Hlavní jistič u elektroměru.
Dobrý den! Je hlavní jistič u elektroměru v elektrickém rozvodu panelového domu součástí společných zařízení domu? Lze výměnu tohoto jističe hradit z fondu oprav? Nebo je ten jistič v majetku příslušného distributora elektrické energie a tím by náklady na výměnu jističe hradil tento distributor (např. ČEZ)? Nebo to musí hradit vlastník bytové jednotky – i když je ten jistič fyzicky umístěný mimo byt (na schodišti)? Děkuji za odpověď – Josef z KV.
Vážený pane Josefe z KV, nevím sice, zda jistič před elektroměrem je nebo není majetkem distrubutora elektřiny (v Praze PRE, u Vás ZČE ?), ale spíše bych řekl, že ne. Rozhodující je ale stejně praxe. Pokud si zavoláte od distributora opraváře, on provede opravu a Vám ji vyúčtuje. Totéž můžete udělat i sám (resp. s oprávněnou firmou), jen si musíte zajistit zaplombování neměřeného prostoru. Pokud Vás na tom stále trápí právní stránka věci, musíte se ptát distributora energie, se kterým máte smlouvu. Osobně jsem ale přesvědčen, že se dozvíte, že veškerá instalace uvnitř bytového domu je majetkem domu a majitel domu ji musí opravovat nebo alespoň opravy hradit. Jediným majetkem distributora je elektromě, který máte pronajatý. To samé platí i v rodinných domcích i v nebytových domech. Jiná otázka je stanovení přesné hranice přívodu pro celý bytový dům. Jediné, co Vás jako vlastníka bytu má tedy zajímat, je spíše to, zda Vaše SVJ je ochotno financovat opravu jističe před elektroměrem Vašho bytu jako opravy společných částí domu nebo ne. Ale to záleží na vašich interních ujednáních ve Vašem SVJ. AlTr.
Předně děkuji za odpovědi! Prosím, dovolte, abych se vrátil k jádru mého dotazu. Je hlavní jistič u elektroměru v elektrickém rozvodu panelového domu součástí společných zařízení domu? Lze výměnu tohoto jističe hradit z fondu oprav? Rozšíření otázky: Existuje někde (předpis) konkrétní vymezení co vše je zahrnuto do společných elektrických rozvodů v domě? Je tou hranicí směrem k vlastníkovi bytu bytová rozvodnice, nebo jen stěna bytu, nebo je tato hranice tvořena elektroměrem nebo tím hlavním jističem před elektroměrem? Znovu děkuji za Vaše případné odpovědi k danému tématu! S pozdravem Josef z KV.
Jistič před EM je majetkem VBJ. Distributor Vám jej jen předepíše a zaplombuje. Porušení plomby musíte vždy prokazatelně nahlásit.
S pozdravem Fanda
Kdyz jsem vlastnikem hlavniho jistice v dome – pred hodinama,tak proc platim za pronajem jistice mesicne 370 Kc? (Uvedeno na fakture).Jak se mam tohoto poplatku (navic jako duchodce) zbavit ? Majetek distributora konci v rozvodnici na zdi domu – venku. Pokud jsem to spravne pochopil.
Dekuji za odpoved.
Pane Káňo, určitě neplatíte „za pronájem jističe“. Buď jste si to vymyslel, nebo jste nájemcem (elektřina v bytě je psaná na pronajímatele) — a pronajímatel Vám píše do vyúčtování takové pitomosti.
Zákazník hradí základní složku ceny elektrické energie podle hodnoty hlavního bytového jističe. Tím je dán maximální proud, který může (technicky) zákazník odebírat. Spotřební složka se hradí podle náměru bytového elektroměru. O žádný „pronájem jističe“ se tedy nejedná.
Částka měsíční stálé platby 370 Kč kterou jste uvedl – to nemůže být obvyklá domácí sazba D02d. U ní se částka pohybuje od 30 Kč do 100 Kč pro byty běžné velikosti.
Máte zřejmě dvoutarifovou sazbu s vyšším odběrem (vytápění přímotopy). Pouze u těchto sazeb může měsíční stálá platba dosáhnout částky výrazně přes 100 Kč.
Justitianus
Vážení, jednoznačné stanovisko v souladu s normami a obchodními podmínkami s dodavatelem elektřiny je:
- dodavatele elektřiny je přívod do domu končící zpravidla na fasádě domu či samostatném rozvaděči před domem,
kde jsou hlavní pojistky (většinou nožové) pro dům, do tohoto rozvaděče má přístup pouze dodavatel elektřiny,
- dodavatele elektřiny jsou dále veškeré fakturační elektroměry za těmito pojistkami,
- dodavatel má ze zákona povinost zaplombovat věškeré rozvaděče a jističe před fakturačními elektroměry,
- vlastník domu (vlastníci jednotek) při porušení plomby hradí sankční poplatky.
V majetku vlastníka domu, tedy SVJ, jsou veškeré rozvody elektrické energie počínaje od napojení ve svorkovnici na hlavních pojistkách na fasádě domu, všechny jističe a další zařízení na tomto vedení mimo fakturačních elektroměrů, tedy:
- hlavní vypínač či hlavní jistič pro dům,
- hlavní vypínače či hlavní jističe pro jednotlivé větve,
- vypínače či jističe pro společná zařízení domu nacházející se ve společných částech domu (jističe, podružné elektroměry. vypínače, časovače, osvětlovací tělesa, trafa, případně zásuvky a zařízení prádelen, mandloven, kotelen či domovních předávacích stanic, výtahů, ventilace apod.),
- hlavní jistič před fakturačním elektroměrem pro jednotlivé jednotky či společné prostory (dle prohlášení vlastníka) je již zpravidla součástí jednotky – bytu či nebytu, vlastník-uživatel jednotky je povinnen hradit veškeré náklady s jeho údržbou či výměnou dle výše spotřeby v jednotce.
Vlastník domu SVJ je povinnen zajistit konání pravidelných elektro revizí na celém domovním vedení od hlavních pojistek na domě až po hlavní jističe před fakturačnímí elektroměry pro jednotky včetně, a na všech elektro zařízeních v objektu ve společných částech domu minimálně každých pět let, nestanoví-li revizní zpráva termín kratší, nebo není-li stanoven příslušnou normou kratší termín např.: kotelna a domovní předávací stanice, prádelna, výtah.
Poslední komentáře