Dlouhodobé přijaté zálohy
Dobrý den,koupili jsme byt. Minulý vlastník neplatil dlouhodobé zálohy (fond oprav), tudíž na tomto bytě není vůbec naspořeno. Byly jsme upozorněni správcovskou firmou, že to máme doplatit. To jsme odmítli. Jsou to dluhy předešlého vlastníka a SVJ-výbor je nevymáhálo a nevymáhá.Jakmile jsme byli majiteli začali jsme zálohy předepsané posílat. Dostalo se mi do rukou vyučtování dlouhodobých přijatých záloh, kde na našem účtě je částka, kterou jsme za minulý rok poslali. Samozřejmě máme naspořen cca 60% méně než ostatní byty stejných rozměrů, neb náš účet začíná od nuly. Máme se nějak bránit? Byli jsme nařčeni výborem ,že stejně pokud v budoucnu bude větší výdaj z fondu oprav, budeme to muset doplatit ,neb máme málo naspořeno.Děkuji
Třeba minulý vlastník nebyl ovce a nespořil na jemu neznámý účel (na náklady SVJ zřejmě přispíval).
Pokud v budoucnu vzniknou náklady se správou spol. částí domu v širším slova smyslu, tak potom se budou muset na takto vzniklých nákladech podílet veškeří vlastníci jednotek dle svých spoluvlastnických podílů.
Je vyloučené (nevymahatelné), aby jeden vlastník hradil na nákladech „ad hoc“ více než ostatní vlastníci jednotek.
Pokud si „v minulosti“ vlastníci jednotek spletli SVJ se spořitelnou, není ve Vašich silách tento stav zpětně napravit. Bezdůvodně poskytovali SVJ svoje prostředky. SVJ (obvykle výbor) je může použít dle své libovůle.
Právní předchůdce Vašeho bytu si nebyl povinen u Vašeho SVJ spořit – a čekat „až se to rozkrade“ (beztrestně – lake-názor).
---
No nevím co na to řekne Lake, ale ten Váš výbor zřejmě moc kompetentní není. Peníze na správu domu samozřemě skládají všichni majitelé bytových jednotek a pokud tak nečiní, je povinností výboru peníze vymáhat a je třeba , aby sebou hodili ,neboť běží promlčecí doba. Dluh tedy není Váš, ale bývalého majitele, na druhou stranu pokud jste se lépe informovali a kontaktovali výbor SVJ , pak byste se o tomto dluhu dozvěděli, když už neměl bývalý majitel tolik slušnosti Vám o dluhu cokoliv sdělit. Zřejmě byste vypořádání tohoto dluhu zakotvili do kupní smlouvy a o dlužnou částku vyplatili bývalému majiteli méně atp. Je v zájmu celého SVJ, aby začalo dlužnou částku vymáhat, např. platebním rozkazem – viz. http://www.platebni-rozkaz-vymahani.cz/
Bylo zde napsáno: „… je povinností výboru peníze vymáhat a je třeba, aby sebou hodili“.
To není pravda. Výbor nemá naprosto žádnou zákonnou povinnost. Členové výboru nemají právním předpisem uloženo starat se o majetek SVJ s péčí řádného hospodáře. Nejsou povinni vymáhat neuhrazené zálohy.
Za případnou škodu odpovídá SVJ a zaplatí to všechny ovce v domě, protože jim to bylo jedno a nepřinutily výbor konat. Jestliže SVJ odepíše dluh jako nedobytný, uhradí tazatelka pouze alikvotní (poměrnou) část podle svého spoluvlastnického podílu.
lake
Dobrý den. Tento příspěvek se mi zdá být rozporuplný. Na jedné straně se konstatuje,že výbor nemá žádnou povinnost vymáhat neuhrazené zálohy a na straně druhé,že to bylo vlastníkům jedno a nepřinutili výbor konat. Jak tedy přinutit výbor konat, nemá-li tuto povinnost a jak donutit vlastníka platit zálohy pokud sám nechce tuto „povinnost“ plnit? Na tyto otázky jsem bohužel dosud nenalezl jednoznačnou odpověď, jakým způsobem „dluh“ účinně vymoci.
Poslední komentáře