Dotaz

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 15:41 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jesli ve volbě nového výboru SVJ mohou být manželé. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JarekSVJ, 31. Říjen 2007 - 16:59

    Členem voleného orgánu společenství nemůže být současně ten, jehož příbuzný v řadě přímé, sourozenec nebo manžel (manželka) je členem voleného orgánu společenství. Členství v jednom voleném orgánu společenství je neslučitelné s členstvím v jiném voleném orgánu tohoto společenství.

    Vložil Pavel, 31. Říjen 2007 - 17:42

    Pane Jarku, z Vašich odpovědí lze odhadnout, že se v problematice SVJ orientujete.

    Ale pokud jste pouze citovat ty vypečené vzorové stanovy, tak laik, který sem náhodně nahlédne, to může vzít jako povinnost.

    Já jsem se ve svých stanovách neomezoval, nechal jsem tam větší vůli pro případ kdyby nebylo jiné varianty, ale při hlasování, kdybych měl možnost výběru z několika kandidátů, tak bych určitě nehlasoval pro příbuzného. V tom s Vámi souhlasím.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Pavel, 31. Říjen 2007 - 17:07

    Ze vzorových stanov obecně nic nevyplývá!!

    Vzorové stanovy jsou závazné pouze pro ta společenství, která si neodsouhlasí vlastní stanovy, nebo pro ta společenství, která si vzorové stanovy (nebo jejich část)sama odsouhlasí.

    Ale pokud si SVJ přijme stanovy v souladu se ZoVB, a podmínku „nepříbuznosti“ tam nedá, tak jsou vzorové stanovy jen cárem papíru.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil JarekSVJ, 31. Říjen 2007 - 17:12

    Já jenom citoval, znám působnost vzorových stanom. Z praxe můžu uvést a to nebudu citovat nějaké §, zákony, názory, udělat si z výboru rodinný podnik to by bylo na zlou krev v domě.

    Vložil FilipN, 31. Říjen 2007 - 17:12

    A co když přijaté stanovy neupravují věc, která je upravena ve vzorových stanovách, ač by ji upravovat měly? Platí v takovém případě (pro tuto věc) vzorové stanovy?

    Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 17:26

    Nikoliv, dle novelizace 371/2004 pouze je vyžadováno, aby schválené Stanovy povinně obsahovali náležitosti obsažené v §9 odst.14 zákona, pokud je neobsahují řídí se jimi, s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil FilipN, 31. Říjen 2007 - 15:59

    To je dobrý dotaz. Jenom bych rozlišil případy:

    1. oba manželé jsou společným členem společenství (byt mají v SJM),
    2. každý z manželů je samostatným členem společenství (každý vlastní svůj byt),
    3. jeden z manželů je členem společenství (vlastní byt), druhý nikoliv,
    4. jiná situace (např. manželé mají jeden byt v SJM a jsou tak společným členem společenství, a k tomu jeden z manželů vlastní další byt, a je tak samostatným členem společenství).

    Rovněž děkuji za názory.

    Obdobný dotaz lze mít při více vlastnících bytu (ne-manželích). Výbor by tak mohl (nebo nemohl?) být tvořen vlastníky jednoho bytu.

    Vložil Pavel, 31. Říjen 2007 - 16:20

    Domnívám se, že pokud ZoVB nezakazuje volit příbuzné do výboru, tak je to možné. Ani návrh nového ZoVB to nezakazuje.

    Pohybujeme se v soukromém právu, kde, zjednodušeně řečeno, co není zakázáno, je dovoleno.

    Podporu pro svůj názor bych hledal i v obchodním zákoníku, který „příbuznost“ také nazakazuje. Podle výpisů z OR lze snadno zjistit, že je to rozšířená praxe u tzv. rodinných společností.

    A tak jediným předpisem, který tuto problematiku může regulovat jsou přijaté stanovy. Pokud si to vlastníci přejí, tak ať si to zakáží.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".