Definice pojmu hlas?

Vložil anna68, 14. Červen 2012 - 11:40 ::

Zajímalo by mne definice pojmu hlas.§ 11 72/1994 Sb.v odstavci 3 říká :Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu a zároveň říká opět cituji " spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas" Tyto dvě „definice "jsou v přímém rozporu.Mějme dům o 2 bytech,první je o velikosti 1+1 druhý o velikosti 100+1.Pokud každá z bytových jednotek má jeden hlas tak jak říká druhá část paragrafu odst.3,máme v domě hlasy 2 i když s rozdílnou váhou,To je pro usnášeníschopnost shromáždění je nutná účast obou hlasů,POkud bychom však připustili druhý výklad nejsou v domě hlasy 2 ale hlasů 101 přičemž majitel 100+1 drží hlasů 100 ale pak nemůže platit druhá část odst.2 protože spoluvlastník tohoto 100+1 by neměl hlas jeden ale hlasů 100.Otázka zní kdy je platné shromáždění společenství a dosáhne li vlastník onoho 100+1 platnosti shromáždění "shromáždí“ li se sám.Jinými slovy snažím se rozlišit pojem hlas a váha hlasu.Což mohou být dva rozdílné pojmy.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 15. Červen 2012 - 12:15

    Anna68, máte v tom gulááš, ale budiž vám útěchou, že nejste sama. Takových je více.

    Vložil lake, 14. Červen 2012 - 12:42

    Pokud potřebujete definici pojmu hlas: Hlas vlastníka jednotky je vyjádření vůle vlastníka jednotky. Hlas má (pro účely rozhodování na shromáždění SVJ) svou váhu, která odpovídá spoluvlastnickému podílu, to jest poměru podlahové plochy jednotky k součtu podlahových ploch všech jednotek v domě.

    Anna68 napsala: "Tyto dvě „definice "jsou v přímém rozporu."
    Nejsou v rozporu. Vlastník jednotky je přece něco jiného než spoluvlastník jednotky. Každá definice je tedy o něčem úplně jiném.

    Anna68 napsala: "... snažím se rozlišit pojem hlas a váha hlasu. Což mohou být dva rozdílné pojmy."
    Skutečně jde o dva zcela rozdílné pojmy. Naši zákonodárci neumějí rozlišovat pojem "hlas" a "váha hlasu", nicméně z textu ZoVB lze odvodit jak to mysleli.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 14. Červen 2012 - 11:56

    máte problém s pojmem vlastník jednotky, a spoluvlastníci jednotky. takže ve vašem příkladu jeden majitel má sílu 1 a drujý má sílu 100, a vždy prvního přehlasuje. druhá část „spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky“ říká že pokud má jednotka 100 např.5 spo­luvlastníků – musí se předem dohodnout, jak budou hlasovat, a pak mluvit jedním hlasem :-), tedy hlasování bude opět 1 + 100, a ne 1 +20 + 20 +20 +20 +20.

    Vložil Pavel, 14. Červen 2012 - 11:56

    Anno,

    při práci se ZoVB musíte vycházet z toho, že se jedná o nikoliv dokonalý předpis. Běžně se u něho používá pojem paskvil.

    Nicméně zrovna o oblasti hlasu a váhy hlasu je poměrně jasno.

    Mějme 10 bytů po 90 m2. Celková velikost podílů je tedy 900.

    Jeden byt má podíl ve výši 10%. Velikost podílu je 90. Pokud má tento byt 3 spolumajitele, tak má každý spolumajitel velikost podílu 30. Hlasuje se ale za byt jedním hlasem o velikosti podílu 90. Pokud se 3 majitelé nedohodnou nadpoloviční většinou nebo se nadpoloviční většinou neúčastní na shromáždění, tak svůj jeden hlas o váze 90 neuplatní.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil anna68, 14. Červen 2012 - 12:26

    Mějme dům o 11ti stejně velkých BJ.Přičemž 6 bytů vlastní jeden majitel a zbývajících 5 pět různých majitelů.Znamená to tedy že onen majitel 6ti bytů si může v domě dělat co uzná za vhodné jelikož na shromáždění je on sám a jedině on usnášeníschopný?

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 14. Červen 2012 - 14:02

    V podstatě ANO, většinový vlastník si může dělat (odhlasovat) co chce.

    Má to 2 vyjímky:

    • odhlasovat si může pouze to, na co mu stačí jeho hlasy (jak uvedl lake na něco je potřeba více než nadpoloviční většina)
    • přehlasovaný vlastník se může obrátit na soud (to význam, je-li schváleno něco zjevně nerozumného)
    Vložil lake, 14. Červen 2012 - 13:08

    Anno,
    v jiné diskusi jsem Vás požádal, abyste si přečetla zákon o vlastnictví bytů alespoň do § 16. Je zjevné, že jste to neudělala. Zjistila byste, že k některým rozhodnutím nestačí pouhá nadpoloviční většina přítomných hlasů. Majitel šesti bytů si tedy nemůže dělat co chce. Diskuse s Vámi bude mít smysl teprve až absolvujete "povinnou četbu".

    lake

    Vložil anna68, 14. Červen 2012 - 15:35

    Uvedu vám konkrétní případ z praxe,sousední dům/největší majitel RK vlastní 51%/příslušná RK se na shromáždění vlastníků silou svých 51% nanominuje do výboru kam nanominuje a protlačí další 2 členy.80ti letou důchodkyni která RK následně dá plnou moc a prostě jednoho blbce obecného.Následně se stane předsedou výboru nechá si vypracovat technickou zprávu o stavu domu/za peníze společenství/poš­kodí střechu a předstoupí před shromáždění vlastníků a oznámí majitelům vesměs důchodcům že je třeba provést rekonstrukci.Zá­roveň s tímto oznámením 5× zvedne zálohové platby na budoucí opravy domu.Tímto tlakem se podaří zlomit nesouhlas potřebného počtu majitelů a ti pod tlakem souhlasí s „rekonstrukcí“Výs­ledkem je toto :hovoříme o panelovém domě typu G57 čtyři sekce/čtyři vchody čtyřpatrový dům/Oblepen polystyrenem a platsovými okny za 8,5 mil s úroky 10,5.Pracuji ve stavebnictví a kalkulacím jsme došla k ceně reálné 4,5 milionu.Milá RK si navýšení ceny následně nějakým způsobem ze stavební firmy vyvede pokud není vůbec jejich.A teď mi Vy čitateli zákonů poraďte co s tím jelikož jsme další na řadě.RK jinou stavební firmu nepřipustila.

    Vložil lake, 14. Červen 2012 - 15:53

    Celý Váš příspěvek je off-topic a nepatří do této diskuse. Pokud chcete probírat zcela jinou věc, otevřete si k tomu nové vlákno.

    lake

    Vložil Pavel, 14. Červen 2012 - 12:41

    Anno,

    prosím, dávejte svým příspěvkům nějaké smysluplné názvy. Děkuji.

    Pokud má někdo nadpoloviční většinu, tak rozhodování s tímto kvorem pro něho bude hračkou.

    Jsou ale i jiná hlasovací kvora:

    http://www.portalsvj.cz/…hodovani-svj

    Navíc přehlasovaný vlastník se může obrátit ve vybraných věcech na soud.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".