Hlasování při SJM
Jak se posuzuje, když shromáždění se zúčastní oba manželé, kteří mají b.j. ve společném jmění manželů (SMJ), ale hlasují rozdílně, jeden pro a druhý proti nebo jeden pro a druhý se zdrží.
Zajímalo by mně,pokud manželé vlastní jednotku,a ta není v SJM,jednotku nabyli před uzavřením manželství každý 1/2(podíl),a nebo pokud mají notářsky rozdělené SJM,jak je to tehdy s hlasováním.I tehdy má jednotka jeden hlas a když se nedohodnou,jako že to je nejpravděpodobnější,tak nemohou hlasovat vůbec?
Pakliže je členem PO,má v OR uvedeného jednatele kterého si zvolil dobrovolně.Pakliže je to FO a vlastní nějaký majetek,pak je diskriminační aby za něj někdo projevoval vůli s kterou nesouhlasí.Pokud je to v SJM,pak je tam to slovo „společné“ a společně by měli projevovat vůli,ale pokud nic společného nemají,pouze podíl, tak nevidím důvod, proč by o svém podíle nemohli rozhodovat samostaně.
Protože zákon, viz. níže.
Nevím, co Vám není jasné. Zrovna ten tenhle paragraf je naprosto jednoznačný a pochopitelný i pro právního laika.
Je to úplně stejné, hlas jednotky je nedělitelný a bylo to tak vždy. Explicitně nové je to pouze pro SJM, dřívě většině SVJ stačila prostá přítomnost jednoho z manželů.
Pane Knypl, pokud by se tak stalo a účastnili se oba (či spoluvlastníci) tak mají navenek jeden hlas, takže mezi sebou se musí dohodnout na ano, ano, či ne, ne, jinak je jejich hlas ztracen (při ano, ne), logicky. Ale to řeší normy (možná ne srozumitelně) nastudujte. Ale už to tu bylo tolikráát.
Promiňte, ve svém příspěvku jsem se nezmínil, že mám na mysli SVJ 2012, resp. hlasování podle NOZ. Takže se , prosím podívejte na § 1185 NOZ. Podle tohoto nemohou jednoduše automaticky hlasovat manželé jednotlivě bez pověření (plné moci) toho druhého. Jednotka nemá jeden hlas, ale více hlasŮ podle podílů. Takže jak se budou hlasy manželů v případě jejich opačného názoru počítat. ?
Jestliže si podle §1185 NOZ spoluvlastníci zmocní společného zástupce, ten může hlasovat pouze jednou v jednom hlasování
Pane Knypl, smiřte se s tím, že jednotka v souvislosti s hlasováním na shromáždění SVJ má vždy jeden nedělitelný hlas o váze SVP. Bude to pro vás tak jednodušší. A jak hlasují manželé, je-li jednotka ve SJM, upravuje zákon. Otázka pak je, jak se příslušná ustanovení v tom kterém SVJ aplikují.
V našem SVJ např. nebráníme manželům hlasovat bez vzájemného zmocnění, nesmí ale hlasovat rozporně. V takovém případě pak jejich hlas nezapočteme, což se nám ještě nestalo.
Knypl napsal: „Jednotka nemá jeden hlas, ale více hlasů podle podílů.“ Pane Knypl, nemáte pravdu. Jednotka má opravdu jen jeden hlas i kdyby těch spoluvlastníků bylo třeba 50. Síla tohoto jednoho hlasu je rovna podílu na budově. Takže ještě jednou. Pokud se manželé (spoluvlastníci) nedohodnou na osobě, která je bude na schůzi zastupovat (může to být jeden z manželů, ale také osoba nemající s SVJ nic společného) hlasovat nemohou. Pokud však stále trváte na nesmyslu, že jednotka má více hlasů, a to podle podílů, buďte tak laskav a uveďte nějaký právní předpis kde je tato hloupost uvedena.
Pokud se manželé (spoluvlastníci) nedohodnou na osobě, která je bude na schůzi zastupovat hlasovat nemohou. To vyplývá z čeho? Už chybí jenom dodat, že pokud se nedohodnou nemůžou být ani na schůzi. To také některé výborové hlavy hlásají s naprosto vážnou tváří.
§ 1185
Spoluvlastnictví jednotky
(1) Vlastník jednotky může své právo k jednotce rozdělit na podíly, ledaže to bylo vyloučeno.
(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
Hlasování je právo, tudíž se ho to týká. Na jeho výkon, tj. hlasování, musí být zmocněn zástupce.
Osoba odpovědná za správu domu je dle NOZ SVJ, nikoliv externí správce.
A explicitně se ta povinnost týká i manželů.
Víc polopaticky už Vám to předžvýkat fakt nejde. Ta nedělitelnost hlasu a potřeba, aby se shodla nadpoloviční většina vlastníků jednotky se dala nalézt a dovodit i v případě ZoVB, ale nechce se mi to teď hledat.
V našem SVJ jsme připravili pro vlastníky „formulář“, který končí větou: Podepsaní prohlašují, že jejich zájmy nejsou v rozporu.
Poslední komentáře