Dveře a počet klíčů(čipů)
Dobrý den, jsme SVBJ.Nemůžeme se dohodnout na přidělení počtu klíčů od domovních dveří. Někdo navrhuje ,aby klíče byly rozdány podle osob,tzn., klíč dostane platící osoba za služby + 4 klíče na byt.jedn. navíc – úhrada z fondu oprav, druhý tábor navrhuje neomezený počet klíčů. Jedni tvrdí : to se nemusí vůbec zamykat, druzí, kteří byty pronajímají různým osobám, a tyto osoby nejsou přihlášeny k úhradě za služby ( a nikdo jim nikdy neprokáže, že jsou tam déle než 90 dní – je to neprokazatelné)říkají, že nemůže být nikdo omezován na svých právech . Ve stanovách to není nijak ošetřeno.Kdo má pravdu? Máte někdo zkušenosti? Poraďte nejlepší variantu. Děkuji Jarmila
- Nerozumím pojmu osoba přihlášená k úhradě za služby.
- Zvlastní zkušenosti s klíči. Máme nové vchodové dveře plastové. Nechal jsem vyrobit dostatečné množství klíčků – kopii z originálu na náklady z fondu oprav. Klíče se rozdaly podle potřeb vlastníků. Většina vlastníků chtěla jenom tolik klíčů kolik má obyvatel v bytě. S tím , že si můžou přijít pro další v případě potřeby. Dále jsem nechal vyrobit náhradní vložku která pasuje na stávající klíče.
Nemá smysl podle mne rozdávat omezený počet klíčů na byt, protože kdokoliv si může samozřejmě klíč zkopírovat a kopie z kopie poškozuje vložku, to není z mé hlavy ale z " klíčnické".
Dobrý den, děkuji za názor a pokusím se vysvětlit situaci V bytě je hlášeno a za služby platí např. 5 osob – ve skutečnosti jich tam je více a také se tam hodně střídají, jim je jedno zda majiteli bytu klíč vrátí či ne a majitel od nich dostane peníze za ubyt. službu a je mu to také jedno.Už to má v ceně. Ten klíč si nechá zaplatit. Poté přijde, že klíč ztratil – v dobrém případě, když mu ho nikde neudělají anebo když se jedná o čip – potřebuje ho zase pro jinou osobu.
- Má si klíč nebo čip zaplatit? Jak mu proúčtovat Vaši námahu za
pořízení
klíče či čipu? V tomto případě bych nedoporučovala dát kartu z ruky,
protože pak těch klíčů by bylo „neúrekom.“
- Jaký má smysl vůbec zamykat dům,pořizovat nákladný zámek –
vložku,
když od domu má klíč kde kdo?
Vy máte asi štěstí, máte ukázněné spoluvlastníky, ale věřte , ne všude je tomu tak? a potom Ti , co mají byt k bydlení a ne na výdělek na toto doplácejí ve formě úhrad za výtah, vodu, el., popelnice atd. Věřte, že nikdo nechce nikoho omezovat na svých právech, ale také nemůže být zase druhá strana poškozována a proto ten dotaz, jak to nejlépe ošetřit.Možná, že to ani nejde. Jarmila
To je správný dotaz. Také bych podle počtu lidí v bytě pokud možno nic neúčtoval. Vhodnějším kritériem je spoluvlastnický podíl, ve speciálních prípadech počty zařízení (počty vodoměrů, televizních zásuvek, ad.)
Dobrý den, je to jistě administrativně jednodušší, my to tak také děláme, ale v některých položkách to spotřebu nevystihuje, s pozdravem, Petr Vávra
Jak jste přesvědčil spoluvlastníky, aby se rozúčtovávalo podle spoluvlastnických podílů? Toto řešení má pro svoji jednoduchost a kontrolovatelnost svůj nesporný půvab. Rozúčtování největších položek (tepla a vody) je dáno (závaznou vyhláškou, resp. podle poměrových měřičů). Zbývají řádově menší položky, a tady bych se chtěl pokusit prosadit rozúčtování zbytku podle podílů. Už jenom proto, že počet osob je nekontrolovatelný. V domě jsou důchodci, kteří z domu prakticky nevycházejí, normální pracující, kteří jezdí každý víkend na chatu a doma jsou jenom ve všední den v noci, studenti, kteří přijíždějí na víkendy, ti všichni jsou pro účely rozúčtování jedna osoba. Kromě toho, počet bydlících osob v bytě patří k údajům, které by nemusely být volně přístupné.
Dobrý den, ano, SV, TUV, teplo máme měřeny. Na shromáždění se mi povedlo přesvědčit ostatní, že z podílů vycházející rozůčtování bude menším zlem, než švindlované počty osob a fízlování z tohoto vycházející., s pozdravem, Petr Vávra
Dobrý den, mohu Vám pouze sdělit svou zkušenost. Přidělili jsme každé bytové jednotce 2 klíče na účet SVJ s tím, že dle předchozího zjištění požadavků, jsme nechali za režijní úhradu vyhotovit žádaný počet klíčů navíc. Každý vlastník podepsal převzetí počtu klíčů. ( u pronajímaných bytů je v zájmu majitele bytu převzít zpět klíče při ukončení nájmů) (některé čipové(kartové) systémy umožňují i pesonifikace čipů (karet) a případné vyřazení ze systému dle požadavku (při ztrátě – krádeži čipu/karty), s pozdravem, Petr Vávra
Vážená paní Jarmilo, souhlasím s panem Vávrou a doplňuji: nešetřete na vložce zámku – lze koupit vložku tvrzenou (vydrží délé), s protiprachovou úpravou – vhodné do vstupních dveří do domu, s úpravou proti odvrtání (snadnému).
Ve vašem případě by bylo nejvhodnější zajistit vchod pomocí čipu – při strátě lze oprávnění čipu vymazat a ve stanovách SVJ stanovit, že počet osob pro služby je dle počtu vydaných činných čipů (kojenci sami nechodí). Budete mít pokoj a za určitých podmínek z daného technického zařízení zjistíte, kdo se kolikrát coural.
Užijete-li čipy pro výtah, můžete rozúčtovat náklady výtahu dle počtu jízd pro jednotlivé byty.
Matějka
Vážený pane Matějko, počet klíčů s počtem bydlících osob pro rozúčtování služeb nesouvisí. Klíč mohu mít pro své děti, rodiče a další blízké osoby, pro úklidovou službu, pro pomocnici k dětem, pro správce bytu, pro rozvážkovou službu, pro důvěryhodnou osobu, u níž klíč nechávám jako rezervu atd. atd.
Evidenci počtu a času vstupů osoby do domu už bez výslovného svolení této osoby vést nejste oprávněn vůbec. Je vidět, že povědomí o ochraně soukromí je obecně stále nedostatečné.
Dle mého názoru má každý majitel nárok na takové množství čipů, jaké potřebuje pro sebe a své blízké. Základní množství čipů např. podle evidovaných členů domácnosti zadarmo nebo za zákl.cenu plus další čipy za paušální cenu schválenou sdružením. Je na jeho zodpovědnosti, komu čip svěří. Čísla čipů budou evidována sdružením na jednotlivé majitele byt.jednotek a použita pouze v případě vloupání, krádeže v domě nebo podobných případech. Stejně tak využití kamerových záznamů sledujících vchody pouze z přízemí popř. střechy. Každé jiné využití evidence počtu vstupů, kamerových záznamů apod. je porušením osobní svobody. Zajímalo by mne, jestli zneužití získaných údajů a statistik z vchodových čteček a kamerových záznamů předsedy a předsednictvy SVBJ je nějakou vyhláškou nebo zákonem regulováno. Ví to někdo?
Musím reagovat. Od svého bytu ať si každý nechává klíč u kdekoho, ale tady jde o společný dům pokud tomu já rozumím, a pokud bude mít klíč kdekdo, pak se nemusí vůbec zamykat. To můžete chtít klíče pro řemeslníky, kominíky atd. Proč to nemá být evidované? Každý má nárok na své soukromí, ale asi to každý chápeme trochu jinak. U nás máme bandu feťáků a oni všichni mají klíče, nechávají si otevřeno a není proti tomu ochrany. Myslím, kdyby byl počet klíčů omezen a nedal by se přidělat / čipy/, tak by to bylo nejlepší. Kdo je slušný ,promiňte, tak mu to nemůže vadit. To je můj názor. Pavlovská
Poslední komentáře