Co dělat, pokud nikdo nechce být ve výboru společenství

Vložil Anonymous, 18. Únor 2011 - 11:41 ::

Dobrý den, může mi někdo poradit, co se dá dělat, pokud uplynulo funkční období výboru a předsedy a navíc tyto funkce nikdo z vlastníků nechce zastávat? Musíme najít nějakou osobu, která bude fungovat jako pověřený vlastník nebo je ještě jiná možnost? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil karel_praha (bez ověření), 18. Únor 2011 - 18:20

    ZoVB §9 (9) „Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.“

    Dle stanov lze na shromáždění zvolit výbor nebo pověřeného vlastníka (zvolit v případě nezvolení výboru pověřeného vlastníka vás ale samozřejmě nikdo nenutí). Pokud není zvoleno ani jedno, platí výše uvedené.

    Vložil Jiří Přeslička (bez ověření), 19. Únor 2011 - 9:52

    Ještě mi není zcela jasné, kdo je tedy zapsán v obchodním rejstříku. Nyní je tam zapsám předseda a 4 členové výboru,kteří už v této funkci být nechtějí nebo nemohou (z důvodu uplynutí funkčního období). Se zápisem do OR musí dané osoby souhlasit. Takže jaká je tedy cesta provést výmaz stávajících osob a zapsat tam někoho jiného, když nikdo nevlastní nadpoloviční většinu a zejména NIKDO nechce tyto funkce zastávat.

    Vložil G.X, 19. Únor 2011 - 19:27

    Dobrý den,

    ti lidé mají povinnost plnit funkci orgánů, které nebyly zvoleny, není tam uvedeno , že se orgánem resp. členem orgánu stanou.

    Toto ustanovení je velice zajímavé, řekl však spíše teoretické z hlediska praktické aplikovatelnosti.

    Váš problém je v tom, že práci nikdo nechce dělat, v tom vám žádný paragraf nepomůže.

    Radím na správu domu najmout schopného správce-firmu, která zajistí téměř celou agendu fungování domu; výbor tak bude spíše správce kontrolovat a koordinovat /některé/ činnosti. Je možnost rovněž případně správce zvolit i jako člena výboru.

    Cesta může vést i přes nabídnutí adekvátní/zajímavé odměny členům výboru či pověřemu vlastníku – může motivovat někoho schopného do toho jít (bohužel někdy i naprosto neschopného…)

    Dále píšete, že někteří členové nemohou být ve výboru o důvodu uplynutí funkčího období; takové omezení však v zákoně není a opětovné zvolení je možné.

    G.X.

    Vložil lake, 19. Únor 2011 - 17:28

    Nepochybně je třeba vymazat neporávněně zapsané osoby, kterým již skončilo funkční období.

    Pokud jde o osoby vykonávající funkci podle § 9 odst. 9 ZoVB, ty se do rejstříku nezapisují, neboť nejde o řádně zvolené členy statutárního orgánu.

    Zda tyto osoby chtějí či nechtějí tuto funkci zastávat je zcela bezvýznamné. Na to se jich nikdo neptá. Není k tomu důvod - zákon nevyžaduje jejich souhlas. Pravděpodobně již delší dobu plní tyto funkce.

    lake

    Vložil Krupp, 19. Únor 2011 - 17:28

    Co když odpočívají na Olšanech? Jako u nás. Blbý zákon není možno splnit vždy. Platí i v tomto případě? Jirka

    Vložil mmm (bez ověření), 20. Únor 2011 - 16:41

    Olšany, neolšany, zakon se neptá…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".