do jaké částky může schvalovat zakázku pouze pověřený vlastník?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat do jaké částky může schvalovat zakázky pověřený vlastník, pokud to není nijak uvedeno ve stanovách SVJ. Je to někde ze zákona? Ještě by mě zajímalo, jak přesně by měl vypadat pozdější zápis se schůze shromáždění SVJ. Je to taky někde uvedeno ze zákona?? Popř. kde?? Děkuji DZ
Rád bych jen upozornil paní Dagmar na to, že pokud by se ta zakázka týkala oprav společných částí domu, pak tuto opravu musí podle zákona schválit shromáždění, a to 3/4 většinou všech vlastníků (viz ZoVB § 11 odst. 5). Většina SVJ, která znám, si však tento požadavek vysvětluje po svém a např. opravy do 50 tisíc Kč vůbec na shromáždění neschvalují a rozhoduje o nich výbor nebo pověřený vlastník. Podle mého názoru je takový postup v rozporu se zákonem, ale není mi znám žádný rozsudek, který by se tím zabýval. Tzn. kde není žalobce, není ani soudce. Jinými slovy, dokud to někdo nedá k soudu, můžete si dělat, co chcete (a zákony si vykládat po svém).
stanovuje pouze shromáždění vlastníků a stanovy. Zákon jen rámcově určuje činnost výboru a nařizuje nezbytné minimum tzv. vzorových stanov. Na shromáždění je možné určit zapisovatele popř. i ověřovatele zápisu nebo si každý vlastník může nechat zápis zaslat a uplatnit námitky.
Dobrý den, tedy pokud není ve stanovách konkrétně určen limit výše částky. Může pověřený vlastník sám zvážit cenovou nabídku a schválit ji bez shromáždění? A zápis tedy nemusí ze zákona splňovat určité podmínky? Krom tech základních jako datum, místo konání, body schůze, odhlasování atd.??
DZ,
1)prosím pište nějaký smyslupný název do Předmětu, děkuji
2)pokud nestanoví limit stanovy nebo usnesení přijaté shromážděním, tak není žádný limit stanoven
3)neznám předpis, který by stanovoval formu zápisu. Mimo bodů, které uvádíte, je v judikatuře stanovena pro zápis podmínka „usnášeníschopnost“ a „výsledek hlasování“
Hezký den!
Pavel
ad 2) znamená to, že když není žádný limit ve stanovách určen, tak může výbor utrácet neomezeně nebo naopak, že nemůže utrácet nic? Děkuji.
Znamená to, že může utrácet neomezeně. To se týká výše nákladů. Ještě je omezen účelem vydaných peněz.
Děkuji za upozornění, předmětu jsem si nevšimla.
- najdu to někde právnicky podloženo? Co znamená vaše poznámka PV4 ??
potřebovala bych to někde jak se říká, černé na bílém. Aby mě pak nemohlo SVJ napadnout, že jsem uzavřela něco bez souhlasu. Jako pověřený vlastník, mám přece pravomoc uzavírat smlouvy na zakázky.
- stejná otázka, najdu to někde podloženo, že forma zápisu postačuje takto??
Děkuji DZ
DZ,
1)PV 4 na konci nadpisu v Předmětu znamená „pověřeným vlastníkem (příspěvek pořadové číslo) 4“
2)na formu zápisu odpověděl lake
3)PV je statutární a výkonný orgán. Při správě může vše, pokud není rozhodování o příslušné věci svěřeno zákonem, stanovami či usnesením shromáždění do kompetence shromáždění.
Hezký den!
Pavel
Paní DZ, zápis samozřejmě musí splňovat určité obecné podmínky. Musí zejména být jednoznačný a určitý. To znamená, že ze zápisu samotného musí být objektivně seznatelné o čem se hlasovalo. Nepostačuje, že hlasující si vykládají smysl zápisu určitým způsobem.
Ze zápisu (nebo z přiložených prezenčních a hlasovacích listin) musí být patrné zda shromáždění bylo v dané chvíli usnášeníschopné, jaký počet hlasů byl „pro“ a jaký byl tedy výsledek hlasování. SVJ je totiž povinno v případě sporu prokazovat svá tvrzení ohledně přijetí jednotlivých usnesení.
SVJ musí být rovněž připraveno prokázat, že shromáždění bylo řádně svoláno a že všechny záležitosti, o nichž se platně hlasovalo, byly uvedeny v pozvánce.
lake
Poslední komentáře