Jak formulovat žalobní petit - SVJ žaluje bývalého statutára o předání dokumentace
Shromáždění SVJ odvolalo předsedu společenství (velké bytové družstvo), které novému výboru odmítá předat dokumentaci (neodpovídá na výzvy advokáta). Jde o účetnictví, zápisy ze schůzí, evidence předpisů, technická dokumentace domu atd., zkrátka veškeré podklady. Jde o komplet doklady, které tvoří materiály různého druhu. Ve své podstatě musí bývalý statutár předat abstraktní „všechno“. Situace už trvá skoro rok a bývalý statutár mlčí. Podáme žalobu, ale sporné je, jak formulovat žalobní petit, když vlastně přesně nevíme, co všechno archivují. Advokát říká, že u soudu se mohou vytasit s tvrzením, že je vše již skartováno a soud žalobu zamítne.
Máte všeho schopného (nebo totálně neschopného) advokáta, který z vás jen tahá peníze. Teď se vám směje na celé kolo jak on, tak i bytové družstvo.
Kdo chce dělat revoluci, musí to holt umět.
Trestní zákoník (1) Kdo nevede účetní knihy, zápisy nebo jiné doklady sloužící
k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole, ač je
k tomu podle zákona povinen, |
Justitianus
§ se vztahuje jen na účetnictví (účetní knihy, faktury).
Nevztahuje se na zápisy ze schůzí, prezenční listiny, plné moci.
Nevztahuje se na projektové dokumentace, podklady k výběrovým řízením, protokoly otevírání obálek.
Nevztahuje se na smlouvy (ledaže by smlouva sloužila jako podklad k zaúčtování, pak by šlo o účetní doklad, na který se asi § vztahuje).
Nevztahuje se na korespondenci.
Nevztahuje se předžalobní výzvy, spisy právních případů (byly dvě žaloby, které vlastníci podávali na SVJ).
Nevztahuje se na technickou dokumentaci domu, pasporty atd.
Nevztahuje se na evidenční listy, předpisy záloh, vyúčtování.
Nevztahuje se na ........ dosaďte si sám.
- „se vztahuje jen na účetnictví (účetní knihy, faktury). Nevztahuje se na …“
Co to tu píšete za nesmysly? Vždyť Vy nejste ani schopen přečíst si text jednoho ustanovení trestního zákoníku.
Ustanovení § 254 obsahuje výčet dokumentů takto: „(1) účetní knihy, (2) zápisy nebo (3) jiné doklady sloužící k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole“. To zahrnuje například:
- účetní knihy (a k tomu i účetní doklady, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtový rozvrh, účetní záznamy, účetní závěrky, výroční zprávy daňové doklady, atd.)
- zápisy (ze shromáždění, z jednání výboru, z jednání dalších orgánů SVJ, z jednání na úřadech, z jednání se smluvními partnery, žaloby a rozsudky sporů vedených SVJ nebo proti SVJ, zápisy o převzetí dokončeného díla při opravách a stavebních úpravách, zápisy o provedených kontrolách, údržbě a revizích zařízení domu, atd.)
- jiné doklady (např. typové listy, kupní smlouvy, záruční listy, návody k použití, smlouvy mezi SVJ a dalšími osobami, pracovní smlouvy, stejnopisy evidenčních listů, seznam členů statutárního orgánu, mzdové listy, stvrzenky, bankovní výpisy, seznam koeficientů pro rozúčtování služeb, doklady o rozúčtování nákladů na služby, jednotlivá vyúčtování služeb, písemně uplatněné námitky k vyúčtování, odpovědi SVJ na tyto námitky, stavební dokumentace domu, dohody s dlužníky o splátkovém kalendáři, doklady o jednostranném započtení vzájemných dluhů, atd.)
Uvádím zde i dokumenty které jsou povinně archivované podle jiných právních předpisů (občanský zákoník, zákon o účetnictví, předpisy o archivnictví).
Nepůjde tedy pouze o odpovědnost podle TrZ. Například: Podle § 158a NOZ platí, že právnická osoba uchovává po celou dobu své existence zápisy z jednání nejvyššího orgánu i s přílohami.
SVJ tazatele může tedy podat trestní oznámení na toho, kdo doklady SVJ zadržuje, zatajuje, nebo je zničil. SVJ není omezeno pouze na vymáhání v soukromoprávní sféře.
Justitianus
Poslední komentáře