Havarijní stav kanalizace / zjištění v rámci rekonstrukce bytu
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o pomoc. Jsem předsedkyně výboru SVJ a zároveň vlastník bytové jednotky v přízemí. Během rekonstrukce mého bytu jsme zjistili, že kanalizace jedné poloviny domu je v katastrofalním stavu a byla SVJ doporučena ideálně kompletní výměna. Trubky se doslova drolí pod rukama. Tohle potrubí bohužel vede víceméně přes většinu mého bytu – v části, která není podsklepená. Jediná možnost jak se k potrubí dostat je výkop v mém bytě. O tomto „havarijním stavu“ jsem informovala zbývající členy výboru i vlastníky s žádostí o vyjádření (ideálně kladné). Soudní posudek o havarijním stavu nemám,ale situaci zhodnotili dvě nezávislé stavební firmy, které se tímto oborem zabívají. Jedna z nich je firma, která provádí celkovou rekonstrukci bytu a na tento stav přišla a upozornila. Zbývající členové výboru po mě požadují udělání řádného výběrového řízení firmy, a na základě cenových nabídek se pak chtějí rozhodnout. Nicméně mě jejich přístup zastavil probíhající rekonstrukci a absolutně ničí plánovaný harmonogram. Byt je uprostřed izolačních prací podlahy a injektaze stěn, tj. hlína, cihly, prostě stavba, v rouře ve výkopu doslova vidíte, co spláchl někdo nade mnou. Přístup výboru teď poškozuje mě, jakožto majitele bytu. Byt je neobyvatelny, a diky jejich trvání na „výběrovém řízení“ se rekonstrukce posune o několik měsíců. (navazující firmy pak prostě nebudou mít čas). Přitom firma, která byt rekonstruuje je schopná celou záležitost vyřešit jako „součást rekonstrukce“ (kanalizaci by platilo SVJ, byt samozřejmě já). Jak z toho ven? Mám nějaký nárok na kompenzaci např. jiného ubytování, když se celá rekonstrukce posune o několik měsíců? Děkuji za rady, Petra Svobodová
Tazatelka píše: Dle toho, co vše je v bytě plánované udělat by se tím zvýšil náklad na „opravu“ kanalizace cca o milion (střílím od boku, jen z hlavy počítám, co vše se v bytě bude dělat a kolik to bude stát – a ono by to šlo víceméně vše pryč). Odhad maximální doby, kdy by se potrubí muselo vyměnit je 5 let. „Odhad tazatelky“ by platil v případě, že během rekonstrukce bytu odpady nechají v takovém stavu, jak jsou a v příštích letech v opraveném a obydleném bytě bude SVJ zajišťovat opravu odpadů…znovu „rozkope byt“..... U nás je to stejné, ve dvou bytech každého vchodu je potrubí odpadu, horkovodní potrubí k jednotlivým stoupačkám i potrubí SV a TUV vedena pod podlahou prakticky celého bytu; prozatím řešíme potrubí odpadu, které je přístupné a „teče“…z litiny, hlavně oblouky kolen. Montováno v roce 1975 Doporučuji některým odpovídajícím, aby si přečetli všechny příspěvky tazatelky.....než ji začnou napadat…
Není třeba posuzovat ale závadu co nejdřív a za přijatelnou cenu odstranit. Na to jsou již specializované firmy potřebným vybavením a personálem. Mají vlastní ceník úkonů, který pokud vyhovuje všem odběratelům pak nevidím důvod, aby nevyhovoval i vám. Na havárii odpadu není co konkurenčně řešit – potrubí je třeba vykopat, vyměnit a zahrabat. Ceníkem jednicových výkonů, může cenu dodávky spočítat každý sám. Výběrové řízení pro tento případ je zbytečný. Když se stala u nás obdobná havárie, předseda výboru zavolal fi. Herčík a Kříž, do hodiny přijeli a provedli průzkum stavu a dohodli jsme se na termínu a způsobu opravy. Oprava byla provedena včas v dobré kvalitě a za přijatelnou cenu. A to považuji za optimální postup pro tento případ.
paní píše: by se tím zvýšil náklad na „opravu“ kanalizace cca o milion (střílím od boku, jen z hlavy počítám, co vše se v bytě bude dělat a kolik to bude stát)
ona do toho počítá své náklady na rekonstrukci, a pokud řekla výboru, že jí firma řekla cca milion, tak samozřejmě výbor nesouhlasí.
nás před pár lety stála celá nová kanalizace v rd od přívodu do baráku 35000, tak nevím, kde paní vzala milion.
Zřejmě poškodili kangem při bagrování podlahy teubky?
Ale řekl bych, že zemní (oranžové) kanalizační trubky KG stojí pár korun:
https://triker.cz/…2-x-2000-mm/
Takže nahradit shnilou nebo rozmlácenou litinu anebo kameninu, kdybyste měla 6 metrů trubek pod svým bytem, tak cca 700 Kč za 125 mm plus nějaké napojení a hlavně práce…
Stojí vám to za to, se dělat s výběrkem? I kdybyste to měla hradit ze svého?
Asi ne, co?
Osobně bych pod svým bytem ten metr trubek nebo kolik metrů? zdokumetoval, a opravil nebo nechal spravit. Když už to máte vykopané.
Kanalizační trubka stojí pakatel viz výše odkaz na eshop a napojováky na litinu nebo kameninu jsou dostupné.
Pokud tady polemizujete, přiložte foto (přes https://imgbb.com/ ) a rozpočet té vaší firmy co tu trubku nejspíš rozbila (myslím pokud by trubka byla rozbitá už dřív, tak by to pravděpodobně dost smrdělo do vašeho bytu!!)
Z foto a rozpočtu lze usoudit, zda se vás snaží natáhnout anebo o co tam vlastně jde.
Už jsem párkrát kanalizace měnil. Jak šedé, tak zemní oranžové, je to easy jako lego.
„Mám nějaký nárok na kompenzaci“ (Vložil Petra Svobodová (bez ověření), 27. Květen 2021 – 23:06)
Svévolně jste poškodila společnou část domu. Způsobené poškození na své náklady opravte. Není zřejmé, z jakého titulu byste měla mít nárok na kompenzaci a čeho.
Jako vtip je to dobré.
celá tato věc by se měla řešit následovně. V jakém stavu je toto odpadní potrubí? Přežije půl roku, nebo nepřežije ? Jaké škody hrozí, když uděláte klasické výběrové řízení a potrubí bude muset ještě nějakou dobu fungovat ? Pokud je ve stavu, kdy mohou vzniknout škody většího rozsahu než je hodnota samotné výměny, poté by se měla situace řešit „teď hned“. Skočit po prvním řemeslníkovi, který to může dát dohromady a neřešit to, že jiný to udělá o třetinu levněji, ale později. No a pokud to vydrží půl roku, tak udělat klasické výběrové řízení. To, že Vám to koliduje s rekonstrukcí Vašeho bytu není pěkné, ale bohužel s tím nic neuděláte. Jako předsedkyně výboru byste spíše měla znát technický stav vašeho domu a nepouštět se do rekonstrukce svého bytu, když víte, že v sousedství máte takový „průserový“ prvek..
Dobrý den, ono je to s naším celým SVJ celé trochu zapeklité. Nový výbor, jsme SVJ „znovuzaložili“ cca tři roky zpátky. Do té doby v domě SVJ prakticky neexistovalo. Bylo zde sice pár pokusů, ale vždy to dopadlo totální nečinností kohokoliv. Já a i další členové výboru jsme se do domu nastěhovali (koupili byt) a teprve posléze jsme zjistili, jak zoufalá situace opravdu je. Za sebe můžu říct, že při koupi bytu jsem letmý dotaz ohledně SVJ měla, a bylo mi sděleno něco ve smyslu „jo, nějak to funguje“. Jako mladá blbá jsem se o to víc nezajímala:) Teprve posléze jsme jako nový výbor začali zjišťovat jak na tom dům opravdu je. Pro představu, do fondu se leta letoucí nic neplatilo, účet FO byl zázrak, že nebyl v mínusu, správcovská firma byla „jakási paní Krákorová“, která si každý rok za SVJ podepsala daňové přiznání a podepsala ho i za naše SVJ, „prej tak byla dohodnuta…“ (s kým , to dodnes netuším), dům neměl minimálně 10 let žádné revize…atd., atd. Zjednodušeně, dům byl v žalostném stavu a to jak po stránce účetní, tak po stránce stavu objektu. Tím chci říct, že jako SVJ výbor jsme ušli opravdu dlouhou cestu a jsem vděčná, že ostatní členové výboru jsou objetaví lidé, kteří se tomu velmi věnují. Krůček po krůčku se snažíme dávat věci do pořádku. Děláme to zadarmo a ve volném čase. Ano, dobrovolně, ale nemyslím si, že je fér říct „Jako předsedkyně výboru byste spíše měla znát technický stav vašeho domu a nepouštět se do rekonstrukce svého bytu, když víte, že v sousedství máte takový „průserový“ prvek“… jak jistě víte, v SVj se věci nedají řešit ze dne na den. BTW: průser není v sousedství, ale pod mým bytě, respektive teď v mojí kuchyni. Do rekonstrukce svého bytu jsem se pustila ve chvíli, kdy jsme jako barák konečně vyřešili hydroizolaci a a sanaci stěn, v domě byla tak velká vlhkost, že to víceméně ohrožovalo statiku nosné stěny + plíseň ve společných prostorech zasahovala cca do metru a půl nad zem. Samozřejmě tím nejvíc trpěly přízemí byty, tedy i můj.
S tím, že mi to koliduje s mojí rekonstrukcí opravdu neovlivním. Jen mě zajímalo, jak by se řešila situace, kdy se mi protáhne rekonstrukce (dejme tomu) o 3 měsíce, právě proto, že přes můj byt vede výkop, který řeší SVJ záležitost aka katastrofální stav kanalizační roury. V realitě mi z pracovny přes spací patro (díky ukotvení v části stěny, podél které je výkop by tam patro nemohlo zůstat), koupelnu i kuchyni povede ohromný výkop.
Rozumím požadavku klasického výběrového řízení, nerozporuji ho a v téhle chvíli probíhá. Nicméně fakt, že mě to neumožní se nastěhovat do bytu v předpokládaný termín nás jako rodinu bude stát nemalé peníze. (náhradní ubytování, cestování do práce, platba za delší uskladnění věcí z bytu atp.)
K otázce „kdy potrubí vyměnit“. Bylo nám řečeno, že vhledem k tomu, že byt je teď v rekonstrukci, tj. SVJ nemusí dávat byt do původního stavu (jelikož stávající stav je prostě stavba), je ta nejvhodnější doba. Ušetří to SVJ nemalé náklady. Dle toho, co vše je v bytě plánované udělat by se tím zvýšil náklad na „opravu“ kanalizace cca o milion (střílím od boku, jen z hlavy počítám, co vše se v bytě bude dělat a kolik to bude stát – a ono by to šlo víceméně vše pryč). Odhad maximální doby, kdy by se potrubí muselo vyměnit je 5 let. Ale s větší pravděpodobností tak rok (i s ohledem na to, že dům čekají i výkopové práce v rámci hydroizolace tj. zbíječky, otřesy, zásah do zeminy, která je nedaleko.
Děkuji za váš názor. Vlastně mi velmi pomohl si uspořádat myšlenky a přístup k SVJ:) Petra Svobodová
přes můj byt vede výkop – kdo ho udělal? vy. dle popisu jste stavebními pracemi způsobila „tu díru“ do které teď koukáte a poškodila společné části. vy jste výkop udělala, vy navrátíte do původního stavu. co se náhrady za bydlení týká, můžete zkusit náhradu za ty dny či hodiny, kdy se bude měnit společné potrubí, ale vzhledem k tomu, že jste očividně zasáhla svévolně do společných částí a poškodila je, bych byla ráda, kdyby svj zaplatilo alespoň materiál a práci na výměně potrubí.
Radit umíte „dobře“, ale se čtením textu máte zřejmě potíže. Tazatelka uvádí, že to prasklé odpadní potrubí prochází pod jejím bytem, který má momentálně v rekonstrukci, včetně podlah. Tudíž ji zřejmě tlačí termín dokončení opravy společných odpadů, aby měla kde bydlet. Samozřejmě má možnost jít na hotel a veškeré náklady, pak požadovat po právnické osobě SVJ/resp.statutárním orgánu, kterého je dokonce členem:-)
Havárie je havárie a ta se musí řešit okamžitě! Zkuste bydlet v bytě, přes který prochází prasklý odpad, na který je napojenou několik bytových jednotek nad vámi:-)
prasklé odpadní potrubí – já tedy nikde nevidím, že by bylo prasklé – kanalizace jedné poloviny domu je v katastrofalním stavu a byla SVJ doporučena ideálně kompletní výměna. Trubky se doslova drolí pod rukama
Samozřejmě má možnost jít na hotel a veškeré náklady, pak požadovat po právnické osobě SVJ – na základě čeho? že si sama dobrovolně rekonstruuje byt? proč v něm nemůže bydlet? protože SI HO SAMA O SVÉ vůli rozkopala.
Havárie je havárie – já právě nikde nevidím, že by šlo o havárii. výboru se nedivím, když nemá v ruce „papír“, že se jedná o havárii, že to chce řádně posoudit a vzhledem k ceně jít přes VŘ.
BTW: myslím, že většina firem při rekonstrukcích majiteli oznámí, že kromě požadovaného je potřeba udělat ještě tohleto a támhleto, a opravdu to nemusí být havárie nebo nezbytná nutnost.
Potrubí se v místě, kde se stav firma, která dělá rekonstrukci, snažila napojit novou kanalizaci se potrubí rozdrolilo. V tu chvíli byly práce pozastaveny. A začal se řešit celkový stav věci. Ano, v trubce je díra, kterou vidíte, kdo zrovna co spláchl. A koukáte na to z mojí kuchyně. To doma fakt nechcete:) Petra Svobodová
A teprve teď,jsme se konečně dostali k jádru pudla:-)Vy osobně, jste zřejmě bez povolení SVJ(nepíšete, že by Vám někdo něco povolil) zasáhla do společných částí domu (§ 1175) čímž jste narušila celistvost odpadního potrubí a jeho nefunkčnost. Možná, by jste tu škodu měla uhradit raději sama a nečekat až Vám to ostatní schválí.
Také jsme řešili jednu „havárii“ tentokrát s fasádou. Dle stavebníka to bylo nutné řešit teď hned a byl ochotný to teď hned i vyřešit. Za milion. Sehnali jsme si starého pána stavebníka v penzi, dle kterého to v žádném případu havarijní stav nebyl a cena požadovaná stavebníkem byla o 40% přestřelená. Takže spíše bych se obracel na nějaké firmy, které se spíše zabývají stavebním dozorem, inženýringem, poradenstvím a podobnými činostmi , než čistě stavebními firmami…
Jako předsedkyně výboru SVJ, by jste zde měla nejprve citovat, co se o řešení havarijního stavu společných částí domu dle:
"§ 6/366/2013 Sb.,
Společnými částmi domu jsou dále
- přípojky od hlavního řadu nebo od hlavního vedení pro dodávky energií, vody, pro odvádění odpadních vod, pokud nejsou ve vlastnictví dodavatelů, domovní potrubí odpadních vod až po výpusť (zařízení) pro napojení potrubí odpadních vod z bytu, domovní potrubí pro odvádění dešťových vod"
¨
mezi které centrální kanalizace nepochybně patří, píše ve vašich
stanovách! Není-li tam nic řídíte se zákonem!
§ 1208
Do působnosti shromáždění patří
rozhodnutí
2. o opravě nebo údržbě společné části anebo stavební úpravě společné části, která nevyžaduje změnu prohlášení, převyšují-li náklady částku stanovenou prováděcím právním předpisem; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného,
„Během rekonstrukce mého bytu jsme zjistili, že kanalizace jedné poloviny domu je v katastrofalním stavu a byla SVJ doporučena ideálně kompletní výměna“
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Připomínám tazateli VN, že to „zjistili až při rekonstrukci“.
Paní předsedkyni si dovoluji připomenout,
- že stav kanalizace se dal snad tušit, když znají stáří domu
- že se přeci nemusí doprošovat ostatních statutárů, protože rozhoduje (jak známo) nikoli výbor, ale nejvyšší orgán SVJ (aktuálně asi per rolam) bez ohledu na to, zda jde o byt statutára nebo tzv. „obyčejného“ vlastníka.
Máte pravdu, výbor SVJ by měl znát stav domu. O historii našeho SVJ píšu výše. Není to omluva, ale vysvětlení. Celý SVJ výbor dělá veškeré kroky spojené se správou domu s nejlepším vědomím a svědomím. Což neznamená, že se vždy shodneme. Bohužel při přebrání domu v tak šílením stavu, jako byl ten náš je opravdu nemožné veškeré nedostatky zjistit hned. Celé tři roky neřešíme nic jiného, než opravujeme urgentní položky a víceméně se pořád mění jejich pořadí. Velmi pomalu celý stav zlepšuje, ale tohle opravdu nikdo netušil a ani nemohl. Na naši obhajobu, dokonce jsme před cca rokem dělali kamerové zkoušky kanalizace – ale bohužel do téhle části trubek se kvůli zatáčce prostě nepodařilo dostat. Výměna části, kterou jsme zkoukli, nám byla doporučena, Nicméně nebyl to havarijní stav. Což v domě, kde je v havarijním stavu spousta věci znamená jediné – opravit vše, co je v havarijním stavu a hned potom se pustit do toho ostatního.
O výměně se již per rollam hlasovalo a byla schválena.
Mě spíš zajímalo, jak mám řešit, že se mi touhle událostí úplně rozhasí harmonogram rekonstrukce bytu a tudíž se i o dost zvýší náklady. Do celé záležitosti v téhle chvíli vchází i moje, řekněme, ego. Kdy si uvědomuji, že pro SVJ dělám ve svém volném čase opravdu hodně. A to mi nevadí, ale nepříjde mi správné na tom ještě tratit finančně.
Děkuji za vaši reakci. Petra S.
„úplně rozhasí harmonogram rekonstrukce bytu“ (Vložil Petra Svobodová (bez ověření), 29. Květen 2021 – 10:51)
Poněkud přeháníte. Výměna kusu trubky nestojí 1 000 000 Kč ani úplně nerozhasí harmonogram.
Škodu hradí škůdce.
Poslední komentáře