Darování pozemků kolem domů.

Vložil Mirka. (bez ověření), 3. Listopad 2016 - 11:41 ::

Dobrý den.

Jsme tři činžovní domy SVJ.Kolem domů jsou přilehlé travnaté pozemky a betonové plochy k parkování v četně chodníků které patří městu.Město má záměr nám tyto přilehlé pozemky darovat.Co by to znamenalo pro nás SVJ?Bylo by to pro nás výhodné?A kdo by potom rozhodoval kdo a co si na těchto pozemcích může dělat,nebo něco postavit?Museli by souhlasit všichni vlastníci jestli pozemky chceme nebo ne?Předem děkuji za každé info.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Listopad 2016 - 16:55

    Z cenové mapy zjistíte ceny pozemků a z toho lze vypočítat darovací daň. My jsme si v konkurzu koupili chodník a zeleň bez dalších podmínek (věcných břemen), takže chodník jsme označili tabulí soukromý pozemek vstup na vlastní nebezpečí. Stejně si ho ale pro sebe uklízíme od sněhu. Výhodou je, že jakákoliv oprava domu se velmi zjednodušuje. Nepotřebujete souhlas vlastníka pozemku ani neplatíte za zábor pro lešení. Správce konkurzní podstaty akceptoval prodej pouze jedinému subjektu (SVJ) a tak jsme si vše dohodli předem interně a to písemně formou dohody všech. Tím odpadají pozdější hádky.

    Vložil krcma, 5. Listopad 2016 - 18:46

    Darovací daň neexistuje. Platí se daň z příjmů (tzv. nepeněžní příjem). Použije se sazba daně z příjmů, základ daně se určí podle zákona o oceňování majetku.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 3. Listopad 2016 - 19:29
    • máte na mysli darování SVJ (právnické osobě), anebo členům SVJ ?
    • co darovací daň?
    Vložil krcma, 3. Listopad 2016 - 13:01

    Nabytí nemovitostí spadá do působnosti shormáždění (par. 1208). Vzhledem k tomu, že se tímto nebudou měnit spoluvlastnické podíly, stačí, dle mého názoru, souhlas nadpoloviční většiny přítomných (pokud nemáte ve stanovách něco jiného).

    Co se týká toho, co by to pro Vás znamenalo:

    - tyto pozemky můžete nabýt pouze za účelem správy. Což podle judikatury je i parkovací stání pro vlastníky. Nemůže to být ale např. pro účely pronájmu.

    - "kdo by potom rozhodoval kdo a co si na těchto pozemcích může dělat". Shromáždění. Nicméně s omezením předchozího bodu.

    - pro Vás bude důležitá i otázka zdanění. Jedná se o bezúplatný příjem podle zákona o daních z příjmů (daň darovací od r. 2014 neexistuje). Zdanění bude sazbou daně z příjmů, základem daně bude odhadní cena pozemků.

    Vložil VN (bez ověření), 3. Listopad 2016 - 14:17

    že pokud tyto pozemky získáte , budete muset o ně pečovat. Takže pokud to jsou chodníky , budete muset je uklízet od sněhu, opravovat je a budete mít odpovědnost třeba i za to , pokud si někdo na neposypaném chodníku v zimě zlomí nohu. Dále budete muset sekat trávu , upravovat keře atd. A jestli je to výhodné ? Záleží na situaci. Pokud město o tyto pozemky nepečuje a vy pečovat budete , budete mít pěknější přístup k domu :-)..

    Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Listopad 2016 - 16:59

    Po soukromém pozemku nemá co kdo chodit pokud na něm nevázne věcné břemeno. Mohu si ho oplotit a označit. Je celkem logické, že si své okolí upravuji aby bylo hezké. Takže sekání trávy a starost o dřeviny považuji za samozřejmost.

    Vložil MMM (bez ověření), 6. Listopad 2016 - 18:41

    Mýlíte se, doporučuji prostudovat si pojem „veřejné prostranství“.

    Vložil Mirka. (bez ověření), 3. Listopad 2016 - 13:12

    Jde především o to že už teď je rvačka o parkovací místa.Každý už chce si parkovací místo zamluvit,a potom vymezit a přivlastnit jako soukromé.Tady je největší problém.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".