Bytové družstvo a vznik SVJ

Vložil Valášková (bez ověření), 14. Duben 2020 - 8:13 ::

Dobrý den,

před 5lety v rámci privatizace MČ Praha 8 vzniklo BD. BD si na nákup nemovitosti a následnou rekonstrukci vzalo úvěr u banky. Část členů BD zaplatila jak nákup tak podíl na rekonstrukci přímo BD. Tato část členů platí pouze příspěvek do fondu oprav, odměny vedení družstva, ale nesplácí žádný úvěr atd. V současné době tato část členů zvažuje, zda by nedávalo smysl založit SVJ (důvodem, možná neoprávněným, je současná situace, kdy část členů BD nemá příjem a nemá a nebude mít peníze na splátky úvěru). Jaký na to máte názor a jaký by byl následný postup s cílem založení SVJ.

Děkuji za názor

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil 25Malý (bez ověření), 14. Duben 2020 - 12:46

    Založili jste družstvo a to bude existovat do té doby, dokud nesplatí své dluhy.

    Před zákonným založením SVJ nejprve musíte převést jednotky na družstevníky. Ale právnická osoba SVJ se nestane právním nástupcem BD.

    Budete muset realizovat zaplacenou a úvěrovanou opravu a pak uvažujte o privatizaci. Ale i tu si dobře rozmyslete. Pravděpodobně jako SVJ nebudete mít méně starostí než nyní v BD.

    Neplatící v BD je sice družstevník, ale vůči bytu je to „jenom“ nájemník (tím chci nenápadně naznačit, co s dlužníkem).

    A privatizovat jen některé byty nedoporučuji. Jednat vznikne při správě domu dvojvládí a zcela jistě se projeví antagonismus vlastníků a družstva. A kdoví, zda takový nápad projde vnitrodružstevními demokratickými procesy.

    Jestli družstvo pracuje dobře, zůstaňte při něm.

    Vložil Justitianus, 16. Duben 2020 - 20:06

    Podotýkám, že čerstvě publikovaná novela občanského zákoníku připouští, aby SVJ převzalo cizí dluh.

    Tazatel si zjevně neuvědomuje, co by takový krok znamenal pro ty, kdo složili družstvu peníze předem „na dřevo“. Nyní družstvu nic nedluží, ani nejsou ručiteli za cizí dluh. Paráda. Po vzniku SVJ a převzetí dluhu společenstvím by na ně ovšem přešel ručitelský závazek za poměrnou část nesplaceného zůstatku dluhu BD, včetně budoucích úroků a nákladů na vedení úvěru. Za veškeré tyto dluhy bude každý vlastník jednotky ručit veškerým svým majetkem!!! I když družstvu vše dávno zaplatil …

    Stejně jako další diskutující ani já nechápu čeho by tazatel chtěl dosáhnout vznikem SVJ v „zadlužené“ budově. (Zadluženo je samozřejmě bytové družstvo, ale na budově nejspíše vázne zástavní právo banky, která družstvu poskytla úvěr.)

    Justitianus

    Vložil JaVa, 14. Duben 2020 - 11:55

    A jiný důvod, než je momentální insolventnost části družstevníků nemáte?Myslíte si,že založením SVJ se něco změní?Lze totiž předpokládat,že ti,co dluží nyní Družstvu, budou později dlužit i právnické osobě SVJ.Lidi,kteří si sami nedokáží vytvořit aspoň 1/2 roční finanční rezervu, hned tak nepředěláte!Přeji hezký den.JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".