dotaz
Dobrý den, jak postupovat při hlasování stanov pokud jeden z členů zemře a nový majitel ještě není zapsaný do katastru nemovitostí? Při hlasování se počítá 100% s počtu zůčastněných,pak nedosáhneme podle podílu 75% při odhlasování stanov,jsme SVJ kde je šest bytů.
Záleží na tom, jak bylo společenství založeno (§ 1206, § 1208, § 1200 NOZ).
a) Jestliže společenství bylo založeno na základě prohlášení vlastníka nemovité věci, že si přeje rozdělit svá práva k domu a pozemku na vlastnická práva k jednotkám, nebo tak bylo ujednáno již ve smlouvě o výstavbě, potom stačí splnit dvě podmínky.
1) aby shromáždění bylo způsobilé se usnášet. (= musí přijít tolik vlastníků, aby měli většinu všech hlasů ve společenství) a
2) aby shromáždění mohlo schvalovat stanovy. (= aby „pro“ hlasovala většina hlasů přítomných vlastníků.)
Za těchto podmínek nevidím problém. Při stejných bytech by ve Vašem případě stačilo, aby přišli 4 a pro byli 3.
b) Jestliže společenství bylo založeno jinak, potom je situace složitá, protože by pro schválení stanov byl potřeba souhlas vlastníků všech jednotek (=100%-ní souhlas).
Zde moje znalosti paragrafů končí, ale zkusím to řešit pomocí zdravého selského rozumu.
Dědické řízení nebo jakékoli jiné řízení o převodu vlastnických práv k bytu (jednotce) může trvat léta. Jistě není smyslem zákona nedělat po celou tu dobu nic, nechat vše chátrat a čekat. Vyšel bych teda z toho, že společenství mělo dřív 6 bytů a 6 různých vlastníků a po zmíněné smutné události má 6 bytů a 5 různých vlastníků. Souhlas všech vlastníků jednotek bych chápal jako souhlas zbylých pěti vlastníků. Až skončí dědické řízení a nový vlastník bude zapsán do veřejného seznamu, potom buď přijme odsouhlasené stanovy, nebo se věc bude řešit dohodou, nebo soudně.
Poznámka: Jestliže dědické řízení již skončilo a nový vlastník je známý, a čeká se jen na zápis do veřejného seznamu, potom bych buď počkal (je-li to možné) nebo bych přijal domněku, že nový vlastník je znám a může hlasovat.
Ivanq.
Poslední komentáře