hlasování na základě plné moci - není ve stanovách
V našem domě asi jako v mnoha jiných je problém se sejít na shromáždění. Musíme zvolit nový výbor, jelikož nám uplynulo 5 let. Mnozí tady píší, že při hlasování používají plné mocia tím pádem mají zajištěnou usnášenlivoschopnost. Ale také tady píší, že to mají zanesené ve stanovách že mohou hlasovat na základě plné moci. My ve stanovách nic takového nemáme,ale domnívám se, že to obecně vyplývá z občanského zákoníku. Je to tak? Je tedy možné hlasovat na základě plné moci i pokud to není ve stanovách. díky
Máte pravdu, zastupování při hlasování obecně vyplývá z ObčZ a nemusí být upraveno ve stanovách.
Jediným odpůrcem tohoto systému je Zdenik, ale zatím nedokázal zdůvodnit proč.
V zahraničních úpravách kondominií je omezeno zastupování při hlasování, ale toto omezení je možné pouze na základě zákona a nikoliv na základě pouhých stanov.
Pro příště by bylo vhodné použít jakýkoliv nick. Děkuji.
Hezký den!
Pavel
ale přeci to že se použijí plné moci protože dotyčný se nemůže zůčastnit nemá nic společného s tím, že hlasování je veřejné. plná moc bude součástí hlasovacího lístku, kde bude uvedeno číslo bytu, jméno a o čem se hlasuje s uvedením pro nebo proti. Takto by to nešlo?
pokud se tento systém dostane do stanov pak by eventuelně mohl být použitý, ale stanovy jsou pro spoluvlastníky Tkzv.zákonem to není cár papíru s kterým si může každý předseda dělat co se mu zlíbí tak jak to někteří předsedové předvádí.Stanovy museli předložit při registraci společenství,jinak by společenství nevzniklo.
Zdeniku,
mimo stanovy existuje např. Ústava, LZPS, ObčZ. Na základě těchto zákonů mám právo se nechat zastoupit na shromáždění. Pokud by stanovy zakazovaly zastupování, byly by v této části neplatné.
Můžete svůj názor nějak podložit?
Hezký den!
Pavel
Plné moci ve společenství vlastníků nelze použít protože ve stanovách je stanoveno VEŘEJNÉ HLASOVÁNÍ a to musí být dodrženo,jinak je hlasování neplatné .
Zdeniku,
používat kategorická tvrzení je v českém právu ošidné. To co uvádíte je ale jistě v rozporu s ObčZ.
Navíc nevíte, co má tazatel ve stanovách uvedeno. Oni nejsou jen jedny stanovy obecně závazné.
„Veřejného hlasování“ nijak neomezuje udělování plných mocí.
Pokud máte jiný právně podložený názor, podělte se.
Hezký den!
Pavel
Pavle ve stanovách nikde není odkaz na to,že se v situaci kde se nesejdou spuluvlastníci v 51 procentech automaticky používá obč.zák.to znamená,že se tímto způsobem nedá vzniklá situace řešit a je to vše o komunikaci se spoluvlastníky,aby se tomu předešlo.Navíc pokud vznikne spor,tak to vyhrává spoluvlastník který na tento způsob upozornil (z praxe).
Poslední komentáře