hlasování shromáždění

Vložil I.Krá. (bez ověření), 11. Srpen 2013 - 9:19 ::

Mám dotaz ohledně hlasování na shromáždění vlastníků. V našem domě dochází průběžně ke změně vlastníka. Jak jsem nahlédnutím do katastru nemovitostí zjistila, po smrti jednoho z vlastníků v rámci dědictví jsou nyní vlastníky 4 osoby , kdy tři mají po 1/8 a jeden 5/8. Jak je to v případě, kdy na shromáždění nepřijdou všichni oprávnění a neměli-by ani plnou moc k zastupování od nepřítomných vlastníků této byt.jednotky? Jak se pak počítá hlas a lze jej počítat ve zkráceném poměru. Další dotaz zní, že z katastru je možno zjistit, že u těchto 4 nových vlastníků jsou uvedena u jejich podílů hausnumera. Celkový podíl celého svj činí 13273 a u jejich podílů je uvedeno 106184 a u každého z těchto čtyř je uveden plný podíl, nikoliv pokrácený na zděděnou část? Jde o špatný zápis do katastru, který je nutno opravit , a je v případě této chyby vůbec shromáždění usnášeníschopné? Děkuji za případné odpovědi, které by mě toto vysvětlily.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil penik, 11. Srpen 2013 - 19:47

    To hausnumero vzniklo právě převodem na osminy, přesto by mělo být správně. Stačí si vzít do ruky kalkulačku a trošičku počítat.

    Vložil I.Kra (bez ověření), 11. Srpen 2013 - 21:26

    Musím se přiznat, že by mě nikdy nenapadlo vynásobit 13273 , tj. celkový součet všech jednotlivých podílů 8. Ale dík za vysvětlení.

    Vložil lake, 11. Srpen 2013 - 10:37

    SVJ nemá žádné oprávnění zabývat se spoluvlastnickou strukturou uvnitř jednotky. Proto nemáte důvod zkoumat jaké jsou spoluvlastnické podíly spoluvlastníků jednotky na jednotce. Tyto podíly (které nazýváte „hausnumera“) se v činnosti SVJ nijak neprojevují a podle nich se v SVJ nikdy nehlasuje.

    Ubezpečte se, že k hlasování používáte pouze spoluvlastnické podíly vlastníků jednotek uvedené u jednotek v katastru, nikoliv spoluvlastnické podíly spoluvlastníků budovy.

    SVJ není oprávněno vyžadovat přítomnost všech spoluvlastníků jednotky na shromáždění, ani není oprávněno vyžadovat plnou moc od nepřítomných spoluvlastníků jednotky; spoluvlastník jednotky nic takového prokazovat nemusí. Že je oprávněn jednat navenek za všechny spoluvlastníky plyne přímo z Občanského zákoníku. Jste tedy povinni brát jej jako reprezentanta celé jednotky.

    Všichni spoluvlastníci jednotky jsou dohromady společnými členy SVJ (§ 9 odst. 5 ZoVB). Na shromáždění hlasuje tedy kterýkoliv z nich za celou jednotku jediným nedělitelným hlasem (§ 11 odst. 3 ZoVB). Obdobně to platí pro jednotku ve společném jmění manželů.

    lake

    Vložil Arny (bez ověření), 14. Srpen 2013 - 13:15

    Jak je to v případě, že spoluvlastníků je mnoho a nemají spolu (kromě vlastnictví jednotky) nic společného? Konkrétně – celé patro garážových stání je vedeno jako jedna jednotka s několika desítkami spoluvlastníků. Jak potom SVJ rozliší, čí hlas bude akceptovat? Děkuji Arny

    Vložil lake, 14. Srpen 2013 - 13:46

    SVJ bude akceptovat hlas osoby, která při registraci účastníků oznámí, že je jedním ze spoluvlastníků garáže a bude za garáž vykonávat hlasovací právo. Chcete-li zjistit, zda osoba je tím, za koho se prohlašuje, nejspíše ji požádáte, aby předložila nějaký státem vydaný doklad s fotografií.

    lake

    Vložil Arny, 14. Srpen 2013 - 14:58

    Asi jsem se nevyjádřil úplně srozumitelně. Představím-li si modelovou situaci, tak se na shromáždění SVJ dostaví třeba 20 spoluvlastníků jednotky a každá z těchto osob prohlásí, že bude za garáž vykonávat hlasovací právo. Jak by mělo SVJ postupovat?

    Mezitím jsem našel ve FAQ vcelku pochopitelnou metodiku:

    1. Jsou-li na shromáždění přítomni spoluvlastníci jednotky s polovičním nebo nižším spoluvlastnickým podílem, vykážou se v zápisu jako „nepřítomný vlastník“.
    2. Jsou-li přítomni spoluvlastníci jednotky s nadpolovičním spoluvlastnickým podílem, vykážou se v zápisu jako „přítomný vlastník“ a hlasují jedním nedělitelným hlasem.
    3. Neshodnou-li se, vykážou se jako „přítomný vlastník“ a „neplatný hlas“.

    Toto odpovídá i postupu, který byl aplikován na shromáždění SVJ před cca 2 lety. Nyní jsem četl zápis ze shromáždění, na kterém jsem nebyl přítomen. Zde se účastnilo cca 30 % spoluvlastníků garáže. Ti ze svého středu zvolili jednoho, který za celou garáž hlasoval. To sice koresponduje s Vaším výše uvedeným názorem, ale je to v rozporu s FAQ ad a).

    Zdá se, že by toto mohlo být přesněji definováno stanovami. Je to možné, nebo by to bylo v rozporu s obecně platnou právní úpravou? Děkuji

    Vložil lake, 14. Srpen 2013 - 15:32

    Je mi celkem jedno, že můj text „je v rozporu s FAQ“. Tento portál není Sbírka zákonů České republiky a FAQ na tomto portálu není celostátně platný právní předpis. Objevují se zde různé názory. Vybírejte si ty, které jsou právně podložené.

    Co jsem napsal je (podle mého soudu) v souladu s Občanským zákoníkem a se zákonem o vlastnictví bytů. Mně to stačí. Odkazy na příslušná právní ustanovení i citace z nich jsem zde uvedl. Až někdo uvede odlišný PODLOŽENÝ právní názor, lze o něm pak začít diskutovat.

    Až napíšete co konkrétně chcete „přesněji definovat stanovami“, můžeme se o tom pobavit. Pro inspiraci se podívejte na § 1185 zákona č. 89/2012 Sb., který řeší vzájemnou komunikaci spoluvlastníků jednotky se správcem a společenstvím v SVJ(2012).

    lake

    Vložil Arny, 23. Srpen 2013 - 12:45

    Asi jsem se nevyjádřil úplně srozumitelně. Jak bude SVJ postupovat, pokud se na shromáždění objeví více osob, které při registraci účastníků oznámí, že je jedním ze spoluvlastníků garáže a bude za garáž vykonávat hlasovací právo? Přičemž každá z těchto osob je schopna předložit nějaký státem vydaný doklad s fotografií, například občanský průkaz.

    Arny

    Vložil I. Krá (bez ověření), 13. Srpen 2013 - 18:59

    Mě jen nebylo jasné to „hausnumero“ (tak jsem si to nazvala). Teď v našem SVJ po x-letech klidu začíná docházet ke změnám vlastníků (úmrtí, převody, prodej), tak mě ten zápis zarazil a zeptala jsem se, nic míň-nic víc, a bylo mi to vysvětleno. Ovšem ještě jedno „hausnumero“ na katastru mě však zaráží zápis u jednoho z členů svj, kdy doposud měl na katastru zapsán podíl na celku okolo 530/13273, nyní 41/1021 a příjmení stejné /stále bydlí v bytě/. Tak tento zápis mě jasný není. Možná jsem šťoura, ale člověk má být vždy v obraze.

    Vložil Dušan, 14. Srpen 2013 - 10:44

    Nespletla jste se při psaní podílu 530/13273 a místo 530 má být správně uvedeno 533?

    V takovém případě by se spoluvlastnický podíl 533/13273 rovnal podílu 41/1021. Šlo by jen o pokrácení čitatele i jmenovatele stejným číslem 13. Např. jako se 2/4 rovnají 1/2.

    Vložil Votočka, 14. Srpen 2013 - 8:49

    Co se týče velikosti podílu, stačí zlomek vydělit a je jasno.

    Pro: 530/13273 je výsledek 3,993%;

    pro: 41/2021 je výsledek 4,015%

    Rozdíl v síle hlasu či podílu se mi nezdá podstatný. Jak k tomu katastr došel, že změnil velikost podílu, je otázka na jeho osádku.

    Dobrý den

    Votočka

    Vložil Zdenek 22, 12. Srpen 2013 - 14:17

    Údajně podle konstantní judikatury není hlasování (na shromáždění) právním úkonem. Pak ale nemůže platit ve vztahu ke hlasování § 139 odst. 1 ObčZ, ale pouze odst. 2.

    Znamená to tedy, že platný hlas za jednotku, která je v podílovém spoluvlastnictví, může být vykázán pouze shodne-li se na něm většina spoluvlastníků této jednotky?

    Vložil lake, 12. Srpen 2013 - 22:11

    • Zdenek napsal: „Údajně podle konstantní judikatury není hlasování (na shromáždění) právním úkonem.“

    Správně by Vaše věta měla znít jinak: Přijetí usnesení na shromáždění není právním úkonem SVJ – právnické osoby. Viz § 20 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb.. Usnášení shromáždění SVJ nemá ovšem žádnou spojitost s rozhodováním spoluvlastníků jednotky mezi sebou.

    • Zdenek napsal: „Pak ale nemůže platit ve vztahu ke hlasování § 139 odst. 1 ObčZ, ale pouze odst. 2.“

    Není tomu tak. Je třeba umět rozlišit co říká § 139 ObčZ. Ustanovení § 139 odst. 1 ObčZ upravuje jednání spoluvlastníků navenek (vůči jiným osobám mimo okruh spoluvlastníků). Spoluvlastníci věci jednají „společně a nerozdílně“, tedy jeden za všechny – všichni za jednoho. Jeden společný člen jedná a hlasuje za všechny.

    Ustanovení § 139 odst. 2 ObčZ upravuje něco zcela jiného: vnitřní rozhodování spoluvlastníků jednotky mezi sebou navzájem. To je zcela mimo SVJ a mimo právní úpravu obsaženou v ZoVB.

    K pojmu „společní členové SVJ“
    ZoVB stanoví, že spoluvlastníci jednotky jsou „společnými členy SVJ“. Tento pojem není v ZoVB definován, proto se obdobně použije definice společného členství uvedená v ObčZ:

    40/1964 Sb. § 703 odst. 2
    Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně.

    Z uvedeného je zřejmé, že společní členové SVJ jednají vůči SVJ společně a nerozdílně, tedy podle § 139 odst. 1 ObčZ. Nikoliv podle § 139 odst. 2.
    -------------------------------------------------------------------------

    lake

    P.S. Vidím, že místní neználci vyminusovali můj správný předchozí příspěvek http://www.portalsvj.cz/…hromazdeni-0#…. Z toho je patrné, jaký obrovský zmatek a neznalost práva panuje v hlavách běžných občanů.

    Vložil Zdenek 22, 14. Srpen 2013 - 21:38

    Pane lake,

    Pokud by platilo, že že společní členové SVJ jednají vůči SVJ společně a nerozdílně, a tedy podle § 139 odst. 1 ObčZ, pak by se v tomto případě muselo jednat o jejich právní úkon. Aby se ale jednalo o právní úkon, pak musí být identifikovatelné kdo konkrétně tento úkon učinil. Pokud vím, tak při hlasování (jednání vůči společenství) se nepožaduje jmenný záznam o hlasování, stačí prostý součet % pro návrh. Nebo se opět v něčem mýlím?

    Zdenek

    Vložil lake, 20. Září 2013 - 8:21

    Pane Zdenku, tuším v čem je Váš problém: vycházíte z nesprávných počátečních předpokladů.

    • Pouhé hlasování není právním úkonem. Hlasováním se pouze zjišťuje vůle shromáždění vlastníků jednotek, nebo se vytváří vůle SVJ – právnické osoby.
    • Jestliže nejste schopen identifikovat kdo učinil právní úkon, nemusí to znamenat, že by byl neplatný. Pokud dostanete od neznámého dárce poštou 2000 Kč v obálce, jde o platný právní úkon darování, i když dárce Vám není znám.

    Ten, kdo přišel na shromážedění hlasovat, se nepochybně má identifikovat. Pokud toto u vás neděláte a spoléháte se jen na „prostý součet % pro návrh“, zaděláváte si na problémy. Pak může být jakýkoliv výsledek jakéhokoliv hlasování dodatečně zpochybněn soudní žalobou.

    Ale to je pouze o firemní kultuře, to nenajdete v zákonech. Tam, kde je SVJ rozumně vedeno, kde se pořizuje prezenční listina, kde se hlasuje např. podepisováním hlasovací listiny, nebo pomocí hlasovacích lístků s čárovým kódem, takové dodatečné zpochybnění nemůže nastat. SVJ je schopno kdykoliv později prokázat, že údaj uvedený v zápisu k danému hlasování je pravdivý.

    To jen lehkomyslní lemplové ve výborech postupují tak, že se pak nedá zjistit ani kdo byl vlastně přítomen, zda shromáždění bylo v okamžiku hlasování usnášeníschopné, zda někdo někoho zastupoval, kdo jak hlasoval. Pak se ještě dodatečně hádají o čem se vlastně hlasovalo.

    lake

    Vložil Zdenek 22, 20. Září 2013 - 15:56

    Pane lake,

    • Ten příklad s obdržením 2000 Kč od neznámé osoby může být cokoliv jiného, než dar jako předmět plnění z darovací smlouvy – viz § 628 a násl. OZ.
    • To, že v našem SVJ identifikujeme jednotlivé hlasující při každém hlasování mně nebrání v obecné rovině uvažovat o tom, že to není povinnost stanovená zákonem.
    Vložil Petr, 12. Srpen 2013 - 11:42

    Ukazuje se, že mám pan Lake vlastně pravdu. Domníval jsem se, že musí hlasovat všichni spoluvlastníci bytu nebo mít plnou moc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".