Dlužníci a náklady na teplo při zřízení nové kotelny
Dobrý den,
na Shromáždění vlastníků si vlastníci odhlasovali vybudování vlastního zdraje vytápění (kaskádové kotle). Jedná se o vícenež milionovou investici s čtyřletou návratností. Mezi vlastníky máme 2 dlouhodobé dlužníky. Jejich dluh činí v obou případech cca 200 tis., tj. dohromady 400 tisíc. Bezdlužní vlastníci přišli s návrhem ponechat dlužníkům cenu energie původní (cena tepla a ohřevu od místní Teplárny) a ostatním, kteří se na paltbě do FO a platbě služeb řádně podílí rozpočítávat podle skutečných nákladů. Toto by mělo platit do splacení celého dluhu.
Mé dotazy zní:
- je možné toto aplikovat?
- případně: stačí kladné rozhodnutí Shromáždění vlastníků nebo musí být i písemný souhlas dlužníků?
- nesetkali jste se s tímto řešení, případně nemáte lepší nápad, jak tuto situaci korektně řešit?
Je vyloučeno přinutit vlastníka jednotky, aby se stal spoluvlastníkem nové věci, neuvedené v Prohlášení.
Takže z čeho dovozujete údajné oprávnění vymáhat po všech vlastnících nejaké částky? Kotelnu si do svého vlastnictví budují pouze ti, kdo souhlasí s tím, aby nová věc byla v jejich vlastnictví (buď podílově podle Občanského zákoníku, nebo jako technické zařízení domu, společné pouze některým vlastníkům jednotek).
Vaše tvrzení o čtyřleté návratnosti vzbuzuje podezření. Máte kalkulaci? Můžete ji zde uveřejnit?
Váš návrh na výpočet ceny tepla je protizákonný. Rozúčtovat je možno pouze skutečné náklady, a to shodným způsobem. Pokud dodáváte přímo teplo odběratelům, fakturujete jim shodnou cenu za 1 GJ vypočítanou podle metodiky ERÚ (věcně usměrněná cena tepla).
lake
Pane lake,
vy narozdíl od našeho SVJ asi nežijete ve světě, kde se topí pánu Bohu. Naše náklady na vytápění 50 m2 byt jsou 17 tis. ročně. Těch bytů je tu skoro 50. Věřte, že návratnost při takovém stylu topení může být i kratší..
Rozumíte špatně, kalkulaci máme od 2 nezávislých firem. Detailně je zveřejňovat nechci.Udělá Vám ji na míru každá slušná firma :)
Jen pro zajímavost. Cena kotelny 1,2 mil. s DPH, roční úspora 350 tis. Data vychází z dosavadní spotřeby tepla a ohřevu teplé vody.
Není zač.
Ještě informaci od Vás jako odborníka přes právo. Co kdyby došlo k situaci, že 90% vlastníků si pořídí kotelnu (příp. kaskádové kotle) a sepíší smlouvu o odběru se zbývajícími 10%. Podmínky by zůstaly stejné jako bývaly s centrální kotelnou.
Díky předem za Vaši radu :) Snesu Vaši výtku o mé naivitě, ale nejvíc ocením, když nám pomůžete najít řešení :)
Pane Mirku,
v domě přicházejí do úvahy dva způsoby zajištění vytápění. Oba jsou
možné. Žádný z nich však neumožňuje účtovat odlišnou cenu
jednotlivým vlastníkům jednotek v domě podle toho, zda jsou kámoši, nebo
s nimi parta nemluví.
- Dodávka služby „vytápění“ konečným spotřebitelům ve zúčtovací jednotce (náklady se rozúčtují všem podle vyhlášky č. 372/2001 Sb.)
- Dodávka tepelné energie v GJ každému odběrateli individuálně na základě smluv o odběru tepelné energie.
Ke druhému způsobu by musela být splněna podmínka, že se nejedná o případ podle § 2 písm. (a) a písm. (b) vyhlášky. Tedy byste museli mít v domě oddělené etážové okruhy topení pro jednotlivé byty.
Ke druhé z obou možností se diskutovalo zde: http://www.portalsvj.cz/…epla-v-svj-0. Stanovisko ERÚ k uzavírání dodavatelsko-odběratelských smluv pro dodávky uvnitř domu je zde: http://www.energetikainfo.cz/…i-dokumentu/?…
lake
Poslední komentáře