Dotaz k ohřehu a účtování teplé vody

Vložil Jan Polák, 7. Říjen 2010 - 17:15 ::

Dobrý den,

před časem jsme v našem panelovém domě zrekonstruovali kotelnu a při tom se několik vlastníků odpojilo od centrálního ohřevu teplé vody. Proto zbytek majitelů sdružil prostředky a v kotelně byly nainstalovány 2 bojlery na ohřev teplé vody. Četl jsem i příslušnou vyhlášku o účtování, ale nejsem z toho moc moudrý. Potřeboval bych osvětlit několik věcí, pokud to tu bude někdo vědět.

  1. Musí se do nákladů na ohřev vody počítat i základní složka nákladů, když se voda ohřívá v našich bojlerech?
  2. Musí základní složku nákladů platit také ostatní majitelé BJ, kteří mají své vlastní bojlery v bytě?

Zmíněná „základní složka nákladů“ mi přijde jako nesmyslná platba, když se voda ohřívá v našem vlastním bojleru. To samé si myslím i o účtování základní složky nákladů na vytápění, neboť se topí z naší kotelny, která byla zrekonstruována i z mých peněz. Pomůže mi někdo osvětlit smysl této „základní složky nákladů“?

Předem děkuji všem za odpovědi a pomoc

S pozdravem

Jan Polák

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 8. Říjen 2010 - 1:56

    Pane Poláku,

    společenství (je-li provozovatelem kotelny) má účtovat za teplo a teplou vodu (TV) věcně usměrněnou cenu, která obsahuje všechny oprávněné náklady včetně splátek počáteční investice. Tato investice se tedy rozpouští v ceně tepla/TV po stanovenou dobu (např. po dobu splácení úvěru). Základní složka je určena i pro tento účel: vlastník, který neodebere ani litr vody, se přece musí podílet na úhradě nákladů na pořízení kotlů a na rekonstrukci kotelny.

    Nemůže (a podle vyhlášky 372/2001 Sb. ani nesmí) beztrestně vycouvat z placení a odpojit se od společného zdroje. Ten byl totiž projektován a dimenzován na určitou spotřebu. Provozováním s nižším vytížením (u plynových spotřebičů) klesá účinnost, zvyšují se provozní náklady. Zvyšuje se i podíl fixních nákladů na každého ze zbylých vlastníků.

    Pro kotelny starší, před rekonstrukcí, se do ceny tepla a TV může započíst částka na tvorbu rezervního fondu ke krytí budoucích nákladů na rekonstrukci (pokud SVJ je vlastníkem kotelny a pokud tento fond vytváří). Opět si z toho můžete vyvodit, k čemu poslouží základní složka nákladů.
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Nabídnu Vám ještě jiné zdůvodnění, stejně dobré jako předcházející.

    U tepla předávaného ústředním topením dochází vždy k prostupu tepla do místností nejen přes radiátory, nýbrž i vodorovnými a svislými rozvody (stoupačkami). Dále dochází k značnému prostupu tepla z vytápěných bytů do těch, v nichž šetřílci uzavřeli ventily na radiátorech. Tuto neměřenou, avšak existující spotřebu tepla vyjadřuje základní složka. Zkuste cvičně uzavřít radiátory v bytě a čekejte, kdy teplota uvnitř poklesne na venkovní teplotu...

    U teplé vody je nutná její recirkulace v rozvodech. Jinak byste neměl TV k dispozici po otevření kohoutku, nýbrž až po odtečení litrů či desítek litrů. Ztráty tepla cirkulací nejsou zanedbatelné a tvoří (podle odběru a kvality izolace potrubí) asi 15% až 30% nákladů na ohřev TV. Na krytí ztrát ohřevu se musí podílet i ten, kdo žádnou vodu neodebral.

    lake

    Vložil AnonymousHF (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 10:08

    „společenství (je-li provozovatelem kotelny) má účtovat za teplo a teplou vodu (TV) věcně usměrněnou cenu, která obsahuje všechny oprávněné náklady včetně splátek počáteční investice. “

    Dobrý den, investuje-li SVJ do zřízení vlastní kotelny (pro zjednodušení např. 1 mil. Kč), pak pokud do ceny za teplo zahrnu splátky počáteční investice (patrně myšleno ve formě odpisů), pak de facto zaplatí SVJ tento náklad dvakrát – poprvé jako počáteční investici, podruhé rozpuštěnou v ceně tepla, takže by pak společenství kotelna stála 2 mil. Kč.

    Opravdu to takto myslíte?

    Samozřejmě že pokud kotelnu postaví jiný subjekt a náklady rozpustí do cen tepla koncovým odběratelům, pak je to v pořádku. Ale je-li to investice společenství (např. z našetřených peněz z dlouhod.zálohy), pak je to postavené na hlavu.

    Vložil lake, 8. Říjen 2010 - 10:33

    Pro AnonymousHF:

    Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou, psal jsem o splácení úvěru. Rozumné (a daňově správné) je náklady na pořízení kotelny promítnout spravedlivě do ceny tepla tak, aby všichni platili podle své skutečné spotřeby. Společenství jistě může přijmout i ten (podle mne nerozumný) názor, že náklady rozpočítá naslepo podle podlahových ploch.

    Švindlem ovšem je případ, kdy předseda SVJ takto "vypumpuje" účet dlouhodobé zálohy a vlastníkům jednotek pak předkládá porovnání cen tepla před odpojením a po něm - ovšem bez započtení tohoto počátečního nákladu. Cena za GJ pak vychází nereálně nízká.

    Když se k tomu ještě přidá trik s placením spotřeby energie, mezd obsluhy, oprav, prohlídek a revizí kotelny přímo ze záloh na správu, všichni jsou naivně přesvědčeni, že to teplo je tak neuvěřitelně levné. Předseda je pašák!

    Že to zaplatili jinak jim většinou nedochází ...

    lake

    Vložil AnonymousHF (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 10:36

    Pane lake, rozumím Vám i kalkulaci věcně usměrněné ceny. Jistě, pokud chci dát vlastníkům reálnou cenu tepla, pak zakalkuluji vše, aby mohli porovnat cenu z domovní kotelny s cenou od tepláren. Ovšem pokud budeme za tuto reálnou cenu teplo i rozúčtovávat, pak tu počáteční investici zaplatíme 2×. Opravdu mě tato otázka zajímá, protože zrovna tuto situaci rešíme. Cena od tepláren za 2009 620 Kč/GJ, podle kalkulace na domovní kotelnu by byla 375 Kč/GJ nebo VČETNĚ ODPISŮ 440 Kč/GJ. Investice by byla hrazena z dlouh.zálohy bez nutnosti úvěru. A já si tedy myslím: ano, pro účely srovnání cen tepla je správné použít cenu včetně odpisů, ale pro samotné rozúčtování nákladů, tzn. platby za teplo od jednotlivých vlastníků, bych správně ekonomicky měla brát cenu bez odpisů, neboť tato investice již byla jednou uhrazena.

    Prosím o názory těch, co třeba tuto problematiku již v praxi řešili. Předem děkuji, HF

    Vložil Pavel, 8. Říjen 2010 - 11:05

    Mám jiný názor.

    Smyslem účetních odpisů je našetřit si za dobu životnosti na pořízení nové investice.

    Pokud kotelna má životnost 20 let, tak roční odpisy činí 1/20 a za 20 je nešetřeno na novou kotelnu.

    Samozřejmě pomíjím cenový a technický vývoj a inflaci.

    Ekonomicky správně je tedy kalkulovat cenu včetně účetních odpisů.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous j (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 14:41

    Copak SVJ odepisují?? Pokud ano, na účetní odpisy si navíc vybírají zálohy??? Lenka

    Vložil AnonymousHF (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 12:27

    Pane Pavle a lake, jak ale vysvětlit vlastníkům jednoduché počty, a to sice:

    odpisy kotelny 46.667/rok, tj. za 15 let (životnost) cca 700.000,–. Ovšem místo ceny 375,– Kč/GJ budou platit 440,– Kč/GJ.

    Dlouhodobá záloha cca 460.000/rok, tj. za 15 let našetřeno 6,9mil.

    Otázka všetečných vlastníků tedy bude nasnadě: Proč mám nyní platit vyšší cenu za teplo (s odpisy), když stejně můžeme po vypršení životnosti pořídit novou kotelnu z dlouhodobé zálohy, která bude na takovou mizivou investici dostatečně vysoká?

    HF

    Vložil lake, 8. Říjen 2010 - 11:34

    Souhlasím s panem Pavlem, odpisy jsou čistým řešením. K tomu ovšem zařízení kotelny musí být v majetku SVJ - právnické osoby.

    Že to jde i opačně - přes půjčku - předvedl dodavatel tepla v našem městě. Před sedmi lety oslovili vlastníky domů a budov s tím, že v každém bude vybudována vlastní předávací stanice (namísto původní jedné centrální pro celé sídliště). Samozřejmě s elektronickou regulací, zdarma na náklad dodavatele tepla. No neberte to za tu cenu ...

    Pak si na tyto akce vzali bankovní půjčku s nikterak nízkým úrokem a její splátky nyní zahrnují do věcně usměrněné ceny tepla. Jak jinak, že.

    Zda je postup s odpisy ekonomicky výhodnější bude záležet na rozdílu výše úroku z vkladu a z úvěru.

    lake

    Vložil lake, 8. Říjen 2010 - 11:01

    Pane AnonymousHF,

    myslím, že jste vystihl, že se jedná o dva různé pohledy. Jestliže jste se již rozhodli a investovali částku našetřenou předem, máte dvě možnosti:
    (a) do kalkulace nákladů tento počáteční náklad nezahrnete,
    (b) povedete počáteční náklad jako PŮJČKU od vlastníků jednotek, budete ji řádně splácet a náklady na její splácení (řekněme po dobu 20 let) zahrnete do ceny tepla.

    V prvním případě se na nákladech vlastníci podílejí bez ohledu na to, jak hospodaří s teplem. Ve druhém případě budou ve finanční výhodě ti, kdo teplem šetří a/nebo investovali do nových oken.

    Zde se před časem probíral případ tří stejných domů se společnou kotelnou pořízenou z příspěvků tří SVJ (poměrně podle podlahových ploch). Jenže je-li jeden z domů kompletně zateplen, jeho spotřeba ve srovnání s nezatepleným domem je o 40% nižší. Správně se tedy měli na výstavbě kotelny podílet podle toho, kolik tepla každý dům z této společné kotelny odebírá. Totéž platí pro úhradu provoznch nákladů.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".