Dodatečné schválení změny v parametrech materiálu již po jeho schválení na schůzi?
Dobrý den,
na schůzi shromáždění SVJ jsme většinou hlasů schválili opravy v domě. Opravy již probíhají, ale dlažba kterou všichni přítomní na schůzi odhlasovali není typově ideální pro bytové domy, rychleji se opotřebí oproti dlažbě objektové. Objektová dlažba vhodná do společných prostor je od stejné firmy, parametry má ještě lepší, je ve stejné cenové relaci ale nemá shodné odstíny, ten rozdíl je v barvě znát. Oprava dlažby je cenově nad možnost schvalování jen v rámci výboru, tzn. 1000,–Kč na 1 byt. Nechci svolávat znovu schůzi SVJ (min. 17 dnů čekat, obvolávat časové možnosti vlastníků, rozesílat pozvánky cca. 2 dny a pak 15 dnů čekat na schůzi),na položení dlažby navazují další práce, firma nebude čekat atd.
Je možné „nějak“ dodatečně vlastníky např. obejít a nechat je podepsat dokument, kterým dodatečně potvrdí, že s novým odstínem barvy a typu dlažby souhlasí?
Je nutné obejít všechny vlastníky, kteří hlasovali na schůzi pro (80%)nebo stačí nadpoloviční většina podpisů-hlasů, poměrově dle m2 z celkové plochy domu?
Děkuji.
Pokud vyberete /bez schůze, jen ve výboru/ v parametrech lepší dlažbu, vhodnější do společných prostor /vyšší hodnota protiskluzu, povrchovéhoopotřebení – ochození atd./ a odstín bude jiný, pak by mne zajímalo jak by někdo mohl napadnout takové rozhodnutí u soudu, když dlažba bude ve stejné cenové hladině?
Jak by jste někoho mohli poškodit dodatečným výběrem jiného odstínu (ne jiné barvy) pokud jsou ostatní vlastnosti dlaždic objektivně lepší pro společný prostor bytového domu?
Vlastník15 napsal: „Jiný odstín není problém, žádná škoda nevzniká. Jak by jste někoho mohli poškodit dodatečným výběrem jiného odstínu?“
To je velmi hloupá otázka. Pan Vlastník15 nerozumí zjevně tomu, že SVJ je pouhý sluha vlastníka domu. Jestliže vlastník domu rozhodl, že chce dlažbu v odstínu světle béžová (číslo odstíny 4825), pak je to pro výbor rozhodnutí závazné. Jedině vlastník domu může své rozhodnutí změnit. Pouhý sluha to za něj udělat nemůže. Takže tazatel navrhl správně: obejít vlastníky jednotek a nechat je podepsat dokument, že souhlasí se změnou.
Pane Vlastník15, představte si na chviličku, že si objednáte úpravu Vaší vlastní koupelny. Vy byste se smířil s tím, když obkladač začne Vaši koupelnu obkládat bez varování trochu jiným odstínem s jiným vzorkem? A jakpak se zachováte, když Vás ten obkladač začne přesvědčovat, že jeho výáběr je vlastně hezčí, a mnohem lepší než ten obklad, který jste si do koupelny objednal Vy?
Copak uděláte? Řeknete si snad „Jak by mne mohl někdo poškodit dodatečným výběrem jiného odstínu?“ Kdepak. Nejspíš zareagujete úplně jinak. Zarazíte obkladači jeho činnost a zatelefonujete jeho šéfovi, že chcete v koupelně právě ten odstín, který jste si s manželkou vybrali a který jste zhotoviteli předem odsouhlasil. A ten neschválený obklad se z Vaší koupelny vymlátí kladivem, na náklady toho obkladače nebo na náklady jeho šéfa.
Pane Vlastníku, Vy zřejmě patříte k těm členům výborů, kteří si myslí, že jsou chytřejší než všichni vlastníci jednotek dohromady. Myslíte si, že si v domě můžete dělat co uznáte za vhodné. Takže budete svévolně měnit barvu dlažby; změníte dodavatele, i když shromáždění vybralo jiného; podepíšete smlouvu na vyšší cenu díla, než shromáždění schválilo; podepíšete dodatek ke smlouvě na vícepráce, které vůbec nebyly v plánu.
Kvůli takovým jako jste Vy se pak vlastníci jednotek v tolika domech zlobí, vztekají a jsou znechuceni. A přitom je to jejich dům, jejich chodba, jejich dlažba, jejich peníze.
Je pro vás problém toto pochopit?
lake
Osobně bych doporučil sepsat usnesení o tom, že je nutné zvolit jinou dlažbu, v jakém odstínu atd. a navštívit jednotlivé vlastníky s tímto usnesením. Je nutné, aby na této listině bylo patrné, o čem hlasují, jaké jsou k tomu důvody, kdy se vyjádřili a jak, jejich podpis. Na vyjádření mají 15 dnů.
Důležité je, že musí souhlasit více jak 50% všech vlastníků dle podílů na společných částech domu a pozemku.
Ověřte si ve Stanovách, zda tam tato možnost existuje.
Neviděl jsem stanovy, které by řešily hlasování o odstínu dlažby. Vzhledem k tomu, kolik je odstínů dlažby není prakticky možné, aby se na jednom odstínu shodlo více než 50% všech. Možná by to chtělo použít selský rozum.
Do stanov se většinou nevkládájí tak konkrétní vymezení jako „odstíny“ apod. Stanovy obsahují obecnější vymezení do kterých ale např. parametry jako barva a odstíny atd. spadají.
„Vzhledem k tomu, kolik je odstínů dlažby není prakticky možné, aby se na jednom odstínu shodlo více než 50% všech.“ Prosím čtěte mou původní otázku. Z jejího obsahu jasně plyne, že se na jednom odstínu již shodlo více než 50 % všech vlastníků domu. Tzn. Vaše tvrzení, které jsem označil v citaci výše je chybné.
Děkuji za odpověd.
Je nutné navštívit?
- všechny vlastníky
- jen vlastníky kteří na schůzi hlasovali pro původní odstín dlažby
- nad 50% většinu libovolných vlastníků (dle podílů)
Předpokládám, že po podpisu usnesení vlastníky (nad 50% většinou dle podílů) lze v opravách hned pokračovat, respektive instalovat nově schválenou dlažbu a netřeba čekat 15 dnů.
Ve stanovách bohužel nemáme nic o takovém usnesení a Vámi výše popsaných možnostech. Pokud ve stanovách máte uveden text, který se zabývá Vámi uvedeným pošlete prosím z Vašich stanov.
Z jakého zákona a paragrafu vycházíte ve Vámi popsaném návodu?
Děkuji předem za reakci.
PNB, tam kde musí vlastníci hlasovat o odstínu barvy dlaždice je každá rada marná. Nedomníváte se, že to máte poněkud blbě nastavené. Objít vlastníky, aby se k barvě vyjádřili a pak podle toho vybrat, tak to chápu. Ale svolávat kvůli tomu shromáždění. To se na mě nezlbote, ale to je naprosto nefunkční systém. To taky shromáždění u vás rozhoduje o výměně žárovky?
Anonne, prosím nepodsouvejte „Ale svolávat kvůli tomu shromáždění. To se na mě nezlbote, ale to je naprosto nefunkční systém.“ nic takového jsem nenapsal a vůbec o to neusiluji. Naopak jsem v otázce psal o nejlepším doporučení jak se dalšímu shromáždění vyhnout.
„To taky shromáždění u vás rozhoduje o výměně žárovky?“ Pokud se podíváte na obsah mé otázky, uvidíte text o limitu 1000,–Kč na opravy v rámci jednoho bytu. Bytů máme více než 5, jinak bychom nemohli být SVJ…Velmi jednoduchou kalkulací pak dojdete k tomu, že na výměnu žárovky netřeba svolávat shromáždění vlastníků. Přeji pěkný den.
Možná u nich svolávají shromáždění, samozřejmě za účasti minimálně jednoho notáře, k rozhodnutí, zda vyměnit porouchaný zámek od vstupních dveří do domu. Každý svého štěstí strůjcem.
Scházíme se v rámci shromáždění například i kvů-li „opuštěnému“ papírku na společné chodbě. Co kdyby ten papírek někdo postrádal nebo by mohlo někoho iritovat, že zmizel z původního místa…
A teď vážně. Z toho co a jak píšete jste pravděpodobně jen diskuzní provokatér. Přeji ovšem pěkný den i Vám :-)
Výňatek ze stanov:
Rozhodnutí mimo zasedání shromáždění (1) Osoba, která je oprávněna shromáždění svolat, může navrhnout v písemné formě, aby vlastníci jednotek rozhodli o záležitostech, které náleží do působnosti shromáždění, mimo zasedání, s výjimkou rozhodnutí o změně stanov. (2) Návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Lhůta k vyjádření činí patnáct dní. (3) K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. (4) Výbor oznámí vlastníkům jednotek v písemné formě výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení. Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady společenství vlastníků ten, kdo usnesení navrhl. (5) Rozhodnutí se přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek. Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.
Jedná se o úpravu či opis jednotlivých znění §§ 1210–1214 zákona 89/2012 Sb. NOZ.
Samozřejmě má právo se vyjádřit každý vlastník. Osobně to preferuji, nevznikají tak různé fámy, že výbor si něco vymyslel, nikdo se mnou nemluvil apod. Samozřejmě, pokud máte vlastníky bytových jednotek, kteří se nezdržují v daném místě, či dokonce městě, tak jim to zašlete k vyjádření poštou (s dodejkou).
Poslední komentáře