DPFO z pronájmu
Zdravím, pronajímáme bývalý sklad na uhlí. Bylo nám řečeno, že ze zisku po zdanění DPPO si máme každý ještě ze svého podílu na tomto zisku zaplatit daň z příjmů fyzických osob. Máte s tím zkušenosti? Je to tak?
Pane Laku, proč nenapíšete postup, který je podle Vás správný a místo
toho shazujete úroveň diskuze impertinentními výrazy.
To jsem o Vás měla vyšší mínění. Nehledě k tomu, že §18
odst.3 Zákona o daních z příjmu hovoří jasně. Pokud se pronájem
stále ještě společných prostor účtuje přes právnickou osobu a
vlastníci si chtějí zisk rozdělit, musí ho zdanit. Jiná věc je, pokud se
zisk použije ke správě domu. I přesto se ale nejméně jednou
danit musí.
Tento zisk bohužel stále podléhá dvojímu zdanění. SVJ zdaní 19% a výsledný zisk se po schválení účetní závěrky může rozdělit, buď se tak rozhodne na shromáždění, nebo už existuje zápis z předchozích schůzí shromáždění. Rozdělovaný zisk se daní 15% srážkovou daní a povinnost odvést tuto daň má SVJ. A to při výplatě, nejpozději do 3 měsíců od schválení závěrky. Vlastníkům přijde už zdaněný zisk, který další dani nepodléhá, ani se neuvádí v DP.
Co se zde píše je naprostý nesmysl. Neexistuje žádný rozumný důvod ke dvojímu zdanění příjmu z pronájmu. Jen osoba s velmi podprůměrným rozumem by postupovala tak, jak napsal HellKoc.
I úvodní dotaz je poněkud zvláštní: k tomu, aby došlo ke dvojímu zdanění, je možno dospět jedině tak, že účetní jednotka poruší povinnost vést účetnictví tak, aby podávalo věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky.
Jedině pokud výbor je zcela neschopný, účetní netuší jak se má vést účetnictví právnické osoby a vlastníci jednotek se chovají jako slepice s uříznutou hlavou – pouze při souběhu těchto tří okolností by mohlo skutečně dojít ke dvojímu zdanění příjmu z pronájmu.
lake
Poslední komentáře