DPČ nebo smlouva o výkonu funkce?
Je nutno s předsedou samosprávy a členem výboru samosprávy SA uzavřít smlouvu o výkonu funkce nebo dohodou o pracovní činnosti?
Není třeba uzavírat smlouvu o výkonu funkce ani DPČ. Jde o volený orgán samosprávy (organizační složky družstva) a vše, co se týká samosprávy vč. výboru samosprávy najdete ve stanovách družstva.
Není nutno.
Pokud by pak někdo chtěl, pak mandatni smlouvu odhlasuje shromazdeni.
Povinnosti a zodpovednosti se smlouvou nezbavi a vysi odmen urcuje shromazdeni, třeba i každý rok .. pak by bylo třeba menit smlouvu. Muze tam byt i odstupne .. ale to se u tak malych organizaci nedela. Další důvod muze byt dovolena a hygienicke potřeby.
Pokud se domníváte, že jste první kdo to řeší a že tu na to ještě nejsou vlákna, tak se mýlíte. Můžete čerpat informace. Vláken tu je „háfo“
Např.
Viléme.,
souhlasím s Vámi, že samospráva družstva není SVJ z hlediska právní subjektivity, řečeno terminologií před NOZ.
Nicméně v tomto vláknu se řeší, zda lze uzavřít na výkon funkce ve voleném orgánu smlouvu podle zákoníku práce. A v tom jsou členové volených orgánů samosprávy družstva resp. výboru SVJ postaveni do stejné pozice.
Stručný vývoj názorů legislativců a soudců od roku 1994 na problém, zda lze uzavřít vztah podle zákoníku práce se členy volených orgánů, jsem uvedl zde:
http://www.portalsvj.cz/…ana-podle-zp
Hezký den!
Pavel
Pavle,
ve vlákně „Odvody z odměn členů volených orgánů“ jste odkázal na článek „Odvody a daňové povinnosti při pobírání odměny v družstvu či SVJ podle stavu k 1.4.2019“ https://webdomu.cz/…tvo-svj-2018
V něm se uvádí:
„Výkon volené funkce nelze vykonávat na dohodu o provedení
práce
Výkon volené funkce předsedy družstva, člena představenstva, kontrolní
komise nebo člena výboru nelze vykonávat na základě dohody o provedení
práce. Jedná se o volenou funkci, která je vykonávána v případě
družstva dle zákona č. 90/2012 Sb. (ZOK), v případě SVJ dle zákona č.
89/2012 Sb. Dohoda o provedení práce je upravena zákoníkem práce a
nemůže být použita na výkon volené funkce statutárního či kontrolního
orgánu družstva a SVJ.“
Pane Pokorný,
v tomto vlákně jsem dal odkaz
http://www.portalsvj.cz/…ana-podle-zp
Z něho cituji:
„Ústavní soud v bodu 47 Nálezu I. ÚS 190/15 ze dne 13.9.2016 uvádí, že z pracovně právního pohledu není důvod, pro který by nemohl člen statutárního orgánu vykonávat svou činnost na základě smlouvy, v níž bude ujednán režim zákoníku práce. Zda je ujednán režim zákoníku práce, je třeba posuzovat především podle úmyslu stran.“
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře