domovní schůze - zvýšení fondu oprav
Dostal se mi do ruky zápis z domovní schůze, kde je napsáno „…na schůzi se dohodlo, že následujícím vlastníkům se zvýší fond oprav o x Kč.“ (zdůvodnění žádné) Domnívám, se, že takový zápis nemusím respektovat, neboť rozhodovací právo v SVJ má pouze shromáždění a ne domovní schůze a navíc fond oprav v SVJ neexistuje, tudíž nemám povinnost do něj přispívat a nehrozí mi tedy, že po mě SVj bude vymáhat příspěvky soudně. Pokud by bylo v této věci svoláno shromáždění, co je třeba k tomu, aby se mohlo odhlasovat zvednutí záloh na správu domu některým vlastníkům?
Majka
Milá Majko můžete nám upřesnit jak tedy přispíváte na správu domu teď(podle m2 podlahové polochy)? Neplatíte náhodou všichni stejně, ať máte byt větší nebo menší ?
Matěj
Platit se musí na m2, je i varianta placení stejně bez rozdílu velikosti bytu ale k tomu je zapotřebí 100% souhlas všech vlastníků, což by majitelé malých bytů asi neakceptovali!!
Nedoporučuji používat zde často opakované spojení „platit podle
plochy ( příp. m2 )..“.
ZoVB § 15 hovoří jasně „podle velikosti spoluvlastnického podílu (§8
odst. 2)“ a tento podíl je rozhodující údaj zapsaný v KN a jeho
zpochybnění je pro jednotlivce prakticky možné jen soudní cestou,
případně souhlasem všech vlastníků a vkladem do KN. O ploše v m2 se ale
dá diskutovat do nekonečna a nějaká chyba by se asi našla ve většině
případů ..… Samozřejmě, že velikost podílu vychází z podlahové
plochy, ale případné námitky proti této velikosti, případně způsobu
výpočtu neznamená ještě automatickou změnu podílu, vedeného v KN. Pokud
ale některé platby svážeme přímo s pojmem „podlahová plocha“,
nemuselo by to být šťastné řešení. Výklad samotného pojmu „podlahová
plocha“ se v minulosti měnil dost často s ohledem na to, k čemu se měl
vztahovat. mirek2
mirek_2 napsal: "O ploše v m2 se ale dá diskutovat do nekonečna a nějaká chyba by se asi našla ve většině případů"
To samozřejmě není pravda. Podlahová plocha jednotky je údajem zapsaným "natvrdo" v Prohlášení vlastníka (§ 4 odst. 2 písm. (b) ZoVB). O velikosti podlahové plochy jednotky se tedy nediskutuje. Spoluvlastnický podíl zapsaný v katastru není nic jiného než podíl této podlahové plochy k součtu všech podlahových ploch jednotek v domě (zlomek je pouze upraven na celočíselný a krácen). Tato dvě čísla tedy už podle definice mají stejnou hodnotu a při počítání dávají shodné výsledky. K tomu viz § 8 odst. 2 ZoVB.
mirek_2 napsal: "Výklad samotného pojmu „podlahová plocha“ se v minulosti měnil dost často s ohledem na to, k čemu se měl vztahovat. "
To ovšem též není pravda. Definice "podlahové plochy" pro účely ZoVB se nikdy neměnila a zůstává stejná ode dne 24. března 1994. Viz § 2 písm. (i) a (j) ZoVB. Jakákoliv dodatečná změna této definice je v právním státě nemyslitelná, neboť by s sebou přinesla zásahy do vlastnických práv statisíců vlastníků jednotek.
lake
Majko,
Váš názor je správný.
• Domovní schůze nemá nic společného se shromážděním SVJ.
• Vlastník není povinen přispívat do žádného fondu, který snad SVJ zřídilo (a většina společenství žádný fond v účetnictví nemá).
• Shromáždění zpravidla nerozhoduje jmenovitě o konkrétních částkách (k tomu není oprávněno), nýbrž stanoví buď celkovou zálohu měsíčně za celé SVJ, nebo zálohu měsíčně na 1 m2 podlahové plochy - vždy v závislosti na očekávaných výdajích na správu v následujícím období. Výši částky a den její splatnosti pak sděluje vlastníkům jednotek výbor nebo pověřený vlastník (§ 15 odst. 2 ZoVB).
Ke zvednutí záloh na správu domu jen některým vlastníkům je třeba dohody všech, která by měla být písemná pro průkaznost a pro osvobození od daně z příjmu.
lake
Poslední komentáře