- „se vztahuje jen na účetnictví (účetní knihy, faktury). Nevztahuje se na …“
Co to tu píšete za nesmysly? Vždyť Vy nejste ani schopen přečíst si text jednoho ustanovení trestního zákoníku.
Ustanovení § 254 obsahuje výčet dokumentů takto: „(1) účetní knihy, (2) zápisy nebo (3) jiné doklady sloužící k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole“. To zahrnuje například:
- účetní knihy (a k tomu i účetní doklady, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtový rozvrh, účetní záznamy, účetní závěrky, výroční zprávy daňové doklady, atd.)
- zápisy (ze shromáždění, z jednání výboru, z jednání dalších orgánů SVJ, z jednání na úřadech, z jednání se smluvními partnery, žaloby a rozsudky sporů vedených SVJ nebo proti SVJ, zápisy o převzetí dokončeného díla při opravách a stavebních úpravách, zápisy o provedených kontrolách, údržbě a revizích zařízení domu, atd.)
- jiné doklady (např. typové listy, kupní smlouvy, záruční listy, návody k použití, smlouvy mezi SVJ a dalšími osobami, pracovní smlouvy, stejnopisy evidenčních listů, seznam členů statutárního orgánu, mzdové listy, stvrzenky, bankovní výpisy, seznam koeficientů pro rozúčtování služeb, doklady o rozúčtování nákladů na služby, jednotlivá vyúčtování služeb, písemně uplatněné námitky k vyúčtování, odpovědi SVJ na tyto námitky, stavební dokumentace domu, dohody s dlužníky o splátkovém kalendáři, doklady o jednostranném započtení vzájemných dluhů, atd.)
Uvádím zde i dokumenty které jsou povinně archivované podle jiných právních předpisů (občanský zákoník, zákon o účetnictví, předpisy o archivnictví).
Nepůjde tedy pouze o odpovědnost podle TrZ. Například: Podle § 158a NOZ platí, že právnická osoba uchovává po celou dobu své existence zápisy z jednání nejvyššího orgánu i s přílohami.
SVJ tazatele může tedy podat trestní oznámení na toho, kdo doklady SVJ zadržuje, zatajuje, nebo je zničil. SVJ není omezeno pouze na vymáhání v soukromoprávní sféře.
Justitianus
Poslední komentáře