Členská schůze SVJ
Mohu si přivést na členskou schůzi další osobu, která není členem SVJ? Jde mi o to mít nějakého svědka, kdybych chtěla soudně napadnout hlasování.
Důležité je, aby se cizí osoba k někomu hlásila, některý vlastník jednotky (aspoň jeden) prohlásil „to je můj zmocněnec/poradce/host/osoba znalá“, což ji legitimuje k účasti.
Neznamená to, že zasedání shromáždění je veřejné, že může přijít kdokoli.
Vlastník jednotky pochopitelně může, aby ochránil své zájmy, přibrat osobu znalou, která mu bude nápomocna, i několik osob znalých (tlumočníka, účetního, právníka, ekonoma, správce nemovitostí, stavaře ad.) Bylo by solidní, kdyby takovýto postup ohlásil předem, aby všem přizvaným osobám mohlo být zajištěno místo.
Zákon nikde neříká, že tato osoba může být nejvýše jedna.
Stejně tak může kterákoli osoba využít pomoci jiných osob při jakémkoli jiném jednání (úřední jednání, vyplnění složenky, nákup, péče o zahradu ad.)
Shromáždění je soukromá věc členů SVJ, pouze členů SVJ, nikoliv úřední jednání. Pokud to zakáží stanovy nebo shromáždění, tak tam nikdo cizí být nemůže. Opak prosím doložte citací z NOZ. Pokud by tam byla cizí osoba, tak by se např. nemohli projednávat dložníci, o jejichž dluzí smí být informováni pouze členové SVJ a nikoliv kupa osob údajně něčeho znalých.
„Opak prosím doložte citací z NOZ.“
Vy tvrdíte, že NOZ něco zakazuje, takže citaci uveďte Vy. Pokud zákon něco nezakazuje, pak je to povoleno.
Vlastník jednotky uvádí, že údajně tvrdím, že NOZ něco zakazuje. To je vyslovená lež. Nic takového jsem netvrdil.
NOZ vůbec neupravuje účast nečlenů SVJ na shromáždění a tak je plně v kompetenci SVJ (stanov či shromáždění) jak se k nečlenům SVJ zachová. Proto jsem požádal Vlastníka jednotky, aby doložil, kde NOZ povoluje účast nečlenů SVJ na shromáždění. Není toho schopen a tak lže. Signifikantní.
Pokud nemáte přítomnost cizích osob na shromáždění povolenou ve stanovách, tak se smí zúčastnit jen se souhlasem shromáždění.
Nebo ještě jinak. Pokud proti přítomnosti cizí osoby nebude nikdo nic namítat, jistě se může zúčastnit zasedání. Pokud někdo vysloví námitky, pak se o přítomnosti cizí osoby hlasuje.
Pro „Zdeněk 22“.Osobně, mám na přítomnost nečlena SVJ na shromáždění vlastníků,zcela opačný názor.Pokud totiž není ve vnitřním právním předpise SVJ= stanovách,přítomnost nečlena SVJ, na shromáždění vlastníků jednotek přímo zakázána,tak je povolena.A i kdyby to ve svých stanovách SVJ mělo zakotveno,tak dle mého názoru je to protiprávní,poněvadž je tím omezeno právo zmiňovaného vlastníka jednotky,který si je vědom své nízké odborné znalosti k danému bodu jednání a proto, si na schůzi pozve odborníka(právníka,stavaře aj.),aby mu poradil, jak má hlasovat,aniž by sám v důsledku své neznalosti, nezpůsobil majetkovou či morální újmu sobě nebo dotčeným vlastníkům jednotek v domě.
Jako příklad můžu uvést znění § 1185 odst. 2)
Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
Zde také nikde nevidím,že by tím zmocněncem a to i v případě SJM, musel být výlučně člen SVJ.Dle mého názoru,může být tímto zmocněncem, jakákoliv jiná fyzická či právnická osoba= nečlen SVJ.
JaVa
Na členskou schůzi SVJ si nikoho nemůžete přivést, již proto, že SVJ žádnou členskou schůzi nemá.
Zákon účast další osoby (nečelena) přímo nezakazuje, resp. toto neřeší.
Omezení mohou obsahovat stanovy.
Obecně se dle mého názoru třetí osoba zúčastnit může, pokud však nemá plnou moc, neměla by vstupovat do jednání shromáždění.
Děkuji. Zasahovat nebude. Ale myslím, že by další osoba mohla mít i psychologický efekt na samosprávu. Není v jejím zájmu aby cizí osoby viděly, jak u nás probíhají schůze. Nedokážu si ale představit, že jí na schůzi vpustí :). Zaujala mne ale myšlenka, že já se dostavím s plnou mocí, kterou mám od sousedky a kamarádce dám svou plnou moc :).
Barboro, svj nemá žádnou samosprávu. Chcete, chystáte se něco žalovat a máte základní neznalosti co je svj a jak funguje. Raději toho nechte, stejně to projedete.
To je pravda, takže jsou 2 možnosti:
- Celou problematiku ZVB se všemi s tím související zákony si nastuduje sám a podá žalobu (bez právního zastoupení).
- Sežene si opravdu moc dobrého právníka, který nastuduje si tuto problematiku, což stojí peníze.
Mne žádný z právníků nechtěl nechce zastupovat (proti SVJ), známého nemám. Vše si píšu sama (nejen žaloby, ale doplnění na výzvu soudu atd.). Rovněž dovolání k NS jsem si psala sama, 2 měsíce jsem nemohla sehnat advokáta (u opravného prostředku je povinnost), viz. mé žádosti o pomoc (KS Ostrava a MS Praha). Den před uplynutí 2 měsíční lhůty mne zastřešil advokát jeho adresou a podpisem, dovolání nechal původní. Za tuto službu si zaplatil. Spis.zn. 26 Cdo 2131/2017. Nyní mám podobný problém opět jsem poslala další dovolání (stále ve věci SVJ), bez advokáta, můj advokát mně nechce zastupovat,prve ani neodpoveděl, po urgenci jeho otce, který mi ho zprostředkovával, napsal, že měl neho s PC a další důvod, že advokáta už dělat nebude. Takže věc je jasná. O celé problematice je spraveno MS Praha, nejen ohledně právníka, ale i zu skutečnost, že OS ani KS se žalobou nezabývali (lidově řečeno smetli ze stolu).
Je třeba prostudovat k tomu zákony nejenom 72/1994 Sb. (ZVB) ; 89/2012 Sb (OZ), soudní zák., katastr. zák., 40/1964 občanský zák., 40/2009 trestní zákoník § 220,221, zák. o hmotné odpovědnosti veřej. orgánů aj. Mne tato práce trvala a trvá 2,5 spíše už 3 rokem. Denně něco studovat, jako studie práv na škole. jde to . Hlavně se nevzdat.
Ivo,
velice Vam dekuji za seznam zakonu k prostudovani. Zkusim to ale na denno denni
usilovne studium po vecerech se necitim. Mozna nas vybor (v duchodovem veku)
slozi funkce driv, nez se svym tempem k necemu dopracuju.
Ve vašem SVJ máte samosprávu? S vašimi nulovými znalostmi o SVJ chcete do výboru? Lituji ostatní členy SVJ.
:) no dekuji za plodny prispevek. Nepsala sem tu ze nyni chci vstupovat do vyboru. Na tomto principu vetsina vyboru funguje ze? Nikdo to nechce delat, tak se vlastnici musi spokojit se spravou jakou maji a drzet pusu a krok. Mizive informace o hospodareni. Zapisy ze schuzi, ktere se objevi tak pozde, ze uz si nikdo presne nepamatuje..... Schuze jsou vedeny tak (dele nez hodina reci o nicem, nez se pristoupi k hlasovani), ze tam vetsina vlastniku ani neprijde a polovina zucastnenych ze schuzi odchazi jeste pred hlasovanim. …
"Členská schůze SVJ Vložil Barbora (bez ověření), 15. Listopad 2017 – 1:23 :: Ostatní
Mohu si přivést na členskou schůzi další osobu, která není členem SVJ? Jde mi o to mít nějakého svědka, kdybych chtěla soudně napadnout hlasování"
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Proč bychom tomu nemohli říkat „členská schůze“, když dle NOZ § 1221
„Nevyplývá-li z ustanovení o společenství něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku. Nepoužijí se však ustanovení …§ 256, …§ 255 ani …§ 257“.
Z toho dle mne plyne, že se použije např § 248 (členská schůze). Nemůžeme za to, že se v § míchají pojmy „členská schůze“ a „zasedání“, viz § 254.
Na shromáždění (členskou schůzi, zasedání) si přineste nahrávací zařízení. Je to už dávno, kdy Lake psal, že ho lze použít. Hledejte zde v diskusi.
Nahrávat můžete a nemusíte to předem oznamovat. Podmínkou je záznam nezveřejňovat jinde, shromáždění není veřejná schůze.
Obvykle se uvádí, že upozornit shromáždění na záznam předem je slušnost ale jsou situace, kdy to není účelné.
Víte, co znamená Nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného…?
Vyplývá z ustanovení o společenství vlastníků, že jeho nejvyšším orgánem je shromáždění a ne členská schůze? Vyplývá, tak si nechte ty Vaše povrchní výklady radši pro sebe. :-)
Nikde v občanském zákoníku není uvedeno, že existuje nějaký nejvyšší orgán „zasedání“. Plácáte nesmysly, protože nerozumíte česky!
Pane Dudekk,
členská schůze je podle Vás (a příslušných §§) shromáždění vlastníků, nebo zasedání shromáždění vlasntíků?
Děláte si z nás legraci? :-) Nebo opravdu neumíte číst a nerozumíte česky psanému textu?
Členská schůze je (ne podle mě, ale podle o.z.) členská schůze, nejvyšší orgán spolku (§ 247 odst. 3 o.z.). shromáždění je nejvyšší orgán SVJ (§ 1205 odst. 1 o.z.).
To snad není těžké pochopit!
Poslední komentáře