Fond oprav - přispívat na opravy a investice bez vyúčtování DZ a bez finančního plánu?
Mohu se zkušnějších zeptat, zda musím přispívat do „FO“ i když se orgán SVJ a správce neobtěžují předložit shromáždění jeho vyúčtování? V ročním vyúčtování pro byt se FO nezobrazuje, finance jsou na účtu správce,v zápisu ze shromáždění je strohý bod " schvaluje zprávu o hospodaření a účetní uzávěrku". Jakou formou má orgán SVJ informovat o hospodaření? Stačí pronést něco na schůzi, nebo musí existovat zpráva v písemné podobě? Jakou formu má mít účetní uzávěrka? Listina (-y) od účetního, tedy klasické účetnictví, nebo jen jakýsi „seznam“? Odevzdává SVJ daňové přiznání? Děkuji Hana.
Hano, chcete-li znát přesnou výši závazku SVJ vůči Vám, požádejte průkazně o vyúčtování Vašich záloh. Podle českých účetních standardů je přijatou dlouhodobou zálohu nutno vyúčtovat alespoň jednou ročně. Odmítne-li Vám SVJ tuto informaci, přestaňte zálohy hradit a skládejte je do úschovy.
Na cizím účtu (správce) mohou vaše finance být, avšak považuji to za nerozumné. Vy sama nejste povinna bez právního důvodu nic hradit na cizí účet. Vaší zákonnou povinností je hradit na účet SVJ.
Účel a výše vybíraných záloh jsou jednoznačně popsány v § 15 odst. 2 ZoVB, stačí si přečíst: „K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech .“
Zálohu je tedy možné vybírat na výdaje, které bude nutné vynaložit k zachování domu a jeho funkce. Např. je známo, že radiátory topení mají určitou odhadovanou životnost a pak bude NUTNÁ jejich výměna. Skládání záloh k tomuto účelu je tedy v souladu se zákonem. Totéž by platilo např. o budoucí opravě izolace, střechy nebo fasády. Naopak u stříšky nad vchodem, nebo u zateplení domu (které není opravou ani údržbou) by SVJ muselo napřed prokázat, že jde z nějakého důvodu o výdaj NUTNÝ.
Vždy bude záležet na stavu konkrétního domu: u panelového domu z 80. let není zateplení nutným výdajem; u bytového domu bez dostatečné izolace (v němž promrzají zdi a objevuje se plíseň v bytech) půjde naopak o výdaj velmi nutný. Ovšem v tomto případě hrozí prodlení a SVJ by raději mělo zateplení zafinancovat z úvěru a nečekat na naspoření potřebné částky.
lake
Omlouvám se, ještě jedna otázka. Spoříme si v dlouhodobé záloze (KZ nemáme) a spoříme na několik akcí. Sem tam se na schůzích živě diskutuje, zda dřív udělat stříšky nad schody, opravit narušenou izolaci nebo zateplovat… Co mohou jednotlivé akce stát, PV odhaduje. Na „FO“, resp. DZ máme dost peněz na všechny plánované akce, ale nic se neděje. Termíny stanoveny nejsou, spoříme dál, zřejmě čekáme na „výhodnou“ nabídku, rozuměj dodavatele ochotného vyplatit „všimné“ do správné kapsy. Když ze zákona musím přispívat na správu, tedy i na DZ, jakou povinnost má SVJ. Přehnaně, může si odhlasovat, že budeme spořit a až budeme mít 20 milionů, začnem čerpat ??? Nebo že nejpotřebnější opravy v hodnotě 2 mio, které v pohodě na účtu máme, se uskuteční po Svatém dyndy? Evidentně se to dá natahovat ad absurdum, když je většinová podpora zajištěna společným zájmem na provizi a názorem, „vždyť je to ještě dobrý, tak co by se opravovalo… Teče do základů, no a, mně do bytu v třetím patře neteče, bude se mne to týkat až mne to začne trápit“. Smůla je, že téhle „garnitury“ je plnej barák. :-(
Hano, pokud máte důkazy, že je u vás korupce, tak podejte trestní oznámení. Pokud důkazy nemáte, tak pouze pomlouváte a to je také trestný čin. Nevím o jakém SVJ, které má povinnosti, mluvíte, asi nechápete, že součástí SVJ jste i vy, tak něco dělejte a nefňukejte.
Poslední komentáře