší jistič, ale celková spotřeba je mizivá je dobré se zamyslet. To co Sobotkovi zatrhla Vitásková jednoho dne příjde.

    Vložil Klesl (bez ověření), 31. Říjen 2017 - 23:17

    Můžete to prosím trochu rozepsat, nejsem v tématu kovaný. Proč je třeba upravit elektroinstalaci a proč se vyplatí investovat u výtahů? Děkuji.

    Vložil Jolprenhu (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 13:01

    1 dům 1 elektroměr je zcela běžná situace.

    Vložil JaVa, 30. Říjen 2017 - 9:58

    Rozumné pro budoucnost,je,o­sadit „schůzovnu-kancelář SVJ“ podružným elektroměrem a tyto náklady účtovat na vlastní správu SVJ.

    JaVa

    Vložil hes (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 10:30

    Na tom teda nevidím nic rozumného. Nepředpokládám, že se v kanceláři svítí celý den, spotřeba bude minimální. Pokud na schůzovnu napojí vlastní elektroměr, musíte platit pevné poplatky distribuci, což je prostě zbytečný náklad. Montáž elektroměru také tuším není zadarmo.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 31. Říjen 2017 - 17:20

    ale zaplatíte pčipojovací poplatek podle velikosti jističe 500 kč/1A. Rozumnější je koupit si podružné měření.

    Vložil JaVa, 30. Říjen 2017 - 13:22

    Vycházím z úvodní informace:„jedná o schůzovací místnost a současně i kancelář SVJ“.Tudíž předpokládám,že obsahuje alespoň základní vybavení:tj.- PC s multifunkční tiskárnou,včetně stálého připojení k Internetu aj..Proto moje doporučení podružného měření spotřeby el.energie.

    Pokud ovšem, SVJ se 4 vchody a jejich „statutárům“, stačí v 21 století, tužka s gumou a papír,tak beru svůj návrh zpět.Je docela možné,že veškerou agendu s vlastní správou SVJ, vede na základě příkazní smlouvy externí správce a „statutáři“ v tom případě, žádné moderní vymoženosti, ke své činnosti nepotřebují.

    Přeji hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil TN. (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 13:32

    Z diskuse na semináři o GDPR pořádaném SMBD vyplynulo, že každý člen výboru má vyfasovat zabezpečený notebook s vysokou úrovní šifrování disku a chráněný heslem. Alternativně lektorka vymyslela, že každý člen výboru bude mít svůj profil (účet) se svým heslem.

    Vložil VN (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 10:56

    strčit obyčejný měřič spotřeby , který lze koupit běžně v obchodě a ze spotřeby celého vchodu spotřebu schůzovny odečítat..

    Vložil Zdeněk K. (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 11:58

    Jak to myslíte? Co je měřič spotřeby? Myslíte wattmetr? My máme na stropě zářivky, nemáme lampy na zásuvky.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 31. Říjen 2017 - 17:22

    Dostanete ho běžně koupit.

    Vložil Marek2018 (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 7:21

    U nás v domě je to rozpočítáno na osoby z celkové faktury za elektřinu. Máme dva vchody.

    Vložil roztomily, 30. Říjen 2017 - 7:19

    Zdravím, nejjednodušší a nejvíce „dle zákona“, je všech vašich 8 odběrných míst rozúčtovat všem vlastníkům podle spoluvlastnického podílu (tedy podle plochy bytu). Schůzovnu tak budou platit všichni, pro úsporu zrušte 4 odběrná místa (ponechte v každém vchodě to odběrné místo s vyšší hodnotou jističe) a ušetříte tak 40% nákladů na elektřinu.

    S pozdravem Jan Roztomilý

    Vložil AsiTak, 30. Říjen 2017 - 2:46

    Pokud máte vchod s významnou spotřebou pro dům pak zvolte metodu 1. Pokud takový vchod nemáte, tak vchody mají přibližně stejný odběr a je jedno kterou metodu si zvolíte. Metoda 1 je vždy správná.

    Vložil Tony1 (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 15:40

    Zdravím. Máme také 4 vchody – 4 elektroměry – které se nazývají „osvětlení“.

    Ve třech vchodech jsou na tyto elektroměry připojeny zesilovače a rozvod kabelové televize. Vchod, kde zesilovač není, je připojen na sousední (ale ne všichni mají KT, někteří nemají ani televizi).

    V jednom vchodě je připojeno oběhové čerpadlo pro recirkulaci rozvodu teplé vody (ne topení!) pro celý dům.

    Ve dvou vchodech jsou sušárny, vždy pro dva vchody – tj. pro celý dům (cca 90% bytů sušárny nepoužívá).

    Dva vchody mají osvětlení sklepů připojen na sousední dům.

    Na vlastní elektroměr v domě je připojeno 5 žárovek osvětlení vlastní chodby.

    Ještě že nemáme výtahy.

    Všechno jsou „malé“ spotřeby, které jdou nakonec do tisíců

    Včil mudrujte, jak „spravedlivě“ platit …(kolik podružných elektroměrů by bylo potřeba).

    Rozhodně bych byl proti placení všeho podle spoluvlastnického podílu. Bylo by to sice jednoduché rozúčtování, ale snad ani jedna ze spotřeb nemá s SVP nic společného.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 31. Říjen 2017 - 17:26

    Pokud je zaplacená cena za energie tak vysoká, že se vyplatí měřit (podružákem) pak se dohodnout na měření. V opačném případě se to rozpočítá podle spoluvlastnického podílu (počet osob je v praxi nesmysl).

    Vložil Pes v botách (bez ověření), 30. Říjen 2017 - 16:14

    „Rozhodně bych byl proti placení všeho podle spoluvlastnického podílu.“

    Zkuste podle velikosti bot nebo počtu chovaných psů.

    Už se zde řešilo.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".