Co za služby obsahuje předpis záloh
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co za služby je obsaženo v předpisech záloh. Jde o to, že se nyní s vlastníkem bytu dohadujeme o vyúčtování služeb za rok 2015. Odmítám jí uhradit náklady jako je pojištění apod… děkuji za odpověď
za pronájem. Nic dalšího není vlastník oprávněn účtovat. Pokud máte ve smlouvě uvedenu samostatnou položku nájem a další za vodu a energie pak je nájemce povinen vyúčtovat prokazatelně spotřebovanou vodu, plyn a elektřinu. Všechny ostatní služby jsou zahrnuty v nájemném, pokud je ovšem Vaše smlouva výslovně neuvádí k samostatné platbě. Takový nájem bych okamžitě ukončil a příště bych byl opatrnější s podpisem toho čemu nerozumím.
Jste nájemkyně, takže pro vyúčtování 2015, 2016 se s Vámi vlastník dohaduje zbytečně – neuspěje. Jaké služby a v jakém rozsahu máte ujednáno v nájemní smlouvě. Za rok 2015 ani 2016 vlastník sice neuspěje, a pro rok 2017 bude platit, co nyní nanovo sjednáte.
…logické ale je, že pokud „nic nesjednáte“, že Vy jako nájemkyně půjdete hledat nájem „o dům dále“.
Uááááááááá, nechtěl bych být NIKDY nájemcem. Je to, jako bydlet na hotelu. Co budete dělat až budete starý? Zrovna převčírem bylo v telce, že nájemný na okraji! Prahy, je v nějakým bytě 3+1 čistá ruka cca 18.000 a že se nájemci museli o něj „dělit“ – no to je přece model jak bydlí studenti, když se nedostanou na kolej… Ale jak v takové nejistotě můžete žít „normální život“ s perspektivou 40..50 let ??
Nežli vlastníci jednotlivých jednotek ? Jestli se to nazve jako službou nebo jako platbou nemění nic na tom,že dům by měl být pojištěn a pojištění by se mělo rozpočítat na jednotlivé jednotky dle podílu na společných částech…
„dům by měl být pojištěn“,
čehož lze dosáhnout např. tak, že (každý) vlastník bytu pojistí svůj byt (neplést sem pojištění domácnosti).
Vlastník věci se rovněž může rozhodnout svou věc nepojistit (a v mnoha případech to je rozumné). Nevím, jaké kvorum je k takovému rozhodnutí třeba.
za některá pojišťovna spolu s bytem dokáže pojistit i podíl na společných prostorách.. A ani si nedovedu představit ten bordel , kdyby díky havárii střechy , která by se dotkla všech bytů..by každý z vlastníků řešil pojistnou událost za sebe.. A troufnu si tvrdit , že jedna velká pojistka za celý dům je určitě levnější , než x desítek pojistek jednotlivých vlastníků. Vymýšlíte kraviny. Jedna ze základních činností SVJ je zajištění pojištění domu..
„Nejsem si jist, … za některá pojišťovna spolu s bytem dokáže pojistit i podíl na společných prostorách.“
Nepíšu o Vás, ale o nabídkách pojišťoven.
S cenou máte pravdu, to ale nemusí být jediné či hlavní kritérium.
V praxi vlastník bytu často nemá jinou volbu než vedle pojištění domu sjednaného SVJ ještě pojistit svůj byt (opakuji, neplést sem pojištění domácnosti).
pokud vznikne škoda tím , že praskne vodovodní potrubí někde mezi hlavním uzávěrem vody do bytu a baterií..a vznikne škoda , tak takovou škodu nelze sanovat z pojištění , které uzavírá SVJ , ale z pojištění bytu… To , že taková škoda může být velkého rozsahu , o tom se ani nezmiňuji..
Vážená paní Cardová,
děkujeme za Váš dotaz. Seznam plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty je uveden v § 3 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Službami mohou podle uvedeného ustanovení § 3 být i další služby a rovněž tak služby podle dřívějších předpisů (např. domovní prádelna).
Pojištění mezi služby nepatří.
Dobrý den,
v § 3, odst.1 zákona č. 67/2013 Sb., je pouze demonstrativní výčet služeb, nikoliv taxativní. Navíc se v odst. 2 uvedeného paragrafu uvádí, že rozsah služeb si ujednají poskytovatel služeb(např. SVJ) a příjemce služeb (např. vlastníci BJ).
Takže, jestliže existuje usnesení Shromáždění SVJ, ve kterém vlastníci uvedli, že statutární orgán SVJ má s nejmenovanou pojišťovnou uzavřít pojistnou smlouvu na bytový dům. A součástí usnesení či samostatného usnesení je uvedenou, jakým způsobem (např. zálohovými platbami) budou jednotliví vlastníci přispívat, tak se jednou o službu ve smyslu zákona č. 67/2013 Sb.
Nicméně tazatelka je nejspíše v postavení nájemce a je otázkou, co má sjednáno ve své smlouvě a nějaký předpis záloh pro vlastníka bytové jednotky od SVJ jej nemusí zajímat z toho titulu, že k SVJ nemá žádný právní vztah, protože jeho smluvní stranou v případě jeho bydlení je vlastník bytové jednotky.
Pojištění domu není služba podle zákona č. 67/2013 Sb. Pojišťuje se majetek (dům) a každý spoluvlastník má na něm určitý podíl, proto se musí rozúčtovat podle spoluvlastnického podílu, jde o náklad na správu domu a pozemku.
„A součástí usnesení či samostatného usnesení je uvedenou, jakým způsobem (např. zálohovými platbami) budou jednotliví vlastníci přispívat, tak se jednou o službu ve smyslu zákona č. 67/2013 Sb.“ Toto je nesmysl.
Nájemce je povinen hradit jen služby, které má uvedeny v nájemní smlouvě.
Zkuste hledat zde služby, nájem a pod. Vždy platíte to, co máte ve smlouvě (to se týká nejenom nájmu bytu). Služby by měly být ve smlouvě specifikovány (vodné dle osob či dle náměru či paušál, úklid, odpadky, společná anténa či internet, osvětlení domu, energie bytu). Někdo má ve smlouvě celkovou sumu t.j. nájem (či jak se tomu v oblasti nájemního bydlení říká) plus služby.
Někdo může třeba chtít uhradit např. v zimním období vyšší částku za teplo, v létě nižší částku. Jde o to, co máte ve smlouvě.
Rozúčtování služeb viz 67/2013 Sb., nebo 104/2015 Sb., ale netuším, jak se to týká nájmu. Nejpodstatnější je smlouva.
Pokud někdo píše, že půjdete o dům dál, tak to záleží do kdy smlouvu máte.
Pokud někdo píše o pojištění domu, tak to by se vás přeci nemělo týkat, jde o zajištění nemovitosti vlastníka. Ale dle dotazu soudím, že jde o pojištění bytu. Zvažte, zda je výhodnější hradit pojištění bytu (to může být do 2000 Kč/rok) a nebát se, že když způsobíte škodu, budete ji hradit celou nebo naopak.
O nájmu bytu viz NOZ § 2201 nebo § 2235.
Poslední komentáře