Chemické čištění topeni
Dobrý den,
doporučil by nám někdo firmu na chemické čištění topení? Máte někdo dobrou zkušenost? Nejlépe z Prahy a okolí? Jsme malé SVJ z Jesenice u Prahy a chceme poptat pár firem, na trhu je jich mraky, tak mě zajímá, jestli už někdo realizoval a byl spokojen. Díky!
U nás jsme v r. 2017 zaplatili za „chemické čištění radiátorů“ správní firmě 350.000.
U nás jsme v r. 2019 zaplatili za „výměnu strašně zanesených termoventilů“ 650.000.
U nás platíme průběžně „strašně zanesené, občas někomu v bytě tekoucí radiátory“ >15.000/kus (samozřejmě s doporučením jednatele správní firmy, měnit vždy radiátor – jen ten tekoucí :) … výměna logicky obnáší vypuštění/napuštění stupaček a seřízení … 45%).
Komunistické radiátory nám ale slouží většinou více než 35 let. Kolik že má životnost klasická plechovka „Radik“ dodávaná dnes? Chápu, aby nezaniklo mnoho topenářských kutilů co si říkají řemesníci, měli bychom měnit radiátory alespoň co 5– let. Třeba i na to, u nás, dojde.
Když nám popisovali med-okolo-huby-mazači jak „chemické čištění radiátorů“ ušetří náklady, přivedli nám odborníka na poskytování úvěrů.
Když jsem chtěl vědět před sroceným stádem a od někoho ze stáda, jaká úspora nás v těchto časech teplých zim čeká, bylo na mně řváno že zase zdržuji, že každému, i trotlovi jen ne mně, je jasné úspora bude VÉÉÉÉLIKÁ. O tom jak se úspora, když ne naplánuje, tak alespoň se alespoň posléze změří, „stádní IQ“ v danou chvíli bohužel nestačilo: kleslo pod stupeň idiocie (celkový objem nakoupeného tepla nám přitom v domě konstantně klesá). Nejdůležitější parametr byl, abychom si „vzali úvěr včas a nejlépe včera“, protože jinak to propásneme, a firmy nám svoje slavné služby neposkytnou.
Když nám popisovali med-okolo-huby-mazači jak „výměna termoventilů“ ušetří náklady a proč tu máme toho stejného odborníka na poskytování úvěrů, měl jsem déjà vu. Opět jsem méně než trotl a opět to údajně žádného vlastníka nezajímá. A opět ofce bučely a trkaly do mne, že chtějí do svého kotce, k TV. Nikoho již nezajímalo jak nám „chemické čištění radiátorů“ pomohlo nebo nepomohlo. To už je pro ně HYSTORYE a ten kdo do ní ryje, bude kamenován.
Mně to tedy už k ničemu není (chci být a snažím se být ofce nepřežvykující), ale koukl bych se ale sem (https://vytapeni.tzb-info.cz/…ni-zakazniku).
Ve většině případů nemůže chemické čistění vnitřku otopných těles přinést snížení provozních nákladů, o které jde provozovatelům v první řadě. Pokud otopná soustava vykazuje poruchy, pak je žádoucí poruchy identifikovat a podle jejich charakteru zvolit řešení. Postup pokus – omyl se vyplatí jen těm, kteří mají nadměrnou dávku štěstí – a těch je málo, jak dokumentují statistiky výherců v hernách a kasinech.
Děkuji za vaše postřehy. Po zateplení domu před 15 lety jsme otopnou soustavu celou nechali znovu seřídit. Odvzdušňujeme pravidelně, přesto některé radiátory topí jen do půlky. Dočetla jsem se, že by mohly být zanesené a chemické čištění mohlo pomoct. Zatím jsme ve fázi zjišťování, zajímaly mě zkušenosti ostatních. O snížení nákladů nám nejde.
Zajímavé, mně tvrdil nabízeč chemického čištění, že to vyčistí i ty zanesené termoventily. Tak asi ne… :-(
Zanesené termoventily jsou ovšem realita. Nevím jak u jiných typů, máme zkušenost s ventily Danfoss. Zanese se prostor nad kuželkou, ta se pak nedokáže naplno otevřít, a topení topí málo nebo vůbec. Rozhýbat to nejde, ten sajrajt je tam zatvrdlý. Vtipné je, že náhradní díl (ucpávka) se prodává dráž než celý nový ventil.
„Vtipné je, že náhradní díl (ucpávka) se prodává dráž než celý nový ventil“Danfoss"
Ovšem když spočítáte všechny náklady na výměnu ventilů,tak je výměna ucpávky výhodná.Navíc ji můžete měnit kdykoliv i během topné sezóny, bez jakékoliv odstávky= vypouštění a následné napouštění,včetně odvzdušňování systému.
Přeji hezký den.JaVa
Jak jsem napsal, nejprve jsme „čistili“ a pak bez dalšího „vyměnili ventily“. Jo jasně jsou „tmavší“ než je nově stříbrná, ale to WC-misa na vodu pro spláchnutí také: podle dodavatele vzniká „černý a mazlavý“ povlak vody proto, že do ní vodárna přidává malé množství manganu, kvůli … nevím čemu, ale i tak je to stále voda pitná!
Jenže to neznamená, že proto paušálně nefungují všechny ventily nebo jsou všechny radiátory neprostupné (ta voda v nich přeci cirkuluje, nikoli že by protékala, takže k nějaké nefunkčnosti dojde, když to přeženu, tak nejdříve za 20 let a to ještě jen po mechanickém poškozování lůzou).
Takže jediné k čemu je dobré „chemicky čistit“ je vyluxování financí, které jsou ve fondě oprav kterou si ovce syslíkovaly před lety na nějaké vylepšení domu (zateplení, nová střecha, výmalba, zakrytí míst kde se v panelech narušovala železo korozí – aby na to nebylo vidět :), apod.), jenže místo aby měly zcela jasně určeno že to jde na fond vybydlovací, cpou to do fongu oprav. který je volně k dispozici na různé marnotratnosti.
Nyní ve fondu oprav prašulky jen nečinně leží … no a kdo je nejlépe užije … no firmyčky, které o nich ví, a ví jaké levné otruby za ně nacpat hlupo-ofcím k přežvykování.já bydlím bohužel v Brbkově, takže následujícím, se rozhodně nezatěžujeme :) …Každému rozhodnutí by měla předcházet odborná analýza dopadů na teplotní a hydraulickou stabilitu otopné soustavy, vč. konkrétního výpočtu dosažitelných úspor a nákladů chemickým čištěním.
Chemické čistění by snad mohlo působit jako určitá prevence. Ovšem prokázání významu takové prevence považuji za velmi sporné a prakticky nemožné.
PS: termoventily byly údajně vyhozeny na Kg (do šrotu), ale ve skutečnosti byly jen propláchnuty a připraveny k montáži u jiných pitomců
Poslední komentáře