dotaz
Při nahlížení do katastru se v našem společenství vlastníků bytů změnil jeden majitel bytu tak, že místo SJM tam zůstali jména a přibyl název s.r.o. Co to znamená pro chod společenství a jaké jsou nebezpečná místa při této změně vlastnictví bytu? Mají noví vlastníci nějakou povinnost k ostatním vlastníkům při této změně?
Dobrý den, sice nerozumím popsané změně (zda je novým vlastníkem s.r.o. jehož název obsahuje celá jména původních vlastníků? Nebo s.r.o. je nyní spolu s oběma manžely podílovým spoluvlastníkem bytu?)
V každém případě je zde povinnost nového vlastníka dle § 20 Z. O vlastnictví bytů :
(4) Vlastník jednotky je povinen oznámit společenství nabytí vlastnictví jednotky.
Samozřejmě to má vliv na SVJ v tom smyslu, že nový vlastník je novým členem SVJ s tomu odpovídajícími právy a povinnostmi.
G.X.
Jeden rozdíl je ten, že fyzická osoba ručí za závazky společenství celým svým majetkem, zatímco s. r. o. jen do výše svého základního jmění, které je podle nového návrhu aspoň 1000 Kč.
S ohledem na výše uvedené z pohledu vlastníka bytu lze tedy převod jednotky na s. r. o. doporučit, a to i v případě, kdy by s. r. o. byla založena pouze za tímto účelem.
S.r.o. odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem (§ 106/1 obchodního zákoníku).
Že by to bylo jen do výše základního kapitálu, je pouze rozšířený omyl. Jiná věc je, že majetek s.r.o. může limitovat k nule. :-))
Nepochybuji, že i nový předpis bude mluvit o majetku a nikoliv o základním kapitálu. To by s takovým s.r.o. nikdo neobchodoval. :-))
Anonym měl zjevně na mysli § 106 odst. 2 obchodního zákoníku:
Společníci ručí společně a nerozdílně za závazky společnosti do výše souhrnu nesplacených částí vkladů všech společníků podle stavu zápisu v obchodním rejstříku.
Majetek s. r. o. je pochopitelně třeba udržovat na nule.
KarelJ
Ono udržovat majetek na nule, když v majetku bude bytová jednotka, dá fušku i takovému Anonymu, který tu tak pěkně zaperlil:-))
Poslední komentáře