Cejchování vodoměrů

Vložil Anonymous, 30. Duben 2010 - 8:03 ::

Stále se zde motá kolemdokola zda je povinnost cejchovat bytové vodoměry na měření studené nebo teplé vody.

Tyto vodoměry nejsou fakturační (dodavatel podle nich nefakturuje), pouze a toliko poměrové (to abysme se sousedem nehádali, čí že manželka je větší kachna, vzhledem k tomu, že jedna se 3× denně sprchuje a druhá se 3× denně naloží do vany)

Tak šup sem s právními předpisy, které dle Vašeho soudu to cejchování nařízují. Ať se trochu zasmějeme, pobavíme nebo do krve pohádáme.

Moc se těším – RICHARD

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 19. Květen 2010 - 8:07

    Vážení,

    POMĚROVÉ MĚŘENÍ TEPLÉ UŽITKOVÉ A STUDENÉ VODY:

    POMĚROVÉ MĚŘENÍ TEPLÉ UŽITKOVÉ A STUDENÉ VODY je realizováno prostřednictvím bytových vodoměrů o jmenovitém průtoku Qn=1,5 m3/h a třídou přesnosti B (minimální průtok 30 l/h) umístěných na jednotlivých vstupech do bytových nebo nebytových jednotek. Vodoměry zobrazují spotřebu vody v m3 .

    Instalovány mohou být vodoměry jednovtokové nebo vícevtokové.

    Jednovtokové bytové vodoměry pracují na principu průtoku vody jednovtokovou hydraulickou částí, která je suchoběžně oddělena magnetickou spojkou od vlastního počítadla. Množství spotřebované vody je zaznamenáno na válečkovém počítadle.

    Vzhledem k otočnému usazení počítadla se mohou instalovat vertikálně nebo horizontálně.

    Vícevtokové bytové vodoměry pracují na principu průtoku vody vícevtokovou hydraulickou částí (přívod a odvod vody je řešen systémem koncentrovaně uspořádaných kanálků o velkém průřezu), která je suchoběžně oddělena magnetickou spojkou od vlastního počítadla. Množství spotřebované vody je zaznamenáno na válečkovém počítadle.

    V kombinaci s vestavěným dílem tvoří kompletní variantní systém pod omítku, na omítku, ventilový, umyvadlový aj.

    Bytové vodoměry j s o u stanovená měřidla ve smyslu § 3 zákona o metrologii č.505/1990 Sb. a vyhlášky č.345/2002 Sb. v jejich platném znění, a proto p o d l é h a j í povinnému (následnému) úřednímu ověření.

    Matějka

    Vložil Iveta F. (bez ověření), 30. Duben 2010 - 13:45

    Dobrý den,my jsme přesně ten případ,kdy pan majitel,ačkoliv vodoměry máme(ale necejchované),přis­toupil k vyučtování odběru studené vody v jednotlivých bytech dle počtu osob.Bohužel nás o tom zapomněl informovat a ačkoliv jsme celý minulý rok s vodou šetřili,stejně zaplatíme jako všichni ostatní.Navíc v bytě od května do září ani nejsme,většinu léta přebýváme na chalupě.Tudíž nám měsíční zálohy na studenou vodu,které jsme dosud měli,stačili pokrýt náklady.Kdybychom věděli,že se způsob účtování mění,zálohy bychom si navýšili a nemuseli bychom být překvapení nemilým nedoplatkem v řádu několika tisíců.Nevím,jestli má majitel povinnost o takových změnách informovat nájemníky.?? Ale zajímalo by mě taky to „cejchování vodoměrů“..Mám jako nájemník právo (byt je obecní a spravuje ho realitní spol.),nechat si na své náklady vodoměr ocejchovat a pak požadovat po majiteli vyučtování jen skutečně odebrané vody?Děkuji za radu.

    Vložil lake, 1. Květen 2010 - 13:34

    Paní Iveto F.,

    Píšete, že vlastník přistoupil k vyúčtování odběru podle počtu osob. Předpokládám, že zanedbal povinnost pravidelného metrologického ověření vodoměrů, nemohl je tedy použít pro rozúčtování a přešel proto na náhradní způsob výpočtu. Pronajímatel je povinen dodržet cenový výměr Ministerstva financí 01/2010.

    Píšete: "Navíc v bytě od května do září ani nejsme, většinu léta přebýváme na chalupě."
    Bylo povinností vlastníka (rozúčtovatele) sdělit v předstihu všem nájemcům, že přechází na jinou metodu rozúčtování, a rovněž měl stanovit způsob zjištění počtů osob. Vzhledem k tomu, že to zřejmě neudělal, nemohli jste mu nahlásit váš odjezd. Vlastník domu byl povinen zjistit si hodnověrně počty osob v jednotlivých bytech po měsících, což ale bez součinnosti s nájemci těžko mohl zjistit správně.

    Jestliže jste v bytě po dobu tří měsíců nepobývali, reklamujte vyúčtování vody jako vadné (písemně s doručenkou a uveďte přesně dobu kdy jste v bytě nepobývali). Určitě neplaťte doplatek. Je povinností rozúčtovatele přihlédnout ke skutečným počtům v jednotlivých měsících roku. Že tyto počty nezjišťoval je jeho chyba, ne vaše. Pokud nemůže prokázat opak, měl by vám dát za pravdu a vyúčtování vody (a pravděpodobně i dalších služeb) opravit.

    lake

    Vložil Petr, 30. Duben 2010 - 17:56

    Najděte si zde diskusi. Jako nájemník bych se spíš obrátil na Sdružení ochrany nájemníků nebo Městskou část, která (nevím zda každá) poskytuje nájemníkům bezplatné rady.

    Vložil Anonymous, 30. Duben 2010 - 13:49

    Máte právo zřídit si samostatnou vodovodní přípojku, majitel domu Vám to musí umožnit.

    Vložil Petr Patočka, 30. Duben 2010 - 13:34

    Jsou to asi dva dny (viz: zde), kdy jsem zde posílal tento odkaz: http://www.cmi.cz/index.php?wdc=5&lang=1#S008

    Jestliže je tedy měřidlo používáno k účelům podle § 3 odst. 3 zákona a zároveň je uvedeno ve vyhlášce MPO č. 345/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, jedná se o stanovené měřidlo. Z toho vyplývá, že při účtování dodávané studené i teplé vody je třeba používat platně ověřené vodoměry.

    Myslím, že zde to je poměrně jasně vysvětleno. Neznalost zákona neomlouvá, ale pak neříkejte, že vás nikdo nevaroval.

    Petr Patočka
    VIPA CZ s.r.o.

    Vložil lake, 30. Duben 2010 - 12:27

    Pane RICHARDE,

    nemýlím-li se, už jsem Vám v jiném vláknu objasnil, že měřidla používaná v závazkových vztazích, například při prodeji, nájmu, nebo darování věci, při poskytování služeb (...) podléhají povinnému metrologickému ověření.
    - zákon č. 505/1990 Sb. v platném znění
    - vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 345/2002 Sb. (příloha, položka 1.3.10)

    SVJ se této povinnosti a případných sankcí zbaví, pokud instalované vodoměry nepoužívá k rozúčtování nákladů (např. přešlo se na účtování podle počtu osob, ale vodoměry zůstaly na místě).

    lake

    Vložil Richarda (bez ověření), 3. Květen 2010 - 10:32

    Pane Lake,

    jak jsem napsal v úvodu a na tom trvám, neexistuje dle mého právní předpis, který by mě jako fyzickou osobu cejchovat přikazoval. Vámi uvedená 345/2002 se mi nezdá, protože toto je její název:

    kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu

    a toto je ta položka:

    1.3.10 Měřidla protečeného množství plynu

    a zákon o metrologii = já a LZPaS, čl. 4 odst. 1:
    Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod.

    Tak prosím zkuste něco jiného.

    Díky a přeji hezký den.

    Richard

    Vložil vladislav, 2. Květen 2010 - 8:27

    V našem SVJ máme již více jak lO let uzavřenu mandátní smlouvu ,kterou m,áme zaručeno(jako dům)že mandantář za úplatu vede metrologickou evidenci bytových vodoměrů,provádí roční vyhodnocení měrné spotřeby tepla pro topení a úpřípravu teplé vody, dále zpracoval pravidla pro rozúčtování tepla a TUV na jednotlivé nájemníky(vlas­tníky),která byl shromážděním SVJ schválena.Tím máme jako výbor SVJ po starosti starat se o vodu,topení,vy­účtování a další věci.Tím odpovídám na názory, zda mít, či nemít funkční vodoměry.Určitě je to dobrá věc, protože neexistují žádné připomínky od vlastníků k ročnímu vyúčtování za teplo, TUV a SV.Za ten klid to stojí. Vladislav

    Vložil Anonymous, 30. Duben 2010 - 12:28

    Bytové vodoměry (zpravidla) nejsou měřidly, byť by tu značka lake tvrdila něco jiného, takže se na ně ustanovení platná pro měřidla nevztahují.

    Vložil Anonymous, 30. Duben 2010 - 9:09

    Konečně vím, čemu slouží měřák kachnovitosti.

    Správa domu ode mne na jeho provoz vybírá 20 Kč každý měsíc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".